ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wyniki badania ciśnieniomierzem, wskazują wartości ciśnienia w chwili pomiaru. Przy chorobach układu krążenia, trudno takim badaniem wychwycić, ewentualne rozbieżności. Na szczęście istnieje holter ciśnienia! Przez całą dobę dokonuje pomiaru i tworzy zapis wartości ciśnienia tętniczego. To zdecydowanie ułatwia diagnostykę pacjenta. Na czym dokładnie polega badanie holterem ciśnienia i kiedy jest niezbędne?

Ciśnienie tętnicze krwi to jeden z najważniejszych parametrów, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niestety, wszelkie odstępstwa od normy,  jak nadciśnienie tętnicze czy rzadziej występujące niedociśnienie, są niebezpieczne dla zdrowia, a często i życia pacjenta. Do pomiaru ciśnienia służą ciśnieniomierze, z pomocą których badanie można wykonywać w domu. Nie w każdym jednak przypadku szybki pomiar jest w stanie wskazać problem z ciśnieniem, stąd też często mimo niepokojących objawów, trudno jest podać diagnozę. 

 

Na przestrzeni ostatnich lat, urządzeniami wykorzystywanymi w diagnostyce chorób układu krążenia są holtery ciśnienia. Urządzenia te przeznaczone są między innymi do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. 24-godzinny ciśnieniomierz jest urządzeniem, które zakłada się na ramię i z nim wykonuje codzienne czynności. Oprócz tego, kluczowe znaczenie ma prowadzenie dzienniczka czynności, które wykonywane są w odpowiednich godzinach, tak, aby zestawić je z pomiarami ciśnienia i tym samym znaleźć sposób na rozwiązanie problemu i wykrycie choroby. 

Dlaczego 24-godzinny ciśnieniomierz jest lepszy niż zwykłe urządzenie?

Jeśli dokonujemy pomiarów jednorazowych, trudno jest znaleźć problem. Ciśnienie tętnicze krwi badane jest tylko w konkretnym momencie. W jaki więc sposób je sprawdzić, gdy chodzimy, biegamy, jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe czy śpimy? Taki 24-godzinny pomiar ciśnienia tętniczego daje możliwość oznaczenia średnich wartości z dnia i nocy. Holter 24h dokładnie ukazuje, kiedy nastąpiły wzrosty ciśnienia, spadki lub wahania, czego nie jest w stanie sprawdzić jednorazowe badanie. 

holter serca

W jakim celu stosuje się holter ciśnienia?

Badanie Holterem jest niezwykle dokładne i niebywale precyzyjne, dzięki czemu okazuje się być bardzo pomocne w przypadku diagnozowania wielu chorób. Należy tutaj mieć na uwadze, iż istnieją holtery EKG i holtery ciśnienia. Każde z tych urządzeń medycznych jest inne i dostosowane do diagnozowania innych stanów chorobowych. W przypadku holtera EKG bada się pracę serca i wykrywa się nieprawidłowości. Holter ciśnienia z kolei jest sprzętem przystosowanym do systematycznego wykorzystania, aby dokładnie prześledzić jeden z niezwykle ważnych parametrów, jakim jest ciśnienie tętnicze krwi. 

 

Holtery ciśnienia zakładane są pacjentom, u których podejrzewa się problemy z ciśnieniem i które to mogą zwiastować stan chorobowy. Stosuje się je także w przypadku występujących chorób, aby mieć nad nimi kontrolę lub sprawdzić, czy sposób leczenia przynosi oczekiwane efekty. Takie urządzenia są niezwykle małe, lekkie i wygodne w użytkowaniu. Bez problemu można nosić je pod ubraniem i z nimi spać, co daje specjalistom duże pole do działania w kwestii diagnozowania chorób czy kontrolowania tych już występujących. 

 

Holter ciśnienia wykorzystywany jest przy diagnozie chorób serca i kontroli nadciśnienia tętniczego, diagnozowaniu niedociśnienia, sprawdzeniu efektów wprowadzonego leczenia, przy ocenie ciśnienia podczas wykonywania normalnych czynności, jak również przy wykrywaniu różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z nagłymi zmianami ciśnienia.
holter serca1

Jak wygląda badanie holterem ciśnieniowym?

