Elektrostymulatory, a spalanie tłuszczu

Elektrostymulatory to coraz popularniejsze rozwiązanie w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Bardzo często oferowane są one przez gabinety urody, możliwe jest także zastosowanie ich w domowym zaciszu dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Czy elektrostymulacja należy do opcji wartych rozważenia w walce z nadprogramowymi kilogramami? Co warto o niej wiedzieć?

 

Spalanie tkanki tłuszczowej – na czym to polega?

Aby poznać wpływ elektrosrymulacji na tkankę tłuszczową, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to czym ona tak właściwie jest. Tkanka tłuszczowa to nieodłączny element naszego organizmu, ma wiele ważnych funkcji, w tym chroni nas przed zimnem, magazynuje energię, ale i wpływa na wytwarzanie hormonów.

Niestety jej nadmiar nie jest dla nas korzystny, bowiem obciąża nasze ciało, utrudnia funkcjonowanie i wymusza na procesach metabolicznych dodatkową pracę. Tkanka tłuszczowa powstaje w naszym ciele wówczas, gdy dostarczamy naszemu ciału więcej energii, aniżeli tego potrzebuje. Nadmiar kalorii, których organizm nie jest w stanie spalić, odkłada się w komórkach tłuszczowych.

Utrata nadwyżki kilogramów nie należy do zadań łatwych. Nasze mięśnie podczas wysiłku fizycznego wykorzystują w pierwszej kolejności nagromadzone w nich zasoby energetyczne, a także cukry proste z krwioobiegu. W pierwszej fazie spalany jest glikogen. Warto jednak pamiętać, że tłuszcz spalany jest w pewnym stopniu dopiero po aktywności – szczególnie po intensywnym wysiłku. Ważnym elementem ułatwiającym spalanie tkanki tłuszczowej jest masa mięśniowa, która obecna w większej ilości w naszym organizmie, pozwala wykorzystać dodatkowe zasoby kalorii, ograniczając odkładanie się ich w postaci tłuszczu. Dla efektywnej walki z nadprogramowymi kilogramami warto zatem zadbać o mniejsze spożycie kalorii, ale i o rozbudowę mięśni co łączenie pomoże uzyskać zdrową i zdecydowanie lepszą sylwetkę. Spalanie tkanki tłuszczowej uzyskać można zatem z pomocą odpowiednio dobranego wysiłku, który będzie trwał określoną ilość czasu oraz będzie miał odpowiednią intensywność.

 elektrostymulacja na nodze

Elektrostymulatory i ich działanie

Elektrostymulacja w spalaniu tkanki tłuszczowej jest bardzo ciekawą alternatywą. Jej działanie opiera się na wysyłaniu do organizmu człowieka impulsów elektrycznych, które doprowadzają do skurczu określonych mięśni lub grup mięśniowych. Skurcze te wymagają na mięśniach określoną pracę, a co za tym idzie wykorzystanie energii. Odróżnić należy tutaj inne formy elektrostymulacji jak elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa czy mięśniowa (EMS) itp. – pomagają one np. w rehabilitacji oraz leczeniu licznych schorzeń.

Aktywność fizyczna to sposób na zadbanie o ciało, będący jest nieodłącznym elementem w życiu każdego z nas. Pozwala ona na pobudzenie do pracy odpowiednich grup mięśniowych, wspomagając i rozbudowę i spalanie tłuszczu. Dodatkowo wspiera ona nasze ścięgna i wiązadła stawowe, wpływając korzystnie na nasza sprawność fizyczną.  Elektrostymulacja w tym wypadku jest wsparciem dodatkowym, działa bowiem wybiórczo. Jej zastosowanie pozwala wesprzeć określone mięśnie lub partie mięśniowe bez obciążania stawów – co jest kluczowe dla wielu osób. W spalaniu tłuszczu, elektrostymulacja mięśniowa pozwala uzyskać zadowalające efekty, jednak jej skuteczność zależy od ilości stymulowanych partii mięśniowych. Im więcej zastosowanych elektrod, tym więcej mięśni pracuje. Elektrostymulatory dostępne np. w salonach urody oferowane są w bardzo zaawansowanych formach i dysponują obszerną ilością elektrod mocowanych z pomocą specjalnych pasów. Urządzenia do użytku domowego z kolei, oferujące po kilka elektrod, nie są w stanie przynieść aż tak zadowalających efektów, niemniej warto pamiętać, że nawet niewielkie działanie zmuszające mięśnie do pracy wspomaga odchudzanie i ogranicza gromadzenie tłuszczu.

 

Rola elektrostymulatorów w spalaniu tkanki tłuszczowej

Główną rolą, jaką spełniają elektrostymulatory w spalaniu tkanki tłuszczowej jest wsparcie rozbudowy tkanki mięśniowej. Wykorzystywane są one przez sportowców, w tym kulturystów dla uzyskania pięknej, wyrzeźbionej sylwetki. Stymulując elektrycznie mięśnie można wesprzeć je przed treningiem np. w charakterze rozgrzewki, niemniej elektrostymulacja, będzie również świetnym sposobem na rozluźnienie mięśni przed i po treningach. To alternatywa dla osób, które cierpią z powodu kontuzji ścięgien lub stawów, bądź na skutek przetrenowania, a zależy im na utrzymaniu sprawności mięśni, w czasie przerw od treningów.

Elektrostymulacja może pełnić również funkcję masażu ciała, poprawia napięcie tkanki łącznej, lokalne krążenie krwi i płynów tkankowych, a w efekcie dzięki lepszemu dotlenieniu krwi, sprzyja utracie nagromadzonego tłuszczu. Podczas stosowania elektrostymulatora komórki tłuszczowe ulegają rozproszeniu, przez co skóra zyskuje gładkość i jędrność, zmniejszony zostaje również cellulit. Zastosowanie elektrostymulacji dać może ogromne wsparcie w walce ze zbędnymi kilogramami, a dobrze dopasowane parametry i właściwie zastosowane sekwencje, pozwalają w skuteczny sposób uzyskać wymarzone efekty.