Co to jest aparat usg?

Aparat USG są najbardziej znanym i jednocześnie najczęściej wykorzystywanym urządzeniem medycznym, dzięki któremu możemy zajrzeć pod skórę pacjenta. Aparat USG daje nam możliwość przeniknięcia do wnętrza ciała pacjenta i obejrzenia jego organów wewnętrznych nrp. serca, tarczycy, wątroby, jamy brzusznej a także płodu ludzkiego w trwającej ciąży. Ultrasonograf dzięki szybkiemu dostępowi do widma ludzkiego ciała idealnie sprawdzaja się przede wszystkim w szybkim stawianiu diagnoz, ale także w kontrolowaniu postępów leczenia czy też ocenie stanu wszelich organów wewnętrznych oraz płodu. I choć każdy z nas wie, jak takie badanie USG  wygląda, większość nie ma zupełnie pojęcia - jak działa ultrasonograf. USG to urządzenie medyczne z ekranem, a do niego podłączona głowica z kamerą, która przylegając do ciała, jest w stanie ukazać obraz, jakiego nie jesteśmy w stanie dojrzeć gołym okiem. Jak więc to możliwe?

Czym jest badanie USG?

Badanie USG jest to podstawowa metoda diagnostyczna, wykazująca się niezwykle dużą skutecznością. Wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, by móc zobrazować wnętrze ciała. Ogromną zaletą takich badań jest to, że fale są niesłyszalne przez człowieka, samo wnikanie ich do wnętrza jest całkowicie bezbolesne, a ponadto w żaden sposób nie uszkadza ono komórek ciała. USG daje możliwość podjęcia decyzji zarówno o samej profilaktyce, o sposobie leczenia czy na przykład zmianie terapii. 

 

Jak działa aparat USG?

Ultrasonograf, czyli aparat USG składa się między innymi z emitera, jak również i z odbiornika fali ultradźwiękowej. Emiter ma za zadanie taką falę o określonej częstotliwości wysłać w miejsce, które ma być poddane badaniu. Tam ulega ona rozchodzeniu, a następnie odbiciu od granicy ośrodka, wracając do odbiornika. Działanie takie jest możliwe dzięki wykorzystaniu zjawisk falowych. Te zachodzą dla rozchodzących się w tkankach ultradźwięków. Aparaty USG wykorzystując w badaniu prędkość fali, rozpoznają ją zawsze tak samo i wynosi ona 1540 m/s. Dzięki temu, można łatwo określić, jaka jest odległość od miejsca, gdzie takie odbicie fali nastąpiło. A co z kolei wpływa na współczynnik odbicia? Jest to różnica impedancji ośrodków. Fala ultradźwiękowa po wygenerowaniu dalej zostaje przetworzona w impulsy elektryczne, co jest możliwe dzięki przetwornikom piezoelektrycznym. 

 

Porównując do badania RTG, badanie USG jest zupełnie nieszkodliwe dla organizmu. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych, nie uszkadza komórek. Wykonując USG, nie ma potrzeby wprowadzania płynów, aby utworzyć kontrast. Dzięki temu, że wszystkie niemal narządy inaczej odbijają ultradźwięki, dokładnie można je obejrzeć i rozpoznać ich struktury. Poprzez rejestrowanie kształtów widocznych dzięki odbiciu fal, można zdecydowanie lepiej rozpoznać wszelkie nieprawidłowości.

 

I oczywiście zajmując się kwestią działania samego ultrasonografu, należy także zwrócić uwagę na działanie głowicy. Ta posiada w swoim wyposażeniu przetwornik ultradźwiękowy, dlatego też obraz tkanek i narządów widoczny jest na ekranie dzięki impulsowi akustycznego, który to zamienia się na elektryczny. To wszystko sprawia, że jakość uzyskanego obrazu w nowoczesnych urządzeniach jest coraz lepsza i coraz bardziej dokładna. 

 badanie tarczycy usg

Jak wygląda badanie USG?

Samo badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania, chyba że ocenie podlegać będzie jama brzuszna, wówczas niezbędne jest przyjście na USG na czczo, ale z pełnym pęcherzem. Aby sprawdzić konkretny fragment ciała, niezbędne jest jego odsłonięcie. Lekarz nakłada na badaną część ciała specjalny żel, który z jednej strony ma zadanie zapewnić głowicy aparatu dobre przyleganie do skóry i łatwiejsze nią poruszanie, z drugiej z kolei ma chronić przed pojawiającymi się zakłóceniami na obrazie. Po rozsmarowaniu żelu, przyłożona zostaje do ciała głowica odpowiedniej wielkości, w zależności od badanego miejsca. Badana część ciała po przyłożeniu głowicy zaczyna być widoczna na ekranie monitora. Warto wiedzieć, iż nie ma możliwości oceny w taki sposób przewodu pokarmowego i tkanki kostnej, czyli kości i narządów wewnątrzczaszkowych, bowiem tych miejsc nie przepuszczają ultradźwięki.

 

W zależności od miejsca badania, wyróżnić możemy konkretne jego rodzaje. I tak najczęściej wykorzystywanymi jest:

  • badanie USG jamy brzusznej - najczęściej wykonywane badanie z racji tego, że pozwala ocenić stan praktycznie wszystkich narządów, jednocześnie wykrywając ewentualne zmiany i nieprawidłowości. Sprawdza się stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, a także nerek i trzustki, jak również śledziony, pęcherza moczowego czy nawet samej macicy. Ponadto, oprócz samych narządów, taka diagnostyka ultrasonograficzna pozwala także rozpoznać obecność płynów, jak również i różnych ciał obcych w jamie brzusznej. USG jamy brzusznej przeprowadza się w przypadku dolegliwości bólowych. 
  • badanie USG tarczycy - w celu zdiagnozowania tarczycy, USG okazuje się być najlepszym z możliwych badaniem. Dzięki niemu można sprawdzić, czy tarczyca nie jest powiększona lub czy nie występują w jej obrębie jakiekolwiek zmiany. Najczęściej badanie to jest przeprowadzone w sytuacji, gdy pojawiają się nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu lub przy sprawdzeniu pobliskich węzłów chłonnych. 
  • badanie USG serca- jest to inaczej echo serca, które pozwala sprawdzić między innymi budowę serca, a także pracę zastawek. Z pomocą USG można dokonać także pomiarów pracy oraz wielkości komór czy nawet samych ścian. Pozwala wykryć wady serca, ale także sprawdzić obecność płynu w worku osierdziowym. Tego typu badanie przeprowadza się u pacjentów po zawale serca, u osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową czy też zapaleniem mięśnia sercowego. 
  • badanie USG piersi - jest to jedno z głównych badań profilaktycznych u kobiet, dzięki którym można wykryć pojawiające się w ich obrębie zmiany. Zaleca się przeprowadzenie USG piersi raz do roku.
  • badanie USG ciążowe - jest to niezbędne badanie w ciąży, które powinno być przeprowadzone minimum trzykrotnie. Pozwala ono ocenić wiek ciąży czy budowę anatomiczną płodu, zwracając uwagę na wagę dziecka, na budowę poszczególnych narządów, w tym pracę serca. Na konkretnych etapach ciąży kontrolowane są dane parametry określające prawidłowość adekwatną do konkretnego tygodnia ciąży.

 

Różnorodne głowice aparatu USG

W zależności od badanego miejsca, lekarz wykorzystuje odpowiednie głowice, które pozwalają mu uzyskać jak najlepszy obraz. I tak wyróżnia się między innymi:

  • głowice liniowe - te zbudowane są z niezależnych kryształów, które ułożone są w lini prostej. Dzięki niej można badań układ ruchu, rzadziej narządy wewnętrzne. 
  • głowice konweksowa - te zbudowane są z kryształów ułożonych w charakterystyczny łuk, gdzie występuje między innymi duży lub mały promień krzywizny oraz wachlarzowe pole widzenia. Takie wykorzystywane są w chirurgii, w ginekologii, a także w położnictwie, radiologii czy pulmonologii. 
  • głowice specjalistyczne - w zależności od tego, w jakim mają one znaleźć się miejscu, tak też są tworzone. Można więc wykorzystać je do badań laparoskopowych, śródoperacyjnych czy wolumetrycznych. Co więcej, najnowsze modele posiadają także kanał biopsyjny, umożliwiający wykonywanie badań o zasięgu onkologicznym. 

 

Rynek ma nam do zaoferowania różnorodne modele aparatów USG. W sklepie medycznym Kredos, otrzymać można niezwykle bogatą ofertę produktów, która z całą pewnością spełni oczekiwania zarówno szpitali, przychodni, jak również i gabinetów lekarskich. Wśród cenionych marek, warto zwrócić uwagę między innymi na urządzenia Philips, które cechuje najwyższa jakość, niezawodność i zadowolenie na długie lata.