Aby układ sercowo - naczyniowy mógł pracować prawidłowo, niezwykle ważnym elementem jest prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie tego parametru, konieczna jest szybka diagnoza i odpowiednio wprowadzone leczenie. Dzięki holterowi ciśnienia jest to jak najbardziej możliwe. Takie urządzenia zostają odpowiednio zaprogramowane, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie zaprojektowanie odstępów czasowych, co sprawia, że pomiar dokonywany jest w konkretnych momentach, co kilkanaście minut, a nie jednorazowo, jak w zwykłym badaniu. 

Jak założyć holter ciśnienia? 

W przypadku, gdy pacjentowi zostanie zlecony holter ciśnienia, samo jego założenie nie stanowi większego problemu. Na ramieniu pacjenta pojawia się specjalny mankiet, który to połączony jest z aparatem przyczepionym do pasa. W holterze ciśnienia zastosowana jest pompa automatyczna zasilana na baterie. Rolą aparatu ciśnieniowego jest rejestrowanie automatycznego pomiaru ciśnienia przez 24 godziny na dobę. W większości przypadków, takie pomiary ciśnienia holterem w ciągu dnia wykonywane są co 15 minut, z kolei w nocy co 30 minut. Po 24 godzinach ściąga się urządzenie w gabinecie specjalisty, a następnie wynik holtera ciśnieniowego poddawany jest interpretacji i opisowi. 

Normy ciśnienia - kiedy jest powód do niepokoju?

Nie ma wątpliwości, iż kluczowe znaczenie mają normy ciśnienia. Jeśli badanie wskazuje inne wartości, zarówno te niższe, jak i wyższe, jest to powód do niepokoju i należy jak najszybciej działać. Bardzo ważną rolę odgrywają więc wyniki pomiarów. I tak, optymalne wartości ciśnienia krwi wynoszą 120/80, prawidłowe 120 - 129 na 80 - 84. Wartości, które nie powinny też wzbudzać niepokoju wynoszą 130 - 139 na 85 - 89. Lekkie nadciśnienie wynosi 140 - 159 na 90 - 99, nadciśnienie umiarkowane 160 - 179 na 100 - 109, z kolei wysokie nadciśnienie wynosi powyżej 180 skurczowe i 110 rozkurczowe. W każdym przypadku, gdy wartości przez dłuższy czas nie są prawidłowe, jak najbardziej należy udać się do specjalisty, który zleci serię odpowiednich badań, dzięki którym możliwe będzie zdiagnozowanie konkretnego stanu chorobowego. 

Nadciśnienie  tętnicze - największy problem związany z ciśnieniem krwi

Nadciśnienie tętnicze to bardzo duży problem. Gdy pomiar ciśnienia wynosi 140/90 mm Hg, mówimy o podwyższonym ciśnieniu. W przypadku, gdy wartość sięga 180/110 mm Hg, wtedy mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem krwi. Co jest powodem takiego stanu? Najczęściej jest to zła dieta, nadmiar kawy lub alkoholu, mała aktywność fizyczna, choroby serca i nerek, a także problemy hormonalne. Niezbędnym urządzeniem do pomiaru ciśnienia tętniczego jest ciśnieniomierz. Jeśli jednak wskazuje on często za wysokie ciśnienie, konieczne jest dokładne spojrzenie na problem. Istotne znaczenie może właśnie odegrać holter ciśnienia. Jedno jest pewne, stanu tego nie można lekceważyć. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić między innymi do zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy, a także niewydolności nerek. Warto więc postawić na zdrową dietę, aktywność fizyczną, pozbycie się nawyków czy zmniejszenie wagi ciała w przypadku nadwagi. Nie ma wątpliwości jednak, że zarówno nadciśnienie, jak również i odwrotny stan, czyli niedociśnienie, nie są dla organizmu bezpieczne i im szybciej człowiek rozpocznie dążenie do postawienia diagnozy i stosowne leczenie, tym z pewnością będzie lepiej. 

Dlaczego warto poddać się badaniu holterem ciśnienia tętniczego?

Skuteczność holtera ciśnieniowego wiąże się z tym, że mamy tutaj pomiar niemal stały, co daje większe szanse, by wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości i odstępstwa od normy. Całodobowy holter ciśnienia daje dokładny wgląd w ten pomiar, jednocześnie dając możliwość uzyskania skutecznej diagnozy w kwestii różnego rodzaju zaburzeń. 

Dzięki dobowemu badaniu holterem, lekarz dostaje informacje, kiedy nastąpiły wahania wartości ciśnienia tętniczego, czego nie jest w stanie sprawdzić jednorazowy pomiar ciśnieniomierzem. Łatwiej jest postawić diagnozę i wprowadzić skuteczne metody leczenia.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny