Pomiar temperatury ciała jest jednym z najważniejszych i podstawowych parametrów życiowych. Zarówno obniżona, jak również i podwyższona wartość jest powodem do niepokoju, bowiem świadczy o tym, że w organizmie coś się rozwija. Do mierzenia temperatury ciała niezbędne są termometry. Ich ilość jest niebywale szeroka, co sprawia, że każdy może wybrać dla siebie takie urządzenie, które okaże się być po prostu najlepsze.

Wiadomo, że zupełnie innym będą termometry lekarskie, które mają często dużo więcej funkcji i możliwości, inne są termometry domowe, które służą do użytku na własne potrzeby. Inny też będzie termometr do mierzenia gorączki dla dzieci małych, inny dla kilkulatków, jeszcze inny dla osób dorosłych. Co więcej, miejsca mierzenia temperatury także mogą być różne w zależności od wieku czy wygody użytkowania konkretnego urządzenia. Tematem temperatury, sposobu jej mierzenia czy tego, po co właściwie należy mieć nad nią kontrolę, zajmiemy się w tym właśnie artykule.

W jakim celu wykonuje się pomiar temperatury ciała?

Temperatura ciała dostarcza nam niezwykle cennych informacji odnośnie stanu naszego zdrowia. Każde odchylenie od normy jest powodem do niepokoju, jednak nie musi być związane z poważną, ciężką przypadłością. Zazwyczaj wysoka gorączka idzie w parze z przeziębieniem lub grypą, dlatego też trwa ona kilka dni i samoczynnie mija. Tak ważna i istotna jest jednak kontrola nad tą temperaturą, bowiem zbyt wysoka i długotrwała, może przysporzyć wiele problemów naszemu organizmowi. Jaki termometr kupić? Tak naprawdę jest to indywidualną sprawą każdego z nas, bowiem u jednych idealnie sprawdzi się termometr elektroniczny bezdotykowy, u innych z kolei klasyczny termometr elektroniczny.  

Wykonując pomiar wiemy, czy występuje stan podgorączkowy czy gorączka. Mamy kontrolę, czy gorączka rośnie czy jest na stałym poziomie. Co więcej, termometr domowy to także i podgląd w wysokość temperatury, by zobaczyć czy ta wymaga już podania leków lub czy spada ona pod wpływem ich spożycia. W każdym domu powinien znaleźć się dobrej jakości termometr, który to bez wątpienia stanowi idealny zakup na długie lata.

Ranking termometrów - czym się one między sobą różnią? 

Chcąc kupić dobrej jakości termometr, bez wątpienia należy dobrać do siebie odpowiedni jego rodzaj. I tak termometry lekarskie dzielą się na następujące produkty:

 • termometry cieczowe

Te stanowią już tak naprawdę przeżytek. Klasyczny termometr rtęciowy wycofany został już z użytku ze względu na szkodliwość rtęci. Zamieniona więc rtęć na alkohol, stała się dostępną opcją, jaką mają nam do zaoferowania apteki i sklepy. Dziś jednak rzadko kto sięga po takie urządzenia, gdyż czas oczekiwania na wynik i dyskomfort użytkowania takiego sprzętu, nie są w stanie nas zadowolić i usatysfakcjonować swoim wyborem. 

 • termometry elektroniczne

Taki rodzaj termometrów działa dzięki układowi elektronicznemu. Jego odporność elektryczna zmienia się wraz z temperaturą. Tutaj wyróżnić możemy najbardziej cenione termometry Microlife, które ukazują wynik na ekranie w kilkanaście sekund.

 • termometry bezdotykowe

Te cenione są na rynku najbardziej, szczególnie ze względu na wygodę i szybkość działania. Warto spojrzeć na przykład na termometr bezdotykowy Tech Med czy też pioniera - termometr  Microlife NC150. Oprócz tych prostych, klasycznych na własny użytek, rynek ma nam do zaoferowania także te bardziej specjalistyczne - termometry medyczne. Jedne służą do codziennego użytku przy sprawdzaniu codziennej temperatury ciała pacjentów, inne z kolei spełniają swoje zadania przy ciągłym pomiarze temperatury wewnątrz ciała, co jest szczególnie ważne na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Takie termometry na podczerwień cenione są zarówno jako urządzenia do mierzenia temperatury u dzieci, jak również i osób poważnie chorych. 

Są one doskonałym sposobem na określenie owulacji, zarówno gdy staramy się o dziecko, jak również i gdy chcemy zastosować naturalne metody antykoncepcji. Mierzenie temperatury w pochwie każdego dnia, może stanowić doskonały wybór przy dokładnym poznaniu swojego cyklu miesiączkowego. 

Przy wyborze odpowiedniego, pod uwagę bierze się określone różnice w danych produktach. Są to między innymi: 

 • metoda dokonania pomiaru
 • dokładność pomiaru
 • czas trwania pomiaru
 • zakres temperatur
 • trudność wykonania badania
 • dodatkowe funkcje

dziecko z goraczka 

Jak zbić gorączkę?

Temperatura człowieka zmienia się w ciągu dnia. Nie ma powodów do niepokoju, gdy pojawi się podwyższona temperatura przed okresem, w czasie ząbkowania, w wyniku przegrzania organizmu. Niestety, ale najczęściej związana jest ona z infekcjami. Uważa się, że prawidłową jest ta, która ma 36,6 stopnia Celsjusza. W gruncie jednak rzeczy nie ma czegoś takiego, jak ,,normalna temperatura ciała”, gdyż mierzona w każdym miejscu będzie ona nieco inna. Do 37 stopni Celsjusza uznawana jest za prawidłową. Wartość 37 - 38 stopni Celsjusza to stan podgorączkowy, który nie wymaga stosowania leków. Gdy sięgnie powyżej 38 stopni, można zastanowić się, co na gorączkę będzie najlepsze i jak sobie z nią poradzić.

Domowe sposoby na gorączkę:

 • podanie napoju z mleka, czosnku i miodu
 • zastosowanie okładów na ciało
 • podanie naparu z ziół - kwiat lipy, czarny bez, dzika róża, owoce maliny, pączki topoli, herbata z miodem. Działają one przeciwgorączkowo i napotnie
 • kąpiel w letniej wodzie (około jeden stopień mniej, niż temperatura ciała)

Jeśli żaden z tych sposobów nie jest w stanie zbić gorączki, a termometr w dalszym ciągu osiąga wartość powyżej 38, wówczas konieczne jest podanie leków przeciwgorączkowych. Mogą to być niesteroidowe leki przeciwzapalne - ibuprofen czy paracetamol, leki z kwasem acetylosalicylowym - aspiryna czy polopiryna, albo też metamizol - na przykład pyralgina. 

Niska temperatura ciała - przyczyny

Wysoka temperatura zdarza się niezwykle często. A co w przypadku, gdy w grę wchodzi niska temperatura. O czym może ona świadczyć? Co może być jej przyczyną? Bez wątpienia obniżona temperatura ciała podobnie, jak wysoka jej wartość może być powodem do niepokoju i absolutnie nie można tego stanu bagatelizować. Główne powody jej występowania to:

 • zły pomiar

Najczęściej pojawiającą się przyczyną obniżonej temperatury ciała jest niewłaściwy pomiar. Kiedy wykorzystujemy tradycyjny termometr dotykowy elektroniczny, wystarczy, że nieodpowiednio wsuniemy go pod pachę, a wynik nie będzie już miarodajny. Kiedy temperatura wynosi poniżej 36, warto dokonać pomiaru ponownie. 

 • zmarznięcie

Często pojawiającą się przyczyną niskiej temperatury ciała jest także zmarznięcie. Jeśli zbyt długo przebywamy na zewnątrz, gdzie temperatura jest minusowa, organizm może się wychłodzić. Podobnie sprawa wygląda, jeśli mamy na sobie mokre ubranie, a przebywamy w chłodnym pomieszczeniu.

 • choroby

Temperatura 34 stopnie u człowieka świadczyć może także o różnego rodzaju stanach chorobowych i poważnych chorobach. Najczęściej niska temperatura dotyczy takich stanów, jak: niedoczynność wątroby, kory nadnerczy, przysadki mózgowej, nerek lub tarczycy, niedokrwistości lub cukrzycy. Taki stan może być także związany z nowotworem ośrodkowego układu nerwowego, udaru mózgu, stwardnienia rozsianego, a także mechanicznego uszkodzenia głowy czy krwawienia wewnątrzczaszkowego.

 • przyjmowane leki

Niska temperatura ciała może być także związana z przyjmowaniem niektórych rodzajów leków, w tym między innymi glikolu etylenowego, leków przeciwlękowych i uspokajających, a także betablokerów, które wykorzystywane są w leczeniu kardiologicznym. 

termometr bezdotykowy pempa t200

Jedno jest pewne - wysoka gorączka powoduje niepokój. I bez względu na to, czy w grę wchodzi gorączka u niemowlaka po szczepieniu, gorączka przy ząbkowaniu, czy też gorączka bez innych objawów, w każdym przypadku jest ona dla nas stresująca. Jeśli mamy nad nią kontrolę, nie jest ona powodem do paniki, bowiem w ten sposób organizm broni się przed infekcjami lub innymi stanami chorobowymi. Gdy jednak nie wiemy jak zbić gorączkę, wówczas warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.