Tętno jest to jeden z najważniejszych parametrów, jaki pozwala nam ocenić stan naszego układu krążenia. Określa on ruch ścian tętnic, jaki ma miejsce w przypadku skurczu komór przy jednoczesnym wyrzucie krwi. Inaczej określane jako puls, dla każdej z osób oznacza zupełnie inna wartość. Prawidłowy puls należy więc zawsze sprawdzać wedle określonej grupy wiekowej, jak również i stanu.

Dziś chcielibyśmy skupić się na normach pulsu, które związane są z trzema stanami- tętno płodu, puls serca kobiety ciężarnej i prawidłowy puls serca u dzieci, począwszy od norm tętna u noworodka, przez małe dzieci, po nastolatków. Jakie powinno być tętno u każdej z tych grup? Jaki puls będzie odpowiedni dla kobiety w ciąży, a który jest powodem do niepokoju? Jak i kiedy sprawdza się prawidłowe tetno u płodu w określonym tygodniu? Na te i na wiele innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Co to jest tętno?

Jest to falisty ruch naczyń tętniczych, który uzależniony jest między innymi od dwóch czynników - od skurczów serca i od elastyczności ścian tętniczych. Najczęściej pomiaru dokonuje się na tętnicy promieniowej, choć można i zmierzyć tętno na tętnicy szyjnej zewnętrznej, na tętnicy ramiennej, udowej, podkolanowej, jak również skroniowej czy też grzbietowej stopy.  Sprawdzając prawidłowy puls serca, bierze się pod uwagę sześć, nadrzędnych parametrów: częstotliwość, miarowość, wypełnienie, napięcie, chybkość, jak również i symetrię. Jakie jest prawidłowe tętno? Norma tętna dla osoby dorosłej wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. A jak wygląda tętno płodu? Jakie jest tętno u dzieci?

neonatolog bada tetno dziecka

Jak mierzyć tętno u płodu, jak u dziecka? 

Jednym z kluczowych elementów, który jest niezwykle istotny dla każdej, przyszłej mamy jest tętno płodu. Bijące serduszko jest w trakcie pierwszego USG najpiękniejszym odgłosem, jaki tylko kobieta może usłyszeć. Na każdym etapie ciąży jest ono inne i na każdym USG lekarz dokładnie sprawdza, jak bije serce i czy ta częstotliwość jest odpowiednia. 

Kiedy słychać tętno płodu w pierwszych tygodniach od poczęcia? Tętno płodu - w którym tygodniu ile powinno ono wynosić? Normy tętna płodu wynoszą między 110 a 160 uderzeń na minutę i ten wynik jest jak najbardziej prawidłowy. Nie ma tutaj absolutnie żadnych powodów do paniki. Pierwszego pomiaru tętna wykonuje się około 6 tygodnia ciąży, kiedy to pojawia się serduszko, a następnie na każdej kolejnej wizycie sprawdza się, czy bije ono prawidłowo i czy wszelkie czynniki związane z odpowiednią pracą serca i układu krążenia są zachowane. Każdy lekarz ginekolog doskonale wie, jakie są normy bicia serca płodu i w razie jakichkolwiek obaw, z pewnością dokona szerszej diagnostyki.

 

Detektor tętna płodu - czy jest bezpieczny? 

Pozostając w temacie tętna płodu, z pewnością warto zwrócić uwagę na możliwość sprawdzania bicia serca samodzielnie, bez potrzeby wizyty u lekarza ginekologa. W jaki sposób? Poprzez detektor tętna płodu, który to jest urządzeniem coraz częściej używanym przez młody mamy, w celu zapewnienia sobie komfortu psychicznego na każdym niemal etapie ciąży. 

Sprzęt taki pozwala w każdej chwili sprawdzić akcję serca płodu w łonie matki we własnej przestrzeni. To uproszczona wersja KTG, która działa w oparciu o efekt Dopplera, wykorzystując w tym celu fale ultradźwiękowe. Głowica wysyłając fale o wysokiej częstotliwości, napotykając się na płód, zmienia tą częstotliwość. Taka odbita fala ma za zadanie przetworzyć to na sygnał elektryczny, który przedstawia sygnał bicia serca płodu. W związku z jego użyciem pojawia się jednak wiele pytań, na jakie przyszli rodzice nie znają odpowiedzi. Detektor tętna płodu - od kiedy, gdzie kupić, jak często stosować?

Aby sprawdzić wysokość tętna u płodu, pierwszych pomiarów można dokonywać około 10 tygodnia ciąży. Wcześniej nie ma możliwości, by w warunkach domowych móc je określić. Urządzenie to jest jak najbardziej bezpieczne i można stosować je zawsze, kiedy tylko jest taka potrzeba. Najlepiej sprawdza się po 20 tygodniu ciąży, gdzie ruchy są już mocno wyczuwalne i w przypadku mniejszego ich wyczucia, takie detektor tętna płodu stanowi najlepszy wybór, by zapewnić sobie pełen spokój. A ten w trakcie ciąży jest podstawą. Określa on, ile uderzeń serca na minutę u dziecka występuje i daje obraz, czy normy tętna u płodu są jak najbardziej prawidłowe.

 

Puls w ciąży czyli wszystko, co warto na ten temat wiedzieć

W czasie trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Nie ma to obojętnego wpływu na pracę jej serca. Często pojawiającą się przypadłością jest kołatanie, mimo że EKG nie wykazuje żadnych niepokojących wyników. Czym jest to spowodowane? Krążenie w ciąży zwiększa się średnio o 20%, co jest spowodowane przede wszystkim uniesieniem serca w wyniku powiększającej się macicy. Jaki powinien być puls w ciąży? Jakie tętno jest niebezpieczne? Tętno kobiety w ciąży może wynosić w stanie spoczynku 80 - 90 uderzeń na minutę, często także  i 90-100 uderzeń na minutę i choć mieści się to w normie, to jednak taki wynik przez cały czas powoduje różnego rodzaju stany stresujące. Nie ma jednak powodów do paniki. Tętno utrzymujące się powyżej 100 uderzeń na minutę w stanie spoczynku, powinno być powodem wizyty u lekarza. 

Jak obniżyć puls w ciąży? Jak zwolnić bicie serca? Kluczowe znaczenie ma bez wątpienia spokój. Warto położyć się, zrelaksować i odprężyć. To działa najlepiej. Istotne znaczenie ma także regularne nawadnianie organizmu. A co oznacza wysoki puls 120? Taki z pewnością staje się już bardzo niepokojący i może on świadczyć na przykład o zaburzeniach rytmu serca. Zastanawiając się, jak zmniejszyć puls w takich sytuacjach, kluczowe okazuje się być często stosowanie leków, ale tylko takich zleconych przez lekarza, bowiem muszą być one bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak również i dla rozwijającego się płodu. 

doppler puls tetno plodu dziecka

Jak szybko bije serce dziecka?

Kolejny, bardzo ważny temat, a mianowicie tętno u dzieci. Wiemy już, ile uderzeń serca na minutę mieści się w normie u płodu. Czy po urodzeniu, puls u dziecka jest jednak taki sam, jak u osoby dorosłej? Jakie jest prawidłowe tętno u noworodka? Akcja serca dziecka jest nierówna po urodzeniu i zmienna. Zależy ona bowiem od tego, czy dziecko śpi, czy w danej chwili jest obudzone, czy coś mu dolega i płacze. Do trzeciego miesiąca życia tętno serca noworodka wynosi od 80 - 205 uderzeń na minutę w zależności od sytuacji. Jaki puls jest dobry z kolei dla nieco większych już dzieci? Jakie są normy tętna u dzieci w 2, 5 czy 10 roku życia? 

Prawidłowe tętno u dziecka około drugiego roku życia wynosi od 75 do 190 uderzeń na minutę, a powyżej drugiego roku, aż do dziesiątego roku życia od 60 do 150 uderzeń na minutę. Tętno u 10 latka zaczyna dopiero powoli się zmieniać i wówczas tętno normalne wynosi tyle, co u osoby dorosłej. Patrząc więc na to, ile wynosi puls u nastolatków - ten określony jest w normach takich, jak dla osoby dorosłej od 60 do 100 uderzeń na minutę. Tętno 95 czy nawet tętno 100 u dorosłych i nastolatków jest górną, dopuszczalną granicą świadczącą o prawidłowościach. A co w sytuacji, gdy pojawia się wysoki puls u dziecka? Jakie są przyczyny wysokiego pulsu? Jednorazowe badanie nie musi świadczyć o żadnej chorobie, ale może być wynikiem konkretnych emocjonujących lub stresujących sytuacji. W momencie jednak, gdy to tętno u dziecka jest wyższe częściej, wówczas należy problem zdiagnozować, gdyż może być przyczyną różnego rodzaju schorzeń i rozwijających się chorób, w tym zaburzeń pracy serca.

Bez wątpienia zarówno tętno u płodu, tętno u kobiety w ciąży, jak również i tętno u dzieci oraz nastolatków jest bardzo ważnym parametrem, jaki należy kontrolować i regularnie badać. Wszelkie nieprawidłowości należy mieć pod kontrolą i w razie potrzeby - od razu działać!