Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych parametrów życiowych, który pozwala ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Zmienia się ono w czasie cyklu pracy serca. Najwyższe, określane jest jako ciśnienie skurczowe - systoliczne, najniższe to ciśnienie rozkurczowe - diastoliczne.

Dokonując badania przy użyciu ciśnieniomierza, można szybko, bezboleśnie i nieinwazyjnie sprawdzić ten parametr, mając nad nim pełną kontrolę. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na normach ciśnienia dla poszczególnych grup osób i w sposób szczególny zwrócimy uwagę na to, co obniża ciśnienie krwi, bowiem to właśnie nadciśnienie jest najczęściej pojawiającym się problemem wśród ludzi XXI wieku. 

 

Ciśnieniomierze - niezbędne urządzenia do pomiaru ciśnienia

Ciśnieniomierze to inaczej sfigmomanometry, są to urządzenia do pomiaru ciśnienia tętniczego, które jako pierwsze pojawiły się na rynku w 1896 roku. Początkowo do pomiaru wykorzystywano metodę Riva - Rocciego, ale określało ono jedynie ciśnienie skurczowe krwi. Dopiero jego modyfikacja, wykonana przez Mikołaja Korotkowa dała możliwość pomiaru także i ciśnienia rozkurczowego. Dziś ciśnieniomierze działają jako półautomatyczne lub automatyczne urządzenia, które wykorzystując powyższe metody, pracują dzięki czujnikom oscylometrycznym i mikrofonom.

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju ciśnieniomierze, które różnią się ceną, sposobem pomiaru czy dokładnością. Istotne znaczenie ma to, by wybrać sprzęt medyczny, który posiada niezbędne certyfikaty i daje możliwość dokonania prawidłowego pomiaru. Takie urządzenia powinni posiadać chorzy z nadciśnieniem, ale również i osoby nie chorujące, bowiem dzięki regularnym pomiarom można szybko zdiagnozować ten problem i rozpocząć w odpowiednim czasie stosowne leczenie. Jakie urządzenia wybrać? Na pewno dużą popularnością cieszy się między innymi: ciśnieniomierz Diagnostic, w tym bardzo popularny ciśnieniomierz And ua - 631. Wybrać można ciśnieniomierz rtęciowy, postawić można na ciśnieniomierz półautomatyczny, jak również i najczęściej wybierany ciśnieniomierz automatyczny. 

 

Jak prawidłowo zbadać ciśnienie?

Aby dokonać pomiaru ciśnienia, należy przede wszystkim odpowiednio skorzystać z urządzenia. Ciśnieniomierz automatyczny składa się z komory powietrznej i manometru, ręczny dodatkowo z pompki, za pomocą której należy napompować mankiet. W pierwszym przypadku pomiar jest niezwykle prosty, a wynik po kilkunastu sekundach widoczny jest na wyświetlaczu. W drugim przypadku konieczny jest także stetoskop, by móc nasłuchiwać przy tym puls serca. 

 

Ciśnienie wyczuwalne jest dzięki strumieniowi krwi, jaka przepływa przez mankiet i wywołuje odpowiednie drgania. W ciśnieniomierzach ręcznych wykorzystuje się zjawisko akustyczne, w automatycznych  falowanie tętnicy. Dokonując pomiaru, ręka powinna leżeć nieruchomo na stole. Mankiet należy nałożyć około 3 centymetry nad zgięciem łokcia. Wykorzystując urządzenia automatyczne, po ich włączeniu, te same wskażą nam wynik. Istotne jest to, aby dokonywać pomiarów w stałych porach dnia, bowiem jest ono zmienne, zarówno pod względem czasu, jak również i wykonywanych czynności. 

poprawne cisnienie 

Prawidłowe normy ciśnienia

W zależności od wieku czy określonych predyspozycji, normy ciśnienia mogą być różne. I tak standardowy podział wygląda następująco:

 • 120/80 mm Hg to optymalne ciśnienie
 • 120 - 129/80 - 84 mm Hg to normalne ciśnienie
 • 130 - 139/85 - 89 mm Hg to prawidłowe wysokie ciśnienie
 • 140 - 159/90 - 99 mm Hg to nadciśnienie I stopnia
 • 160 - 179/100 - 109 mm Hg to nadciśnienie II stopnia
 • 180/110 mm Hg to nadciśnienie 3 stopnia

 

 • Ciśnienie u osób starszych

W przypadku osób starszych do 80 roku życia, wartość wynosi około 140 - 150 mm Hg, w przypadku wystąpienia chorób, mniej niż 140 mm Hg. Powyżej 80 roku życia, dobrym ciśnieniem jest takie poniżej 150 mm Hg.

 • Ciśnienie u cukrzyków

Wśród cukrzyków, u których wysokie ciśnienie jest niejako konsekwencją cukrzycy, to powinno wynosić poniżej 130/85 mm Hg. Chorując na cukrzycę, należy mieć stałe pod kontrolą ten parametr, stawiając na szybkie obniżenie ciśnienia krwi, jeśli ciśnieniomierz naramienny zbyt wysoką wartość będzie wskazywał. 

 • Ciśnienie u osób z chorobami nerek

W przypadku osób borykających się z przewlekłymi chorobami nerek, prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg. Bardzo istotne jest to, by wiedzieć jak szybko obniżyć ciśnienie krwi, jeśli wartości są zawyżone, bowiem wysokie ciśnienie znacząco wpływa na pogorszenie stanu zdrowia osób z chorobami nerek.

 • Ciśnienie u dzieci

W przypadku dzieci, odpowiednie ciśnienie także odgrywa niezwykle ważną rolę. Jest jednak ono uzależnione od wieku dziecka na poszczególnych etapach rozwoju. I tak prawidłowe ciśnienie krwi u dzieci wynosi:

 • Noworodki: 60 - 95/30 - 60 mm Hg
 • Niemowlęta: 90/60 mm Hg
 • Małe dzieci: 95/60 mm Hg
 • Dzieci szkolne: 100/60 mm Hg
 • Młodzież: 110/70 mm Hg

Mierzenie ciśnienia w ciąży jest niezwykle ważnym badaniem, o jakim powinna pamiętać każda przyszła mama. Nieprawidłowe są bowiem zagrożeniem i dla zdrowia dziecka i dla samej kobiety. Jakie jest więc prawidłowe? Takie, które nie przekracza 140/90 mm Hg. 

 

Walka z nadciśnieniem

Nadciśnienia absolutnie nie można lekceważyć, bowiem nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych dla zdrowia konsekwencji, w tym do zawału serca, udaru mózgu czy niewydolności nerek. W skrajnych przypadkach może być także przyczyną śmierci. Aby walczyć z tą chorobą, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

Kluczowe znaczenie ma bez wątpienia to, z czego składa się nasze codzienne menu. Co jeść na obniżenie ciśnienia? Na pewno podstawą jest pełnoziarniste pieczywo, chudy nabiał, mięso i ryby, a także zdrowe oleje. Dieta w nadciśnieniu tętniczym powinna być zdrowa, lekka i pełnowartościowa, pozbawiona nadmiaru soli, słodyczy i produktów przetworzonych. 

 • naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia w formie ziół

W przypadku nadciśnienia zaleca się wprowadzać do codziennej diety także i zioła, które wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego. Co więc warto zastosować? Na pewno doskonałe będzie: ziele ruty, ziele jemioły, liść rozmarynu, a także ziele skrzypu, kłącze perzu czy też liść melisy. 

 • Aktywność fizyczna

Bez wątpienia kluczowe znaczenie ma także i aktywność fizyczna. Warto stawiać na nią każdego dnia, przynajmniej 30 minut. Nie tylko wpływa ona na obniżenie ciśnienia, ale także i na dotlenienie komórek ciała, lepszą pracę serca i doskonałe samopoczucie.

 • Suplementacja

Zastanawiając się nad tym, co zmniejsza ciśnienie, warto zadbać także o odpowiednią suplementację, jeśli niemożliwe jest dostarczenie jej w czystej postaci. Jesienią i zimą zaleca się suplementować organizm witaminą D. Niezbędna jest także i witamina C, którą można dostarczać z pożywienia, jak również i w formie tabletek. 

 • Leki

W wielu przypadkach konieczne jest podawanie odpowiednich leków, które zawsze muszą być dopasowane indywidualnie do konkretnego pacjenta. Co na nadciśnienie? Na pewno diuretyki, alfa - blokery i beta - blokery, a także i inne leki, które rozluźniają naczynia krwionośne.


Nadciśnienie jest chorobą XXI wieku, na którą z roku na rok choruje coraz większy odsetek osób. Istotne znaczenie ma w tym wszystkim dieta na obniżenie ciśnienia, aktywność fizyczna, a także i regularne kontrolowanie tego parametru z wykorzystaniem odpowiednich ciśnieniomierzy.