Jak zaaranżować strefę chillzone dla pracowników nawet w niewielkim biurze?

Nie ważne, czy to przestrzenie korporacyjne, czy niewielkie biuro firmowe. Intensywny dzień pracy wszędzie wygląda tak samo. Goniące terminy realizacji zadań, gorąca atmosfera i zbyt mała ilość snu to czynniki, które zdecydowanie podnoszą poziom stresu. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej popularne staje się aranżowanie stref chillzone dla pracowników. Czy da się urządzić taką strefę nawet w małym biurze?

 

Strefa relaksu w biurze - fanaberia czy konieczność?

Benefity i inne programy motywacyjne dla pracowników mają istotny wpływ na ich zaangażowanie. Dodatkowe profity wynikające z realizacji planów zdecydowanie zachęcają do osiągania lepszych wyników, podobnie jak elastyczne godziny pracy. Jako jeden z najważniejszych czynników motywacyjnych uznawana jest jednak atmosfera w miejscu pracy. Warto więc zadbać przede wszystkim o dobrą komunikację w zespole, a także o zaaranżowanie przyjaznego środowiska pracy.

Standardowy czas pracy etatowej wynosi 8 godzin dziennie w trybie podstawowym i nawet od 12 do 24 godzin w trybie zrównoważonym. Przy tak długim czasie spędzanym w biurze, krótka przerwa na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych może okazać się niewystarczająca. Jeśli chęć dbania o wydajność i samopoczucie pracowników nie idzie w parze z możliwością wydłużenia ich czasu przerwy w pracy, warto pomyśleć o wydzieleniu strefy chillzone - w przypadku, gdy wypoczynek ma być krótki, niech będzie maksymalnie intensywny.

 

Zrelaksowany pracownik to wydajny pracownik

Oczywiste jest, że w ciągu standardowego 8-godzinnego czasu pracy, pracownicy nie pracują wydajnie przez cały dzień. Przerwy na spożywanie posiłków, czytanie stron informacyjnych czy rozmowy ze współpracownikami w pomieszczeniach socjalnych, potrafią łącznie zająć nawet połowę dziennego czasu pracy. Jak sprawić, aby pracownik był wydajny? Należy zadbać o jego samopoczucie. Chcąc wykrzesać maksimum możliwości w okresie produktywnego czasu pracy, trzeba zadbać o to, aby pracownicy czuli się komfortowo. Nie bez znaczenia jest poziom ich odprężenia - wszystko to przekłada się na jakość ich pracy.

Czym w ogóle jest wydajność pracowników? Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, wydajność to „ilość czegoś wytworzonego, wyprodukowanego, uzyskanego z czegoś”. Najprościej więc mówiąc: wydajność pracowników określamy przez ilość wyprodukowanych produktów lub świadczonych usług, jakie są w stanie zrealizować w czasie swojej pracy. Zadbaj o wartościowy wypoczynek Twoich pracowników, a oni odwdzięczą się widocznym podniesieniem jakości ich pracy.

chill zone biuro

Jakie są skutki stresu i braku czasu na odpoczynek?

  • Migreny i bóle głowy;
  • Podwyższone tętno;
  • Kołatanie serca;
  • Drżenie rąk;
  • Nadmierne pocenie się;
  • Kłopoty z koncentracją.

 

Jak zaaranżować biurową strefę wypoczynku?

Wiedząc już, jak wydajny staje się wypoczęty pracownik i znając skutki braku właściwego odpoczynku, warto zadbać o zapewnienie odpowiedniej strefy relaksu w miejscu pracy. Nawet krótka przerwa spędzona w sprzyjających warunkach może przynieść szybki efekt regeneracji.

 

Jak zaaranżować strefę chillzone w biurze?

  • Wydzielenie miejsca na strefę relaksu - jeśli jest taka możliwość, strefa relaksu powinna znajdować się w innym miejscu niż strefa pracy.
  • Cisza i spokój - w strefie chillzone wskazana jest bezwzględna cisza. Miejscem na ploteczki niech pozostanie pomieszczenie socjalne. Tutaj liczy się niezakłócony niczym spokój.
  • Stonowana kolorystyka - w przestrzeni stworzonej do wypoczynku nie sprawdzi się agresywna kolorystyka. Delikatne barwy sprzyjają wyciszeniu się.
  • Wygodne meble - sofy, fotele, krzesła i inne siedziska to meble, które powinny wyposażać strefy chillzone. Dobrym pomysłem jest nawet umieszczenie na ziemi kilku poduch i piłek gimnastycznych, co umożliwi rozciągnięcie mięśni kręgosłupa i rozluźnienie się.

Przerwa na odpoczynek wliczona jest w czas pracy. Dlatego już w trakcie projektowania przestrzeni biurowej powinno się brać pod uwagę nie tylko aranżację biur, komunikacji, toalet i pomieszczeń socjalnych, ale także powierzchni przeznaczonych na realizację przysługującej pracownikom przerwy.