Na temat cholesterolu LDL we krwi można byłoby mówić wiele. Lekarze biją na alarm, jeśli chodzi o coraz wyższy wskaźnik tego parametru wśród badanych pacjentów. Podwyższony wynik zwiększa ryzyko chorób serca, dlatego też tak istotna jest kontrola cholesterolu i w razie zawyżonych wyników - odpowiednie w związku z tym działanie. Postarajmy się nieco bliżej przyjrzeć cholesterolowi, skupiając się na jego obecności w organizmie i na skutkach, jakie w nadmiarze może on wywołać. 

Cholesterol czyli co to właściwie jest?

Cholesterol jest to związek niezbędny w organizmie człowieka, który pozwala mu prawidłowo funkcjonować. Pochodzi on z grupy steroli i jest produkowany w wątrobie. Poprzez krew wędruje on do wszystkich komórek ciała. Warto jednak pamiętać o tym, że trafia on do organizmu także w wyniku spożywania określonych produktów spożywczych. Pełni on w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje. Należą do nich między innymi:

 • Udział w produkcji w hormonów 
 • Pomoc w budowie błon komórkowych
 • Ochrona włókien nerwowych przed uszkodzeniem
 • Pomoc w przyswajaniu i wytwarzaniu witaminy D
 • Pomoc w ułatwianiu procesów trawienia tłuszczów

 

Z jednej strony jego obecność w organizmie jest niezwykle ważna, z drugiej z kolei jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Tak istotne jest więc dbanie o odpowiedni jego poziom. 

 

Zbyt wysoki cholesterol - jakie wywołuje objawy?

Niestety, ale wysoki poziom cholesterolu nie od razu jest widoczny, stąd też tak ważne i istotne jest jego badanie i kontrolowanie poziomu. Pierwsze objawy podwyższonego cholesterolu widoczne są dopiero w chwili, gdy jest go już w organizmie bardzo dużo. Głównymi objawami są:

 • żółte zgrubienia

W związku z tym, że zły cholesterol prowadzi do miażdżycy, odkłada się on na ścianach tętnic i tworzy tam złogi. W konsekwencji powstają tam zwężenia i usztywnienia naczyń. Takiemu stanowi towarzyszy najczęściej także cukrzyca. Pojawiające się żółte zgrubienia są więc pierwszym, charakterystycznym objawem, który o tym podwyższonym cholesterolu może świadczyć. Zmiany te widoczne są przede wszystkim na powiekach, w zgięciach łokci, pod piersiami. 

 • problemy z koncentracją i pamięcią

U osób, u których występuje podwyższony poziom cholesterolu, mają oni problemy z koncentracją, jak również i z zapamiętywaniem. I choć na początku objaw ten nie musi być zauważalny, to z biegiem czasu coraz bardziej daje się on we znaki w codziennym funkcjonowaniu.

 • guzki

Bardzo charakterystyczne dla wysokiego poziomu cholesterolu są także i guzki na skórze, które tworzą się na ścięgnach nadgarstków, jak również i na ścięgnie Achillesa. Odkłada się on bowiem w formie takich zgrubień tuż pod skórą.

 • bóle w nogach

Z racji podwyższonego poziomu cholesterolu, dochodzi do nieprawidłowego przepływu krwi, który to związany jest z zapchanymi tętnicami. W związku z tym nogi bolą, chory odczuwa dyskomfort, pojawiają się skurcze łydek. 

 • nadwaga i otyłość

Szybki wzrost masy ciała, to także i jeden z objawów mogących świadczyć o nadprodukcji cholesterolu LDL. Związane jest to przede wszystkim z niezdrową dietą i brakiem aktywności fizycznej. 

 • zmiany na stopach

W przypadku złego cholesterolu, który ma podwyższone wartości, widoczne mogą być także zmiany na stopach. Charakterystyczna jest tutaj naciągnięta, błyszcząca skóra, bladość skóry i uczucie ciągłego ich zimna. 

 • problemy z sercem

I oczywiście ostatnią, choć tak naprawdę najbardziej niebezpieczną jest sytuacja dotycząca serca. Cholesterol może doprowadzić do choroby wieńcowej. Ta objawia się z kolei bólami w klatce piersiowej, uciskiem za mostkiem, który promieniuje do szyi i żuchwy, problemami ze złapaniem oddechu.

 

Żadnych objawów nie można bagatelizować i w razie niepokoju, od razu warto to skonsultować z lekarzem. Ten z pewnością zlecając odpowiednie badania, będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć konkretny stan chorobowy, w tym właśnie podwyższony poziom cholesterolu. 

cholesterol w zylach 

Zły i dobry cholesterol

Zajmując się tematem cholesterolu, z pewnością warto wziąć pod lupę dwa pojęcia - cholesterol dobry LDL i cholesterol zły - HDL. Poziom cholesterolu w organizmie uzależniony jest w głównej mierze od aktywności fizycznej, jak również i od stosowanej diety. Tak istotne znaczenie ma utrzymanie odpowiedniego poziomu lipoprotein, aby nie doprowadzić do rozwoju poważnych chorób. Nieodpowiednie bowiem wartości mogą powodować: miażdżycę, udar mózgu czy też chorobę wieńcową. 

 

Określając całkowity poziom cholesterolu w organizmie, pod uwagę należy wziąć między innymi cholesterol LDL i HDL, jak również i tak zwany VLDL czyli frakcje małych lipoprotein. Patrząc na normy dla cholesterolu, te są różne w zależności od wieku, płci czy występujących chorób. Prawidłowy wynik wynosi do 190 mg/dl, czyli 5 mmol/l dla zdrowych pacjentów. Aby dokonać pomiaru, można zrobić to w warunkach domowych lub wykonać tak zwany lipidogram, czyli profil lipidowy, który dokładnie określa całkowity poziom cholesterolu, w tym zarówno ten zły, ten dobry, jak również i trójglicerydy, czyli TG. 

 

Jakie są przyczyny złego cholesterolu?

Przyczyn związanych z hipercholesterolemią może być wiele. Tymi najbardziej popularnymi są: łuszczyca, zespół nerczycowy, a także niedoczynność tarczycy, problemy z wątrobą czy cholestaza, a więc zastój żółci. Często występującym też problemem jest choroba alkoholowa, jak również i nieodpowiednia dieta, w sposób szczególny bogata w tłuszcze zwierzęce. Zdarza się tak, że problem może mieć genetyczne uwarunkowania i predyspozycje do takiego właśnie stanu, co określane jest mianem hipercholesterolemii wielogenowej. 

 

W żadnym wypadku wysokiego poziomu cholesterolu nie można bagatelizować, gdyż ten może prowadzić do rozwoju takich chorób, jak: udar mózgu, miażdżyca, zawał serca, choroba wieńcowa czy też ostre zapalenie trzustki.

 

Jak wygląda leczenie w przypadku wysokiego cholesterolu? 

To, co odgrywa kluczową rolę, to zmiana stylu życia. Podstawą jest bowiem zapobieganie przyczynom rozwoju choroby, stąd też mniej tłuszczów zwierzęcych w diecie i więcej ruchu jest jak najbardziej sprawdzone. W przypadku braku poprawy, niezbędne mogą okazać się leki na cholesterol, w tym między innymi statyny obniżające poziom złego cholesterolu, jak również i fibraty, które podnoszą ten dobry cholesterol, jeśli w wynikach jest on zaniżony. 

 

Niezwykle istotną rolę ma także wspomniana dieta oraz suplementacja. O czym więc należy pamiętać? 

 • dieta
  • jak najmniej produktów zwierzęcych
  • ograniczenie produktów ,,cholesterolowych”, czyli jaj, masła, podrobów, a także ciast, czekolad i tłustych serów
  • stawianie na produkty light, o niskiej zawartości tłuszczu
  • duża ilość warzyw i owoców
 • suplementacja
  • witamina E
  • witamina C
  • polifenole
  • karotenoidy


Bez wątpienia wysoki cholesterol jest problemem dużej części społeczeństwa. Jego główną przyczyną jest niezdrowa dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i brak aktywności fizycznej. Nieleczony stan może nieść poważne w skutkach konsekwencje zdrowotne, a nawet i śmierć. Warto więc stawiać na zdrowy tryb życia i w razie pojawienia się podwyższonych parametrów - zwalczać je odpowiednim dobraniem leków.