Każda mama chce, aby dziecko było zdrowe. Tymczasem niestety niemowlęta, które nie mają jeszcze rozwiniętej odporności przez to, że dotąd żyły w sterylnych warunkach panujących w brzuszku mamy, bardzo łatwo łapią infekcje, a nawet niepozorne przeziębienie przechodzą ciężko.

Mamy więc robią wszystko, aby dziecko się nie zaraziło – odpowiednio je ubierają, unikają spacerów w zimną i brzydką pogodę oraz unikają kontaktów zarówno dziecka, jak i własnych z innymi ludźmi (zwłaszcza obcymi).

Zawsze też przed dotknięciem dziecka myją ręce i dbają, by robił to każdy, kto chce mieć z nim kontakt. Niestety dzieci łatwo zarażają się od dorosłych, a infekcje są trudne do przejścia i leczenia. Niemowlak sygnalizuje wszystko płaczem, więc niełatwo rozpoznać, że teraz akurat płacze, bo się źle czuje. Ponadto katar u niemowlaka jest uciążliwy ze względu na jego brak umiejętności opróżnienia nosa, a leki niełatwo jest podać i nie każde można. Jak poradzić sobie z przeziębieniem u takiego malucha?

 

Jak rozpoznać przeziębienie u niemowlaka?

Przeziębienie u niemowlaka należy najpierw rozpoznać, a nie jest to proste. Maluch taki może albo nie zachowywać się jakby był chory, albo będzie płakał, co też nie jest jednoznaczne, bo niemowlaki potrafią tylko płakać. Najczęściej pierwszym dostrzegalnym objawem jest katar, który uwidacznia się w postaci wypływającej z nosa wydzieliny, a nawet krztuszenia się dziecka, gdyż w pozycji leżącej wydzielina z łatwością spływa do gardła i dolnych dróg oddechowych.

Dziecko może też kasłać i mieć podwyższoną temperaturę. Ponadto nierzadko podczas przeziębienia u niemowlaka pojawia się biegunka czy wymioty. Dziecko może też być ospałe, niechętne do zabawy czy nawet do jedzenia. U noworodków zwykły katar nawet może szybko przerodzić się w bardzo niebezpieczne zapalenie płuc.

gruszka do nosa wyciaga sluz niemowlak

Leczenie przeziębienia u niemowlaka

Leczenie przeziębienia u tak małego dziecka nie jest łatwe. Dziecko powinno dużo spać, a jest to utrudnione ze względu na złe samopoczucie i zatkany nos. Ponadto nie każde leki można podawać tak małym dzieciom, a ich podawanie nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli dziecko nie jest chętne do jedzenia przez przeziębienie. Przede wszystkim w leczeniu przeziębienia u niemowląt nie stosuje się antybiotyków. Przeziębienia są bowiem wywoływane przez wirusy, a antybiotyki służą do leczenia zakażeń bakteryjnych.

Należy być ostrożnym, ponieważ antybiotykoterapia może skończyć się osłabieniem i tak nie do końca jeszcze wykształconej flory jelitowej i problemami z tym związanymi w postaci bólów brzuszka czy biegunek. Niemowlętom można podawać przede wszystkim witaminę C w kroplach, bo tabletki raczej niemowlak połknąć nie umie. Pomocne są także różnego rodzaju inhalacje, bo w ten sposób niemowlak najłatwiej i najmniej uciążliwie przyjmie leki.

Ważna jest również regulacja temperatury powietrza oraz stosowanie naturalnych maści pod nosek czy środków przeciwgorączkowych bezpiecznych dla malucha. Oczywiście odpowiednie leki przepisze nam lekarz, którego powinniśmy z maluchem odwiedzić. Nie powinno się leczyć przeziębienia u niemowlaka całkowicie na własną rękę.

 

Akcesoria niezbędne przy przeziębieniu u niemowlaka

Przede wszystkim dziecku trzeba mierzyć temperaturę, a do tego niezbędny jest specjalny termometr dla niemowląt. Klasycznie można mierzyć temperaturę przez odbyt, ale najmniej uciążliwe dla niemowlaka będą termometry bezdotykowe, douszne lub w kształcie smoczka. Kolejna ważna rzecz to podawanie leków. Niemowlak nie połknie tabletki. Niełatwo też podać mu leku łyżeczką. Istotne jest również odmierzenie odpowiedniej dawki. Pomocna będzie specjalna strzykawka z miarką, która pozwoli łatwo odmierzyć dawkę i podać dziecku lekarstwo. Najbardziej potrzebna jest jednak pomoc dla malucha w oczyszczaniu zatkanego nosa.

Niemowlak nie umie wydmuchać nosa w chusteczkę. Niezbędnym elementem niemowlęcej wyprawki jest więc aspirator do nosa. Na rynku dostępne są zarówno aspiratory manualne, w postaci rurek, których jeden koniec wkładamy do noska malucha, a drugi łapiemy ustami i wciągamy wydzielinę do rurki poprzez wdech, jak i w postaci urządzeń elektronicznych, na baterie. Jednym z takich urządzeń jest aspirator do nosa Beurer, dostępny w naszym sklepie. Aspirator powinien być urządzeniem, które w łatwy i szybki sposób pozwoli usunąć wydzielinę, bez niepotrzebnego dyskomfortu oraz stresu malucha. Taki jest właśnie aspirator Beurer.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i odznacza się cichą pracą oraz dobrą efektywnością. Posiada automatyczną regulację mocy ssania, którą dostosowuje samo do gęstości wydzieliny. Ewentualnie dla rozrzedzenia wydzieliny w celu łatwiejszego jej usunięcia, można zastosować preparaty, takie jak na przykład sól fizjologiczna. W zestawie znajdują się dwie silikonowe nasadki – jedna jest węższa, a druga szersza, co sprawia, że urządzenie posłuży dłużej, mimo rośnięcia dziecka, zwłaszcza, że nasadki te nadają się do dezynfekcji i ponownego użycia. Przed użyciem, tak jak w przypadku każdego elektronicznego urządzenia, należy zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. Dzięki aspiratorowi można pozbyć się szybko wydzieliny, która powoduje duży dyskomfort, który przyczynia się do problemów z oddychaniem, jedzeniem czy spaniem.