ZAMKNIJ ZAMKNIJ

EEG - elektroencefalografia jest to jedno z podstawowych badań, oceniające czynność mózgu. Jak takie badanie wygląda? Dla kogo jest ono skierowane? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, czym EEG dokładnie jest, jakie są wskazania do jego wykonania, jak wygląda samo badanie i w jaki sposób należy interpretować wyniki. Kompendium wiedzy na temat elektroencefalografii w jednym miejscu.

Badanie EEG - co to jest?

Badanie EEG jest to forma sprawdzenia czynności bioelektrycznej mózgu, dzięki założonemu na głowę czepkowi z serią elektrod. To właśnie tak specjalnie przygotowany czepek, rejestruje sygnał, jaki generowany jest przez impulsy przekazywane między neuronami. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne, a przy tym niezwykle skuteczne w ocenie pracy mózgu. To właśnie ono pozwala wykryć, jak również i wyeliminować  określone choroby w obrębie sprawności jego działania.

 

EEG mózgu - wskazania

Jakie są wskazania do przeprowadzenia EEG? W jakich przypadkach zaleca się wykonanie takiego badania? Dotyczy to takich sytuacji, jak:

 • Padaczka

Padaczka jest to rodzaj zaburzenia neurologicznego, wynikający z niesprawności mózgu w obrębie zaburzeń funkcjonowania określonych komórek nerwowych, jakie znajdują się w mózgu. Występowanie padaczki związane jest między innymi ze zmianami morfologicznymi i metabolicznymi. Napady padaczkowe mogą przybrać różną formę i nasilenie. Objawiają się przede wszystkim silnymi atakami wstrząsów i utratą świadomości.

 • Zaburzenia sny

Dla wielu osób zaburzenia snu stanowią ogromny problem w codziennym funkcjonowaniu. Nie zawsze przyczyna związana jest z nieodpowiednią higieną snu, ale dotyczy ona nieprawidłowej pracy mózgu i badanie EEG może okazać się tutaj pomocne. 

 • Urazy głowy

W przypadku różnego rodzaju urazów głowy, z całą pewnością i to badanie może okazać się niezwykle pomocne. Zdarza się, że w wyniku wypadku dojdzie do uszkodzenia mózgu i jego nieprawidłowej pracy, stąd też EEG może okazać się kluczowe.

 • Stan mózgu po zatruciu środkami neurotoksycznymi

W wyniku spożywania środków neurotoksycznych, może dojść do zmian w obrębie pracy mózgu, które w badaniu EEG są jak najbardziej widoczne i mogą pomóc one w skutecznym zastosowaniu leczenia. 

 • Choroby układu nerwowego

Podejrzenie choroby układu nerwowego wymaga także przeprowadzenia badania EEG. Dotyczy to sytuacji, gdy pojawiają się takie objawy, jak: omdlenia, zasłabnięcia, a także problemy ze wzrokiem lub słuchem oraz utrata równowagi. 

 • Bóle głowy

W przypadku bólów głowy, w których to niewyjaśniona jest ich przyczyna, kluczowe znaczenie może odegrać właśnie badanie EEG. To właśnie na jego podstawie można postawić konkretną diagnozę odnośnie przyczyny występowania danego zespołu bólowego.

 • Jąkanie się

Przyczyną jąkania się mogą być zaburzenia w obrębie pracy mózgu, dlatego też taka elektroencefalografia stanowi podstawę do znalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy. 

laboratoryjne badania przekroj mozgu na komputerze

EEG - przygotowanie i przebieg badania

Nie ma tutaj konieczności przygotowania się do badania. Należy umyć włosy i zrezygnować z wszelkich kosmetyków do ich stylizacji. W trakcie badania nakłada się na głowę specjalny żel, a następnie czepek z elektrodami. Pacjent leży na kozetce. W trakcie samego badania musi słuchać się zaleceń lekarza. Wykonywane są wtedy próby zamykania i otwierania oczy, fotostymulacja i hiperwentylacja. Oprócz jednak tego, niezbędne jest leżenie nieruchomo z zamkniętymi oczami. Całe badanie trwa kilkadziesiąt minut.

