Jak poradzić sobie z bólem zatok?

Infekcje górnych dróg oddechowych objawiają się najczęściej bólem głowy, katarem oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Dochodzi do nich zarówno w jesienno-zimowej porze roku, kiedy panuje mróz oraz silne wiatry, jak i latem, gdy w pomieszczeniach oraz samochodach włączona jest klimatyzacja.

Zapalenie zatok przynosowych jest schorzeniem najczęściej niegroźnym, przemijającym samoistnie i rzadko wymaga interwencji lekarskiej. Wysoką skutecznością cieszą się domowe sposoby na ból zatok, choć zdarza się, że konieczne jest także przyjmowanie środków farmakologicznych.

Dolegliwości ze strony zatok nie należy lekceważyć. Odpowiadają one bowiem za ogrzewanie oraz nawilżanie wdychanego przez nos powietrza. Nieleczone stany zapalne mogą więc skutkować poważnymi upośledzeniami w zakresie ich drożności oraz znajdującej się w nich błony śluzowej. Warto więc wiedzieć, co na ból zatok można stosować, aby wyleczyć dokuczliwy ból oraz uporczywy katar.

 

Ostre a przewlekłe zapalenie zatok – różnice

Zapalenie zatok oznacza stan zapalny błony śluzowej, która wyściela nos oraz zatoki przynosowe. Może obejmować jedną lub kilka zatok. Ostra postać schorzenia charakteryzuje się zakażeniem trwającym nawet cztery tygodnie, do którego dochodzi bezpośrednio przez błonę śluzową nosa. Zdarza się, że zapalenie powstaje również drogą krwiopochodną lub zębopochodną.

Natomiast pochodzenie oraz objawy zapalenia zatok, mającego postać przewlekłą nie są do końca znane, choć lekarze wymieniają następujące czynniki zakaźnie, które przyczyniają się do występowania tego schorzenia w określonych odstępach czasu:

  • obecność alergenów, np. roztoczy kurzu domowego, zarodników grzybów i pleśni, pyłki traw, drzew, chwastów i zbóż,
  • przemysłowe, komunikacyjne i komunalne zanieczyszczenia powietrza,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • anatomiczne skrzywienie przegrody nosa,
  • aktywne lub bierne palenie tytoniu,
  • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze zakażenie górnych dróg oddechowych.

Obecnie istnieją skuteczne, farmakologiczne sposoby na zatoki w przypadku przewlekłego ich zapalenia, które wiążą się z koniecznością wizyty u specjalisty.

 

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Niezależnie od rodzaju zapalenia zatok, występują pewne wspólne dla obu tych typów objawy. Po pierwsze dochodzi do kilkudniowego nieżytu nosa, po którym stan zdrowia i ogólne samopoczucie chorego ulega pogorszeniu. Może pojawić się katar wraz z żółtą bądź zielonkawą wydzieliną, która utrudnia swobodne oddychanie. Czasami pacjent czuje jej spływanie po tylnej ścianie gardła.

Kolejnym częstych objawem zapalenia zatok jest gorączka, dochodząca do nawet 38 stopni Celsjusza, a także ból głowy, który staje się bardziej intensywny przy zmianach ciśnienia, pochylaniu lub uciskaniu okolic nosa.

 

Zdarza się, że chory odczuwa również:

  • tkliwość policzków,
  • obrzęk czoła i nosa,
  • zmniejszenie poczucia smaku i węchu.

Częstym zjawiskiem są także chore zatoki bez kataru, kiedy zapalenie ma postać przewlekłą. Wówczas pacjent ma wrażenie zatkanego nosa oraz odczuwa silny ból w okolicach zatok, lecz nie pojawia się wydzielina. Przyczyn tego stanu rzeczy należy się dopatrywać w infekcjach bakteryjnych, alergii czy nawet zapaleniu migdałków.

 kobieta z psikaczem do nosa

Skuteczne sposoby na ból zatok

Skuteczność sposobu na to, jak poradzić sobie z bólem zatok, zależy przede wszystkim od stopnia jego nasilenia oraz typu zakażenia – ostrego lub przewlekłego. Często stanom zapalnym towarzyszy podwyższona temperatura, ból głowy oraz silny katar. Warto pamiętać, że zbyt częste używanie chusteczek higienicznych może dodatkowo podrażniać błonę śluzową nosa oraz mobilizować organizm do produkcji większej ilości wydzieliny.

W przypadku zapalenia zatok należy zastosować specjalne irygacje oraz płukanki dostępne w aptekach. Do nosa oraz zatok zostaje wtłoczona pod odpowiednim ciśnieniem sól fizjologiczna, która oczyszcza je z zalegającej wydzieliny. Ważne, aby ciśnienie nie było zbyt wysokie, gdyż może dodatkowo podrażnić błonę śluzową. W leczeniu górnych dróg oddechowych doskonale sprawdzają się także inhalatory, które znacząco przyspieszy proces zwalczania infekcji. Ciekawym przykładem jest dostępny w sklepie Kredos inhalator ultradźwiękowy IH 55, który dzięki niewielkim wymiarom bardzo dobrze sprawdzi się także w podróży. Dzięki temu urządzeniu dochodzi do udrożnienia zatok, rozrzedzenia zalegającej wydzieliny i szybszego jej usunięcia.

Eksperci podkreślają, jak istotne jest picie dużej ilości wody, która nawilża błony śluzowe oraz ułatwi pozbycie się rozrzedzonej wydzieliny. Skuteczne sposoby na ból zatok to również żucie miętowej gumy czy wdychanie olejków eterycznych, np. z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego.

 

Co na ból zatok rekomendują lekarze?

Wiedza na temat tego, jak pokonać ból zatok, pozwoli w przyszłości uniknąć przykrych powikłań ze strony górnych dróg oddechowych. Jeżeli tradycyjne metody zawiodły, konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz przepisuje zwykle kurację antybiotykami, które mają zwalczyć oporne bakterie oraz zmniejszyć powstały obrzęk.

Zdarza się, że w wyniku nasilenia zapalenia zatok, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Wówczas wycina się zmienione i zaatakowane tkanki, co powoduje natychmiastowe udrożnienie połączenia jamy nosowej z zatokami.

W przypadku ostrego zakażenia zatok najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a nawet sterydy donosowe. Jednocześnie zaleca się regularne wykonywania inhalacji za pomocą specjalistycznego urządzenia, na przykład inhalatora Omron C28P, który charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem wydajności. Można wykorzystać go również do leczenia najmłodszych dzieci. W naszym asortymencie można znaleźć duży wybór inhalatorów – również takich, które stworzone zostały od początku z myślą o najmłodszych – bardzo dobry przykład stanowi chociażby Omron C801 Air dla dzieci, czy inhalator tłokowy Rossmax NI60, które dzięki swojemu designowi są bardzo przyjazne dzieciom. Inhalacja poprzez takie urządzenia jest nie tylko skuteczna, ale i przyjemniejsza.