ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Klasyczne badanie EKG zna chyba każdy. Trwa ono kilka minut. Pacjent leży na kozetce, podłączony jest do elektrod EKG, nie może się ruszać. Aparat EKG tworzy zapis, który określa czynność elektryczną pracy serca, pozwalającą lekarzowi ocenić jego działanie i możliwe zaburzenia. Niestety, ale często takie badanie nie jest miarodajne, szczególnie, gdy problemy pojawiają się napadowo, raz na jakiś czas w ciągu doby.

Nie zawsze jest możliwe jego wykonanie wtedy, gdy pacjent boryka się z konkretną przypadłością. Co więc w takiej sytuacji zrobić? Najlepszym wyborem jest holter EKG, a więc dobowe monitorowanie pracy serca, zarówno w trakcie snu, w czasie odpoczynku, jak również i wszelkiej aktywności.

 

Co to jest holter EKG?

Holter EKG jest niewielkich rozmiarów urządzeniem, które monitoruje pracę serca przez 24 lub 48 godzin. Aparat taki składa się z jednostki zapisującej, którą należy przypiąć do paska lub innej części garderoby, bądź też zawiesić na sznurku a także elektrod EKG, które z tym sprzętem są połączone za pomocą okablowania. W trakcie badania, pacjent nie powinien się kąpać, gdyż urządzenie nie może mieć kontaktu z wodą. Oczywiście zaleca się stosowanie wszelkich aktywności, takich, jakie robione są na co dzień. I oczywiście niezwykle istotny jest w takim badaniu dzienniczek EKG, w którym pacjent musi dokonywać wszelkich zapisów, począwszy od pory pójścia spać, pobudki, godziny aktywności fizycznej, sytuacji stresującej. Im wszystko bardziej dokładnie zostanie opisane, tym lepszy będzie tego efekt w postaci miarodajnego wyniku.

 

Kiedy należy założyć Holter EKG?

Zaleca się jego zastosowanie wtedy, gdy mimo pozytywnych wyników w tradycyjnym badaniu EKG, pacjent skarży się na niepokojące objawy. Nie zawsze bowiem jest tak, że EKG spoczynkowe jest  w stanie wykryć nieprawidłowości. Holter EKG pozwala między innymi na:

  • sprawdzenie skąd u pacjenta biorą się takie objawy, jak: kołatanie serca, duszności, bóle w klatce piersiowej czy problemy z oddychaniem. Badanie metodą Holtera pozwala wykryć wszelkie zaburzenia rytmu serca.
  • sprawdzenie skuteczności leczenia w formie porównawczej przed zastosowaniem określonej firmy leczenia i w trakcie jej trwania.
  • sprawdzenie sprawności działania sztucznego rozrusznika serca lub też kardiowertera - defibrylatora. 

 klatka piersiowa mezczyzny podlaczego elektrodami do holtera egk

Jak wygląda badanie Holtera EKG?

Aby rozpocząć badanie, niezbędne jest odpowiednie założenie sprzętu. Co należy zrobić? Jak to wygląda?

  1. przygotowanie miejsca naklejenia elektrod

W przypadku mężczyzn należy w pierwszej kolejności zgolić włosy, gdyż mogą one stanowić duże utrudnienie w przyklejeniu elektrod EKG. Następnie należy zdezynfekować skórę i nałożyć specjalną pastę ablacyjną, która posiada w swoim składzie materiał ścieralny. Ten usuwa martwy naskórek i oczyszcza skórę, a do tego pomaga ją nawilżyć, co znacząco wpływa na solidne, trwałe przymocowanie elektrod. 

  1. przyklejenie elektrod i podklejenie okablowania

Aby wyniki badania holtera EKG były dokładne, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przyklejenie elektrod we właściwych miejscach. Musi to wykonać osoba, która ma do tego uprawnienia. Ważne jest także odpowiednie ułożenie na ciele okablowania i podklejenie jego za pomocą plastrów, tak, aby ochronić elektrody przed drganiami wywołanymi poruszaniem się. Zazwyczaj stosuje się aparaty Holtera, które mają 3 odprowadzenia, ale w przypadku bardziej zaawansowanych problemów, konieczne jest zastosowanie 12 odprowadzeń

  1. uruchomienie aparatu

Kiedy całość jest już odpowiednio zamontowana, należy uruchomić urządzenie, które to można przymocować do paska od spodni lub innej części garderoby, bądź też powiesić na szyi za pomocą specjalnego sznurka. Odczyt wykonywany jest przez 24 lub 48 godzin. Po tym czasie należy zgłosić się w miejscu, gdzie ma być on ściągnięty. Zapis EKG pozwala otrzymać wyniki badań EKG metodą Holtera, które to koniecznie musi przeanalizować lekarz kardiolog.

 

Holter EKG a holter ciśnienia

Zajmując się tematem badania holterem, należy mieć na uwadze fakt, iż istnieją dwa jego rodzaje - holter EKG i holter ciśnienia. Są to dwa różne sprzęty, choć jeden i drugi zakładany jest na 24 - godziny. Obydwa służą do wykrywania nieprawidłowości w obrębie pracy serca. Różnicą jest to, że robią to na dwa różne sposoby.

Holter EKG ma za zadanie monitorować czynność elektryczną serca, z kolei holter ciśnieniowy bada ciśnienie tętnicze krwi. 

Badanie to ma na celu wykrycie nieprawidłowości w zakresie pracy serca, biorąc pod uwagę wspomnianą powyżej czynność elektryczną. Dzięki temu badaniu można wykryć liczne schorzenia rytmu serca, jak również mniej i bardziej poważne choroby serca. Tutaj holter wykorzystuje do badania elektrody EKG.

Badanie to ma na celu wykrycie nieprawidłowości w zakresie pracy serca, ale biorąc tutaj pod uwagę nie czynność elektryczną, ale ciśnienie tętnicze krwi. Urządzenie takie dokonuje pomiaru ciśnienia co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy. Tutaj holter wykorzystuje do badania mankiet na rękaw. 

To lekarz, w zależności od tego, z jakim pacjent zmaga się problemem, wybiera odpowiednią metodę pomiaru, wykorzystując 24 godzinny holter, czy to EKG czy też ciśnieniowy. W każdym jednak przypadku kluczowe znaczenie ma to, aby znaleźć odpowiedni sposób na szybkie postawienie diagnozy i ewentualne rozpoczęcie leczenia. Dolegliwości nie można bagatelizować, a wykryte wcześniej choroby serca są możliwe do leczenia, by dalej móc z nimi żyć. Nieleczone, mogą nieść poważne w skutkach konsekwencje. 

To, co stanowi niezwykle ważny aspekt w badaniu holterem to możliwość badania pracy serca w różnych sytuacjach. U jednych pojawiają się na przykład epizody niedotlenienia mięśnia sercowego w czasie snu. U innych problem z sercem występuje w momencie aktywności fizycznej. Holter EKG w przeciwieństwie do EKG spoczynkowego, jak najbardziej zwiększa szansę na postawienie diagnozy i wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny