ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Jeśli nie jest dostarczany do organizmu w odpowiedniej ilości, ten nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Skutkiem niewystarczającej ilości tlenu jest niedotlenienie organizmu. W przypadkach, gdy osoba chora potrzebuje dodatkowej dawki tlenu, jakiej nie jest w stanie otrzymać przy prawidłowym oddechu, kluczowe znaczenie odgrywają koncentratory tlenu

Innym określeniem takiego urządzenia jest kompresor tlenowy. Urządzenie to odgrywa niezwykle ważną rolę we wszystkich niemal placówkach medycznych, ale i w warunkach domowych, spełniając swoje zadania w trakcie ratowania zdrowia, a także i życia pacjentów. Jak działa koncentrator tlenu? Jak korzystać z koncentratora tlenu? I oczywiście w jakich sytuacjach jego podanie jest po prostu niezbędne?

 

Koncentrator tlenu - do czego służy?

Koncentrator tlenu, czyli kondensator powietrza jest to urządzenie, które służy do dostarczania do organizmu powietrza, które ma zwiększoną zawartość tlenu. To jedno z rozwiązań, które ma za zadanie wspomóc organizm przy niedoborze tlenu, mogącego mieć tragiczne w swoim działaniu skutki. Pobierając powietrze z atmosfery, poprzez odpowiednie działanie, sprzęt ten podnosi zawartość tlenu. W normalnych warunkach, w powietrzu jest około 20% tlenu, z kolei koncentrator powietrza izoluje azot, jednocześnie podając pacjentowi mieszkankę z blisko 95% zawartością tlenu. W zależności od danego modelu, takie koncentrator tlenu wykazuje działanie. Średnio może on dostarczać od 0,5 - 5 do litrów tlenu na minutę, w zależności od zapotrzebowania organizmu.

 

Koncentrator tlenu - jak używać?

Zasada działania generatora tlenu jest niezwykle prosta. Ten generuje tlen i dostarcza go do organizmu człowieka. Oprócz samego urządzenia, niezbędne są dodatki, takie jak: maski tlenowe, wąsy tlenowe, a także potrzebne przewody i oczywiście obowiązkowo filtry, tak, aby dostarczane bezpośrednio do organizmu powietrze, było odpowiednio oczyszczone. Same koncentratory tlenu pozyskują powietrze z otoczenia, by dalej oddzielić tlen od pozostałych gazów poprzez tak zwaną siłę molekularną. Takie urządzenie absorbuje azot, by móc w ten sposób skoncentrować właśnie tlen, w tej dawce 95%. Im lepsze urządzenie, tym większa jego wydajność. Patrząc więc na to jak działa koncentrator tlenowy - z pewnością niezwykle prosto, ale przy tym jakże skutecznie, ratując często życie wielu ludzi.

 kobieta podczas snu korzystajaca z maszyny cpap

Kto powinien korzystać z koncentratora tlenu?

Z urządzenia takiego korzystają osoby, co do których lekarz pulmonolog wydał takie zalecenie. Najczęściej są to osoby chorujące  na nowotwory płuc, jak również i borykające się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, z śródmiąższowym zapaleniem płuc, z ich zwłóknieniem czy z rozedmą płuc. Takie urządzenie sprawdza się także przy mukowiscydozie, astmie oskrzelowej, przy niewydolności krążeniowej czy też zwłóknieniu mięśnia sercowego. Zdarza się jednak, że z urządzeń tych sporadycznie korzystają również osoby zdrowe, takie, które odczuwają ciągłe zmęczenie, mają duże problemy z zasypianiem, nie mogą się skoncentrować. W każdym jednak przypadku konsultacja ze specjalistą odgrywa element nadrzędny. W każdym przypadku czas jego zastosowania jest inny, jednak nie ma wątpliwości, iż dla wielu chorych taki koncentrator tlenu do domu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, a nawet i życia. Jak długo stosować koncentrator tlenu? Wszystko tak naprawdę zależy od choroby, z jaką pacjent się zmaga. W przypadku chorób płuc o charakterze ostrym lub przewlekłym, urządzenie do podawania tlenu w domu musi działać nawet od 12 - 17 godzin na dobę. W łagodniejszych przypadkach czas ten ogranicza się do sytuacji, w których pacjent odczuwa potrzebę ,,wsparcia dodatkowo tlenem”. Dawka wyjściowa wynosi 2 litry tlenu na minutę. Bez wątpienia takie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze niż butle z tlenem. Dlaczego? Bowiem nie trzeba go uzupełniać, nie potrzebują do działania absolutnie żadnych wkładów czy też uzupełniających elementów. Są w pełni samowystarczalne. Jeśli zaś chodzi o butle z tlenem, tutaj należy je uzupełniać, a do tego są stosunkowo niebezpieczne, mogąc doprowadzić do wybuchu. Jedyną kwestią, o jakiej należy pamiętać, to wykorzystywanie go zgodnie z zaleceniami lekarza. Urządzenie takie może bowiem powodować wysuszenie dróg oddechowych. Osoby, u których zalecane jest codzienne stosowanie takiego rozwiązania, powinny wyposażyć dodatkowo sprzęt w nawilżacz z wodą destylowaną. I oczywiście niezbędne jest regularne czyszczenie filtra gąbkowego. To wszystko. 

 

Jaki koncentrator przenośny wybrać? Kupić czy wypożyczyć?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje koncentratorów - przenośne i stacjonarne. W przypadku tych przenośnych, są one lekkie, małe, poręczne i bardzo praktyczne, szczególnie poza domem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, iż nie są one tak wydajne, jak koncentratory stacjonarne. Zakup lub wypożyczenie odpowiedniego uzależnione jest więc w dużej mierze od tego, z jaką chorobą zmaga się pacjent. Przenośne sprawdzają się przy niewielkiej lub średniej niewydolności oddechowej, z kolei te stacjonarne w przypadku, gdy ta niewydolność ma dużo bardziej ciężki stan. Jeśli chodzi o zakup lub wypożyczenie, jest to indywidualna sprawa każdej osoby. Nowe urządzenia kosztują od 1500 - 5000 złotych, w zależności od modelu. Jeśli są one niezbędne na co dzień i przez długi czas, warto kupić, ale jeśli nie mają być one używane podczas wielomiesięcznej terapii, ale jedynie sporadycznie czy na krótko, wtedy lepszą opcją jest wypożyczenie koncentratora tlenu, którego koszt wynosi około 150 złotych na miesiąc. 

Bez wątpienia koncentrator tlenu ratuje życie człowieka. Stanowi on niezbędny element przy chorobach pulmonologicznych, przy problemach kardiologicznych, jak również i onkologicznych. Jako sprzęt do użytku domowego, jego działanie jest niezawodne. Opinie o generatorach tlenu są bardzo pozytywne i pacjenci chwalą sobie ich wykorzystywanie. W momencie, kiedy okazuje się być on niezbędny, z całą pewnością warto dokładnie spojrzeć na dostępne na rynku modele, zdecydować się na ich zakup lub wypożyczenie i korzystać z jego udogodnień, aby móc stosunkowo jak najlepiej funkcjonować. Kilka istotnych informacji, jak działa aparat tlenowy, odpowiednie jego podłączenie, wykorzystanie maski lub wąsa i to wszystko - urządzenie jest w pełni gotowe do tego, by nieść pomoc w postaci dostarczania tlenu do organizmu każdemu, kto tego potrzebuje. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny