Kinezyterapia to gałąź fizjoterapii, która zajmuje się leczeniem za pomocą ruchu. Coraz większą wagę w rekonwalescencji oraz prewencji urazów przykłada się do aktywności fizycznej. Nie we wszystkich przypadkach konieczne jest unieruchomienie i odpoczynek, często więcej pożytku przyniesie zaangażowanie ciała do pracy. Zadba to nie tylko o niesprawną część, ale również o ogólne samopoczucie i zapobiegnie wzrostowi masy ciała.

Kinezyterapia – co to jest?

Większość ludzi za podstawową formę leczenia uważa farmakoterapię i tak jest najczęściej, bo podawanie leków jest nagminnie wybieranym sposobem na zwalczanie choroby. Istnieją jednak również inne metody, jedną z nich jest kinezyterapia – leczenie ruchem. Jej założeniem jest poprawa stanu zdrowia poprzez wprowadzenie ćwiczeń ruchowych.

Nie jest to żadna nowa moda, bo zwolennikiem tego systemu był już starożytny, grecki lekarz – Hipokrates. Powiadał on, że zachowanie zdrowia opiera się na aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu. Leczenie polega na ćwiczeniach ruchowych i wykorzystaniu ich jako elementu powrotu do zdrowia.

Kinezyterapia zazwyczaj nie jest jedyną formą leczenia, ale świetnie może uzupełnić farmakoterapie i zabiegi chirurgiczne. Pomaga w powrocie po operacji, ale również umożliwia przygotowanie do niej. Pozytywnie wpływa nie tylko na układ ruchu, ale również wzmacnia serce i płuca oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.

grupowa aktywnosc fizyczna

Rola aktywności fizycznej

"Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu" - Powyższy cytat dobitnie mówi,  jak ważna dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu człowieka jest aktywność fizyczna, ale nie ma w nim ani grama przesady. Spośród czynników, na które masz wpływ, to właśnie ruch w największym stopniu wpływa na stan i długość Twojego życia. Zaraz za nim plasuje się odżywianie, które również ma niebagatelne znaczenie.

Żadne tabletki i „cudowne” mikstury nie wspomogą odchudzania tak jak zwiększenie aktywności fizycznej. Jeżeli zaczniesz się więcej ruszać, bardzo szybko zobaczysz efekty swoich starań. Poprawi się również wygląd Twoich mięśni i stan układu kostno-stawowego. Znacząco usprawnia koordynację mięśniowo-nerwową i ogólną wydolność organizmu.

Nie można zapominać, że sport to nie tylko rewelacyjna czynność dla ciała. Zbawiennie działa również na stan psychiczny człowieka. Wpływa na wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), co poprawi Twój humor na długi czas po treningu. Ćwiczenia pomagają rozładować napięcie i zapomnieć o skumulowanym przez cały dzień stresie.

 

Kinezyterapia – dla kogo?

Ruch jest dla KAŻDEGO, nie jest on tylko domeną zdrowych, silnych osób. Kinezyterapia pokazuje, że może mieć on znaczenie także w jednostkach chorobowych. Osoby odpowiednio odżywione i wykonujące ruch podczas leczenia mają dużo lepsze rokowania na wyleczenie choroby oraz szybszy powrót do zdrowia.

Kinezyterapia ma bardzo szerokie zastosowanie. Zalecana jest od chorób układu nerwowego po nowotwory, we wszystkich potrafi znaleźć swoje zastosowanie. Najważniejsze, aby ruch był wykonywany w odpowiedni sposób, najlepiej pod okiem specjalisty. Tylko prawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą pomóc.

Często nie choroba, a właśnie bezruch w czasie rekonwalescencji sprawia, że powrót do sprawności sprzed zachorowania jest tak trudny. Jeżeli nie istnieją wyraźne przeciwskazania od prowadzącego lekarza, to należy wdrożyć bezpieczną formę ruchu. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna to nie tylko intensywne uprawianie sportu, ale nawet przyjemny spacer.

 

Jak wygląda kinezyterapia?

Kinezyterapia składa się z dwóch głównych rodzajów: ogólnej i miejscowej. Ogólna ma za zadanie angażować części ciała nieobjęte chorobą, natomiast miejscowa wręcz przeciwnie – dotyczy miejsc zmienionych chorobowo. Doświadczony specjalista wie jaki rodzaj będzie najlepszy w danej sytuacji, dlatego tak istotne jest wykonywanie ćwiczeń pod okiem kompetentnej osoby.

Ćwiczenia ogólne kinezyterapii przebiegają najczęściej w formie praktyki mającej poprawić ogólną sprawność ciała. Jest to niezwykle istotne podczas powrotu po chorobie, kiedy cały ustrój jest osłabiony. Często zalecane są sesje w wodzie, ponieważ takie środowisko sprawia, że organizm jest poddany dużo mniejszym obciążeniom.

Kinezyterapia miejscowa angażuje konkretne miejsce. Może być wykonywana w sposób bierny, wówczas specjalne urządzenia wykonują ruch za pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie wykonać tej czynności. W zależności od stanu rekonwalescenta specjalista może zdecydować o wprowadzeniu działań mocniej angażujących chorego.

 

Podsumowanie

Medycyna rozwija się nieustannie, jeden z rodzajów leczenia, który zyskuje na popularności, to kinezyterapia. Leczenie ruchem było znane już od starożytnych czasów, jednak szerokie zastosowanie docenia się również tysiące lat później. Ogromnym atutem tego sposobu uzdrawiania jest fakt, że poprawia pracę całego organizmu, a nie tylko zmienionego chorobowo miejsca. Należy pamiętać, że aby ćwiczenia przyniosły zamierzony rezultat, to muszą być wykonywane pod okiem specjalisty.