ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Problem z suchym powietrzem zdarza się niezwykle często, szczególnie zimą, gdy nasze mieszkania są ogrzewane, a niestety rzadko przy tym nawilżone. Suchość wpływa negatywnie na wiele aspektów, w tym między innymi na nieprawidłową pracę układu oddechowego, na złe samopoczucie, senność, ale także i na wygląd, w tym na skórę i na włosy. 

Odpowiedni nawilżacz powietrza stanowi doskonały wybór, aby z tym suchym powietrzem móc się uporać. Ponadto kilka sprawdzonych trików, jakie może wykorzystać każdy z nas, a jakość powietrza w naszej przestrzeni życiowej diametralnie się zmieni. Chcecie poznać więc najlepsze patenty na zwiększenie wilgotności powietrza w swoich czterech kątach? Zapraszamy do lektury. 

 

Dlaczego odpowiednia wilgotność powietrza jest ważna?

Wilgotność powietrza określa ilość pary wodnej w powietrzu. Ten parametr odgrywa niezwykle ważną rolę, by móc zapewnić sobie jak najlepszą jakość tego powietrza w swoich czterech kątach. Optymalna wartość odgrywa jest niezwykle ważna, wpływając między innymi na lepsze oddychanie, wyższą jakość snu czy przede wszystkim odpowiedni dla nas komfort. Zalecaną wartością jest utrzymanie jej na poziomie 40 - 60%. W gruncie rzeczy nie jest tak łatwo ją utrzymać, bowiem ma ona wpływ na wiele czynników, w tym między innymi na temperaturę powietrza. Istnieją jednak sposoby na to, by móc jakość tego powietrza pod względem wilgotności poprawić. Jak? 

 

Po pierwsze - kontrola wilgotności powietrza 

Nie jesteśmy w stanie nic zrobić, jeśli nie będziemy tego poziomu wilgotności kontrolować. Monitoring na bieżąco to element najważniejszy, by móc mieć na ten czynnik jakikolwiek wpływ. Najlepszym rozwiązaniem będzie higrometr, który jest małym urządzeniem stale monitorującym poziom wilgotności w konkretnym pomieszczeniu. Ta uzależniona jest przede wszystkim od pór roku i choć na samą pogodę nie mamy wpływu, możemy mieć wpływ na kontrolowanie warunków, jakie panują w naszej przestrzeni. Wybierając takie urządzenie, otrzymać można najwyższej jakości sprzęt, który z pewnością w każdym domu okaże się mieć nieodzowne znaczenie. Wśród cenionych na rynku produktów, na pewno dużym powodzeniem cieszy się higrometr marki Beurer, który określany jest inaczej jako wilgotnościomierz i daje możliwość sprawowania pełnej kontroli nad wilgotnością w powietrzu. 

 

Po drugie - odpowiednie uszczelnienie

Wpadające zimne powietrze, może znacząco obniżyć temperaturę powietrza w domu. To sprawia, że system grzewczy musi pracować jeszcze bardziej i jeszcze mocniej, aby przestrzeń ogrzać. Dochodzi więc do przesuszenia powietrza, odbijając się na samopoczuciu osób, które w takim miejscu przebywają. Aby się przed tym uchronić, warto zainwestować w odpowiednie rozwiązania izolacyjne dla domu, ale także i zadbać o szczelność okien oraz drzwi, bo to właśnie poprzez nie dostaje się do środka najwięcej zimnego powietrza z zewnątrz, Inwestując w nowe rozwiązania, można nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale także i wpłynąć na polepszenie jakości powietrza, która ma zasadniczy wpływ na sprawność naszego układu oddechowego.

 

Po trzecie - wentylacja w łazience

W każdym domu łazienka stanowi zarówno niezbędne, ale przy tym również i bardzo problematyczne pomieszczenie. Tak ważne jest więc zadbanie o odpowiednią wentylację przestrzeni łazienkowej. Kluczowe znaczenie ma na pewno włączenie wentylatora, jak również i otwieranie drzwi łazienki. Można postawić na kąpiel z uchylonymi drzwiami czy pozostawienie otwartych drzwi tuż po wyjściu z łazienki po kąpieli. Dzięki takiemu działaniu para wodna może rozprzestrzenić się po całej przestrzeni, nie pozostając jedynie w małej łazience, narażając ją z kolei na zbyt dużą wilgotność. 

wentylacja w lazience 

Po czwarte - unikanie piekarnika 

Gotując, szczególnie w okresie zimowym, zdecydowanie bardziej warto stawiać na gotowanie na kuchence, niż w piekarniku czy też przy wykorzystaniu mikrofalówki. Im mniej takich sprzętów działających w kuchni, tym bez wątpienia lepsza jakość powietrza, o jaką można jak widać zadbać, zwykłymi, prostymi czynnościami. 