A jak to wygląda w przypadku najmłodszych pacjentów? Jak należy wykonać EEG u dzieci? Oczywiście są wskazania do tego, by wykonać badanie EEG, także u dzieci. Jest to o tyle dużym utrudnieniem, że dziecko nie zawsze jest w stanie być w pozycji leżącej przez dłuższy czas. Występują dwie formy badania tego typu:

 • EEG w czuwaniu

To badanie wymaga odpowiedniego przygotowania dziecka i wytłumaczenia mu, o ile to możliwe jego przebiegu. Dzień wcześniej należy umyć dziecku włosy neutralnym szamponem. Nie można stosować kosmetyków, bowiem mogą one wpłynąć na zmiany w aktywności elektrycznej skóry, tym samym zakłócając przebieg badania. W dniu przeprowadzonego EEG nie wolno wykonywać żadnych badań dodatkowych, a dziecko powinno być wyspane i wypoczęte. Niezbędne jest podanie lekkiego posiłku i leków, jeśli są one zalecane przez lekarza i stanowią niezbędny element dnia. Przed badaniem dziecko powinno oddać mocz. Jeśli wcześniej wykonywane było badanie EEG, należy dostarczyć poprzednie wyniki badania. 

 • EEG we śnie

W przypadku takiego badania, niezbędne jest także umycie głowy neutralnym szamponem. Kluczowe tutaj znaczenie ma skrócenie długości snu, tak, aby dziecko mogło zasnąć w gabinecie. Należy więc położyć je jak najpóźniej i obudzić jak najwcześniej. W zależności od wieku dziecka, sen powinien mieć określoną ilość godzin. 

 • Noworodek i niemowlę - ustawienie badania na porę snu dziecka
 • Dziecko poniżej 8 lat - 6 godzin snu
 • Dziecko w wieku 8 - 12 lat - 4 godziny snu
 • Dziecko powyżej 12 lat - bez snu

W dniu badania dziecko powinno zjeść lekki posiłek, przyjąć leki, jeśli je zażywa, a także skorzystać z toalety bezpośrednio przed badaniem. Jeśli miało wykonywane EEG wcześniej, należy zabrać ze sobą wyniki badań.

 

Badanie EEG - interpretacja wyników

EEG głowy trwa około 45 minut. Po tym czasie otrzymuje się wynik, który wymaga odpowiedniej interpretacji przez lekarza. Pod uwagę bierze się tutaj amplitudę, jak również i częstotliwość fal mózgowych. W zależności od określonych wartości, porównuje się je z normami i na tej podstawie lekarz może potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Wyróżnia się kilka fal mózgowych. Są to między innymi:

 • Fale alfa

Są one rejestrowane wtedy, gdy pacjent leży, odpoczywa, ma zamknięte oczy. W momencie, gdy ten otwiera oczy, zostają one wytłumione. Częstotliwość wynosi 8 - 13 Hz, a amplituda 30 - 100 mcV/m. 

 • Fale beta

Są one rejestrowane wtedy, gdy pacjent skupia na czymś uwagę, zastanawia się, dogłębnie myśli, analizuje. Częstotliwość wynosi 12 - 30 Hz, a amplituda >30 mcV/m

 • Fale gamma

Są one rejestrowane wtedy, gdy pacjent zaczyna coś zapamiętywać, a także przy percepcji bodźców zmysłowych. Częstotliwość wynosi 25 - 100Hz. 

 • Fale delta

Są one rejestrowane wtedy, gdy pacjent śpi. Częstotliwość wynosi 1 - 3Hz. 

 • Fale theta

Są one rejestrowane wtedy, gdy pacjent  jest w stanie hipnozy, ale także wtedy, gdy następują procesy pamięciowe. Co więcej, te fale rejestrowane są również przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach emocjonalnych. Częstotliwość wynosi 3,5 - 8Hz. 

Patrząc na niefizjologiczną czynność mózgu, tutaj amplituda, jak również i częstotliwość fal mózgowych zostaje zaburzona. W prawidłowym wyniku EEG, fale alfa pojawiają się przy płatach ciemieniowym i potylicznym, fale beta przy płatach przednich. Czasami mogą być zauważalne fale theta. Nieprawidłowy wynik EEG ukazuje fale patologiczne, które w danej chwili nie powinny w ogóle występować. 

Dostępny na rynku elektroencefalograf EEG, to sprzęt, dzięki któremu możliwe jest wykonanie tego typu badania mózgu. Dzięki niemu można zbadać bioelektryczną czynność mózgu, co okazuje się być bardzo przydatne między innymi przy zaburzeniach snu, przy padaczce czy przy stwierdzeniu śpiączki lub śmierci mózgu. Wśród wartych polecenia produktów, z pewnością doskonale sprawdza się elektroencefalograf EEG marki Aspel, wykonany w technologii mikroprocesowej, doskonały dla gabinetów i szpitali.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny