Blisko połowa Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze. Problem ten z roku na rok coraz bardziej się pogłębia, a chorującymi są nie tylko osoby starsze, ale również i młodzi ludzie. Przy postawionej w tym kierunku diagnozie, mierzenie ciśnienia trzy razy dziennie, powinno stanowić element obowiązkowy. Jest to możliwe dzięki profesjonalnemu urządzeniu, jakim jest ciśnieniomierz. 

Rynek oferuje nam coraz to lepsze produkty z tej serii, dlatego też przy wyborze tego odpowiedniego, trudno jest często podjąć właściwą decyzję. Mamy nadzieję, iż ten artykuł pozwoli Państwu postawić na taki sprzęt do mierzenia ciśnienia, który okaże się być tym najlepszym i niezawodnym na lata. 

 

Ciśnieniomierz a dokonane pomiary

Ciśnieniomierz ma za zadanie dokonać pomiarów ciśnienia tętniczego. Bez względu na to, jaki wybieramy model, ten przedstawia zawsze dwie wartości liczbowe:

  • ciśnienie skurczowe

Określa ono siłę, z jaką pompowana jest krew do aorty wraz ze skurczem mięśnia sercowego.

  • ciśnienie rozkurczowe

Określa ono ciśnienie krwi w tętnicach w trakcie rozkurczu, a więc w czasie, gdy serce odpoczywa między uderzeniami. 

 

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120 /80 mm Hg. W przypadku, gdy ciśnienie przez dłuższy czas wskazuje wartości powyżej 140 mm Hg i powyżej 90 mm Hg, należy problem ten zdiagnozować z lekarzem. W przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego, u osoby chorej pojawiają się bardzo charakterystyczne objawy, których absolutnie nie można bagatelizować. Są to między innymi:

  • Duszności
  • Łomotanie serce
  • Zawroty głowy
  • Chroniczne zmęczenie

 

Nieleczone nadciśnienia jest bardzo niebezpieczne w skutkach i może doprowadzić między innymi do udaru mózgu, jak również i do zawału serca. Mając problemy z ciśnieniem, bez wątpienia posiadanie ciśnieniomierza na własny użytek jest elementem podstawowym. Warto więc skupić się na tym, który z nich wybrać i jaki okaże się być tym najlepszym. 

 

Ciśnieniomierz tradycyjny zegarowy - zasada działania 

Ciśnieniomierz zegarowy jest to manualne urządzenie służące do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jest on szczególnie wykorzystywany przez lekarzy, w przychodniach, jak również i w szpitalach, bowiem wymaga on nieco umiejętności, jak również i wprawy, by pomiar ciśnienia mógł być w pełni miarodajny. W trakcie dokonywania pomiaru, wykorzystuje się także metodę osłuchową. Aby więc sprawdzić ciśnienie, potrzebny jest i ciśnieniomierz tradycyjny i stetoskop. 

cisnieniomierz zegarowy niebieski

Jak wygląda przebieg badania?

Aby wykonać badanie, należy nałożyć mankiet urządzenia na lewe ramię, mniej więcej tuż nad zgięciem łokciowym. Nie powinien być zbyt luźny, ale też i nie powinien powodować uczucia dyskomfortu. Za pomocą specjalnej pompki należy napompować mankiet, aż do momentu zamknięcia światła tętnicy ramiennej. Po wykonaniu takiej czynności, powietrze z mankietu jest powoli uwalniane. W tym czasie należy za pomocą stetoskopu osłuchiwać naczynia krwionośne. Wynik ciśnienia tętniczego widoczny jest na zegarze manometru. Ciśnienie skurczowe pojawia się wtedy, gdy dwa powtarzające się dźwięki odpowiadają dwóm uderzeniom serca. Ciśnienie rozkurczowe z kolei notowane jest wtedy, gdy dźwięki ucichną. 

 

Czy jest to urządzenie dobre w warunkach domowych? Nie dla każdego, bowiem wymaga nieco większej wprawy i umiejętności. Jest z pewnością ciśnieniomierzem dużo bardziej dokładnym i na pewno wiarygodnym, ale nie każdy potrafi z jego pomocą takich pomiarów dokonywać. Ciśnieniomierze zegarowe sprawdzają się więc w sposób szczególny w miejscach zajmujących się służbą zdrowia, choć też i w warunkach domowych wykorzystywane są przez niektórych pacjentów. 

 

Ciśnieniomierz półautomatyczny i automatyczny - zasada działania

Przeglądając ciśnieniomierze automatyczne, a więc aparaty elektroniczne do mierzenia ciśnienia, te dostępne są w dwóch wariantach:

  • Aparaty automatyczne - w tych urządzeniach mankiet pompowany jest całkowicie automatycznie, do określonego poziomu, by po kilku sekundach pokazać wynik.
  • Aparaty półautomatyczne - w tych urządzeniach mankiet pompowany jest za pomocą pompki, a wynik pokazywany jest na wyświetlaczu w wersji elektronicznej. 

 

Rozwiązania te cieszą się dużo większą popularnością, jeśli w grę wchodzi badanie ciśnienia tętniczego w warunkach domowych. Z ich bowiem obsługą jest w stanie poradzić sobie praktycznie każdy. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, a ten z całą pewnością spełni swoje zadania w 100%. 

 

Jak działa ciśnieniomierz automatyczny?

Urządzenie to jest niezwykle proste w obsłudze. Dzięki technologii elektronicznej, sam pompuje mankiet, sam uwalnia powietrze i przedstawia wynik na ekranie urządzenia. Wystarczy tylko założyć mankiet nad zgięciem łokciowym, a następnie uruchomić urządzenie. W ciśnieniomierzu półautomatycznym należy napompować mankiet, w automatycznym nie trzeba robić absolutnie nic. 

bialy cisnieniomierz ciemny stol badanie

Ciśnieniomierz nadgarstkowy - nowoczesne rozwiązanie

W ostatnim czasie niezwykle dużą popularnością cieszą się także  ciśnieniomierze nadgarstkowe. Te występują w wersji automatycznej. Są one doskonałe dla osób, które cenią sobie wygodę i prostotę działania, ale także i dla ludzi otyłych, którzy mają problem z założeniem mankietu na ramię. Wystarczy tylko założyć taki ciśnieniomierz na rękę, nadusić przycisk na urządzeniu i gotowe. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się jednak u każdego? Niekoniecznie. Nie jest to bowiem urządzenie bardzo dokładne, dlatego też dla osób borykających się z poważnymi chorobami serca, stanowi mniej wartą opcję do zakupu. 

 

Warte uwagi modele ciśnieniomierzy

Rynek ma nam do zaoferowania wiele produktów, jeśli w grę wchodzą ciśnieniomierze do pomiaru ciśnienia tętniczego. Różnią się one sposobem pomiaru, ceną, szybkością uzyskania wyniku czy też dodatkowymi funkcjami, jak na przykład zapisywaniem pomiarów. Na co więc warto postawić? Co wybrać? Którzy producenci będą w stanie zaoferować nam najlepsze z możliwych rozwiązania?

 

Wśród prostych, klasycznych ciśnieniomierzy automatycznych, wartą uwagi marką jest między innymi: ciśnieniomierz OMRON, Genexo, Beuer czy też Microlife. Dostępne są one w bardzo atrakcyjnej cenie i z pewnością są w stanie sprostać potrzebom wszystkich odbiorców. Nieco lepszymi urządzeniami z górnej półki są modele z kolekcji marki Omron. Zapłacimy za nie nieco więcej, ale z pewnością pod względem dokładności i funkcjonalności, te nie mają sobie równych. Jeśli zaś chodzi o ciśnieniomierze zegarowe, warto zwrócić uwagę między innymi na markę Little Doctor, jak również i niezawodny Microlife. 

cisnieniomierz omron m2 comfort

Choroby serca i układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów serca na świecie. Do tych najczęściej występujących zalicza się: zawał serca, chorobę wieńcową, miażdżycę, a także nadciśnienie tętnicze. Profilaktyka stanowi element nadrzędny, aby móc się przed konsekwencjami choroby ochronić. W przypadku wysokiego ciśnienia, który jest głównym winowajcą większości problemów, stała kontrola stanowi tutaj rzecz najważniejszą i priorytetową. Codzienne więc mierzenie ciśnienia powinno być obowiązkową czynnością, wykonywaną kilka razy dziennie. Chcąc sięgnąć po najbardziej wygodne rozwiązanie, na pewno idealnym będzie ciśnieniomierz automatyczny. Szukając jednak takiego jak najbardziej dokładnego i miarodajnego, sprawdzi się tutaj ciśnieniomierz zegarowy.