 

Po piąte - wykorzystanie roślin zielonych

Nic nie działa tak doskonale na przestrzeń pod względem wilgotności, jak wykorzystanie roślin. Nie tylko poprawiają one bowiem jakość powietrza, ale także i wpływają pozytywnie na nasz nastrój i samopoczucie. Doskonałym przykładem jest paproć bostońska, palma Areka czy też zielistka. Rośliny te i oczyszczają powietrze i podnoszą one poziom wilgotności w każdym niemal pomieszczeniu. Mając je w swoim domu, znacząco można więc na te właśnie aspekty wpłynąć. 

 

Po szóste - wykorzystanie oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza są to urządzenia, których zadaniem jest przepuszczanie go przez specjalne filtry, które to wyłapują wszelkie, szkodliwe substancje, jakie wdychamy. Dzięki nim można pozbyć się i tych substancji będących składnikiem niszczącego nas smogu, ale także alergenów i roztoczy. Zalet posiadania w swojej przestrzeni takich urządzeń jest wiele. Do najważniejszych należą między innymi:

 • Czyste, świeże powietrze bez uciążliwego i męczącego zapachu
 • Pozbycie się szkodliwych substancji, dymu papierosowego, kurzu
 • Poprawa stanu zdrowia
 • Ochrona przed chorobami układu oddechowego i układu krążenia
 • Lepsze samopoczucie, mniejsze zmęczenie, większy komfort

 

Wybierając oczyszczacz, z pewnością warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, w tym na czas wykorzystania jednego filtra, wykorzystanie go dla danej wielkości powierzchni, współczynnik CADR określający ilość powietrza, jaką można przefiltrować w ciągu godziny. Doskonale sprawdzają się także urządzenia posiadające kilka trybów działania 

 oczyszczacz powietrza

Po siódme - wykorzystanie nawilżacza powietrza

A jeśli mimo stosowania się do powyższych zasad, wilgotność powietrza nadal nie mieści się w normie, doskonałym wyborem będzie tutaj nawilżacz powietrza, który znacząco zwiększa wilgotność w pomieszczeniach. To właśnie jego użycie ma ogromny wpływ na poprawę komfortu snu, na lepsze funkcjonowanie, na poprawę wyglądu skóry czy prawidłową pracę układu oddechowego. Wybór dostępnych w tej ofercie produktów jest naprawdę ogromny. Można postawić między innymi na takie sprzęty, jak: 

 • Nawilżacz parowy
 • Nawilżacz ewaporacyjny
 • Nawilżacz ultradźwiękowy
 • Nawilżacz wirnikowy
 • Nawilżacz centralny
 • Waporyzatory parowe
 • Nawilżacz z jonizatorem powietrza

 

Nawilżacze powietrza sprawdzą się w każdej przestrzeni, w której zależy nam na poprawie jakości powietrza. W sposób szczególny jednak polecane są one dla osób, które borykają się z alergiami, zmagają się z częstym kaszlem, mają krwawienia z nosa, bóle głowy, problemy z zatokami czy suchość w gardle. To także i dobre rozwiązanie dla osób z suchą skórą, z podrażnionymi oczami i popękanymi ustami.

 

Bez wątpienia kilka prostych trików, jakie może zastosować każdy z nas, a do tego również i małe, ale jakże niezawodne sprzęty, mogą okazać się kluczowe w trosce o powietrze w naszym domu, którym oddychamy każdego dnia. Dobrze jest więc zakupić odpowiedni higrometr, warto posiadać też w domu oczyszczacz i nawilżacz powietrza. 

 

Jesteśmy przekonani o tym, że te siedem pozycji, o jakich wspomnieliśmy powyżej, okażą się być kluczowe w poprawie jakości powietrza, jak również i jej wilgotności.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny