Przemęczenie i bardzo silny stres to tylko jedne z wielu czynników, które niekorzystnie wpływają na ludzką psychikę. Jednak nie tylko ciężkie sytuacje sprawiają, że tracimy nastrój. Czasem wystarczy jesienne lub wiosenne przesilenie, aby wraz z nim nadszedł spadek nastroju. Długie jesienne wieczory bywają depresyjne, ale to nie oznacza, że tak powinno być. Jak radzić sobie z ogromnym przemęczeniem? Jakie są sposoby na szybką poprawę nastroju?

Jak radzić sobie z chronicznym zmęczeniem?

Życie w ciągłym biegu nie sprzyja wyciszeniu się. Chęć pogodzenia życia rodzinnego z karierą zawodową, przy jednoczesnym realizowaniu własnych pasji, to nie lada wyczyn. Czasem przysłowiowych spraw na głowie mamy już za dużo, co od razu komunikuje nasz organizm.

Zmęczenie, brak apetytu lub wręcz przeciwnie - zwiększone łaknienie - a także wypadanie włosów czy uczucie kołatania serca to tylko kilka przykładowych objawów typowego zmęczenia. Długotrwały stan przemęczenia, trwający co najmniej sześć miesięcy i prowadzący do wycieńczenia organizmu nazywany jest zespołem chronicznego zmęczenia lub zespołem przewlekłego zmęczenia.

 

Jakie są objawy zespołu chronicznego zmęczenia?

 • bóle mięśni i stawów;
 • tkliwe i powiększone węzły chłonne;
 • senność;
 • bóle głowy;
 • wypalenie emocjonalne;
 • długotrwałe uczucie zmęczenia utrzymujące się ponad 6 miesięcy.

Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy, nie bagatelizuj ich i koniecznie skontaktuj się z lekarzem!

 

5 sposobów na walkę ze spadkiem formy

Nie zawsze wymagana jest interwencja medyczna. Chwilowy spadek formy nie powinien być traktowany na równi z zespołem chronicznego zmęczenia. Odczuwanie przemęczenia organizmu bywa krótkotrwałe i w tym czasie warto wspomagać organizm w regeneracji.

medytujacy mezczyzna

Sprawdzone sposoby na przemęczenie i chwilowy spadek formy

 • Wysypiaj się - nawet pół godziny czy godzina snu dłużej sprawi, że następnego dnia Twój organizm będzie bardziej wypoczęty. I odwrotnie: nawet jeśli Twojego snu będzie zaledwie o pół godziny za mało, odbije się to na uczuciu zmęczenia w kolejnej dobie.
 • Zacznij uprawiać sport - podczas treningu wytwarzane są endorfiny, co wpływa na poprawę nastroju. Nawet krótkotrwały wysiłek fizyczny sprawi, że wieczorem znacznie łatwiej uda Ci się zasnąć. Pamiętaj jednak, aby aktywności fizycznej nie planować na późne godziny popołudniowe ani wieczór - wzrost energii wywołany treningiem przyniesie zupełnie odwrotny efekt.
 • Zwracaj uwagę na to, co jesz - unikaj kofeiny, alkoholu i używek. Zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazły się zdrowe warzywa i owoce. Unikaj objadania się wieczorem - obfite posiłki spożywane w późnych godzinach nie sprzyjają wysypianiu się.
 • Medytuj - nawet kilkanaście minut medytacji dziennie sprawi, że poczujesz się lepiej. Znajdź w ciągu dnia taki moment, podczas którego nikt nie będzie Ci przeszkadzał i poświęć trochę czasu sobie.
 • Proś o pomoc - jeśli czujesz, że bierzesz na siebie zbyt wiele i nie jesteś w stanie sprostać tym oczekiwaniom, poproś bliskich o wsparcie. W momencie, gdy poczujesz, że sytuacja związana z ciągłym przemęczeniem zaczyna Cię przerastać, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.

 lampa antydepresyjna tl70

lampa antydepresyjna 

Aromaterapia sposobem na spadek nastroju

Jak widać, to właśnie codzienne, czasem drobne rytuały wpływają znacząco na komfort naszego życia. Zdrowy styl odżywiania się i dbałość o odpowiednią ilość godzin snu potrafią zdziałać cuda. Czasem jednak przychodzi w życiu moment, gdy ilość obowiązków nie pozwala na przestrzeganie zalecanych godzin spędzonych na regeneracji lub po prostu chwilowa ciężka sytuacja odpowiada za spadek nastroju. W takich wypadkach z pomocą przychodzi aromaterapia. Olejki aromaterapeutyczne, zawierające właściwe substancje zapachowe zgodnie z ich przeznaczeniem mogą działać relaksująco lub pobudzająco. Jeśli czujesz, że przytłacza Cię nadmiar obowiązków i wpływa to na komfort Twojego snu i depresyjny nastrój, zastosuj relaksujące olejki do aromaterapii. Zapachy usuwające zmęczenie, działające uspokajająco i relaksująco to m.in. jałowiec, róża, lawenda, kwiat pomarańczy, szałwia i jaśmin. Niektóre urządzenia do aromaterapii posiadają również funkcję nawilżacza - zadbaj więc jednocześnie o jakość powietrza w Twoim domu oraz o dobry nastrój.

urzadzenie do aromaterapii z nawilzaczem la20

urządzenie do aromaterapii z nawilżaczem

Lampy antydepresyjne jako element terapii

Jeśli terapia zapachem z jakiegoś powodu jest dla Ciebie niekomfortowa lub aromaterapia wydaje się być niewystarczająca, wypróbuj terapię światłem. Lampy odpowiadające temperaturze światła dziennego sprawdzają się przede wszystkim w tym okresie, gdy brak w naszym klimacie naturalnego światła słonecznego W celu poprawy nastroju, którego spadek nastąpił na skutek depresyjnego okresu jesienno-zimowego, stworzone zostały także lampy antydepresyjne, które sprawdzają się jako wspomaganie psychoterapii. Lampy sollux wykorzystywane są z kolei do walki z bólem stawów i mięśni. Podczerwone promienie wytwarzane przez te lampy przyspieszają gojenie się ran i wpływają pozytywnie na proces leczenia trądziku czy objawów przeziębienia.

Nawet niewielka ilość czasu przeznaczanego na aromaterapię i terapię światłem przynosi oczekiwane efekty. Terapia światłem i zapachem w połączeniu ze zdrowym stylem odżywiania się, aktywnością ruchową i zachowania odpowiedniej higieny snu, jest receptą na przemęczenie i chwilowy spadek nastroju.