Czyste powietrze w domu i w biurze

Nie zawsze mamy wpływ na to, w jakim rejonie żyjemy i jaka jest w nim jakość powietrza. Specjalne aplikacje do pomiaru ilości zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu ostrzegają nas, gdy wyjście na zewnątrz jest niewskazane, a czasem wręcz niebezpieczne. Nie mogąc zmienić miejsca zamieszkania, warto zadbać, chociaż o swoje mikrośrodowisko, czyli te przestrzenie, w których spędzamy najwięcej czasu. Jak zapewnić czyste powietrze w domu i w biurze?

 

Czyste powietrze - dlaczego to takie ważne?

Przebywając w miejscach, w których jakość powietrza jest niska, narażamy swoje zdrowie. Do chorób będących efektem wdychania zanieczyszczonego powietrza zaliczamy między innymi:

 • choroby układu oddechowego
 • choroby alergiczne
 • choroby układu krążenia
 • astmę
 • nowotwory płuc, gardła i krtani

Dolegliwości takie jak częste bóle i zawroty głowy również uznawane są jako skutki przebywania w zanieczyszczonym środowisku o złej jakości powietrza. I odwrotnie - przebywanie w miejscach, w których jakość powietrza uznawana jest za właściwą, zyskujemy dobre samopoczucie. Lekarze od lat w celach prozdrowotnych i regeneracyjnych wysyłają swoich Pacjentów na turnusy w te miejsca, które cieszą się opinią przyjaznych dla zdrowia, jak np. polskie wybrzeże.

Czy fakt, że nie mamy bezpośredniego wpływu na jakość powietrza w miejscu, w którym mieszkamy, oznacza, że nie powinniśmy w ogóle zajmować się tym tematem? Nic bardziej mylnego! Nie możemy zdziałać zbyt wiele w kwestii całego środowiska, ale możemy zająć się tym najbliższym. W domu i w biurze spędzamy znaczną część swojego życia i to właśnie w tych przestrzeniach powinniśmy dbać o to, aby powietrze, którym oddychamy, było czyste. Pomieszczenia, w których panuje odpowiednia czystość, temperatura i wilgotność powietrza mają realny wpływ na nasze samopoczucie, a także na wydajność i poziom energii.

 

6 sposobów na czyste powietrze w domu i w biurze

Co możemy zrobić, aby polepszyć jakość powietrza w naszym domu i biurze? Rozwiązań jest wiele, a to, które wybierzesz, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb i od tego, jak silnie zanieczyszczone jest powietrze w przestrzeniach, w jakich przebywasz - im większe zanieczyszczenia, tym bardziej zaawansowane rozwiązania należy wprowadzić.

Sposoby na czyste powietrze w domu i w biurze:

 • Zadbaj o systemy wentylacyjne - zwróć na to uwagę już podczas zakupu nieruchomości. W niektórych przypadkach przebudowa wentylacji nie będzie możliwa, lub będzie bardzo skomplikowana więc to istotny element, na który należy zwrócić uwagę, wybierając biuro, dom czy mieszkanie.
 • Dbaj o czystość domu i biura - kurz, roztocza i bakterie mnożące się w przestrzeniach, w których spędzamy znaczną część swojego życia, z pewnością wpłyną negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Sprzątaj regularnie i dbaj o to, aby kurz nie unosił się w powietrzu.
 • Regularnie wietrz wszystkie pomieszczenia - oczywiście pod warunkiem, że powietrze na zewnątrz nie jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze w Twoim domu lub biurze. Jeśli temperatura na dworze jest niska, stosuj wietrzenie krótkie, ale intensywne: otwieraj okna szeroko, ale zaledwie na kilka minut.
 • Postaw na rośliny - nie tylko stanowią ozdobę wnętrz, ale także pochłaniają zanieczyszczone powietrze, oddając w zamian tlen. Najbardziej popularne rośliny, oddające najwięcej tlenu do otoczenia to paproć, dracena i bluszcz pospolity.
 • Stosuj aromaterapię - zapewni przyjemny zapach w pomieszczeniu, a jednocześnie olejki zapachowe pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie.
 • Zainwestuj w elektroniczny oczyszczacz powietrza - na rynku znajdziesz modele z funkcją jonizacji i nawilżania powietrza. Znajdziesz również urządzenia służące do sterylizacji pomieszczeń oraz antyseptyczne i antywirusowe panele. Zastanów się, jaką funkcję ma pełnić oczyszczacz powietrza w Twoim domu i w biurze, a następnie wybierz właściwy model, spełniający te wymagania.

odswiezacz powietrza

Lepsza jakość powietrza dzięki oczyszczaczom

Różnorodność oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku może wprawić w zakłopotanie osobę, która dokonuje wyboru podczas zakupu. Jak ocenić, czym różni się model oczyszczacza za kilkaset złotych od tego za kilka tysięcy? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego funkcje. Tańsze modele oferują zazwyczaj podstawowe oczyszczanie powietrza: zasysają powietrze, filtrują je, a następnie oczyszczone już powietrze wydmuchują z powrotem do otoczenia. Z kolei oczyszczacze z górnej półki wśród dodatkowych funkcji posiadają np. jonizację powietrza, nawilżanie czy sterylizację.

Co sprawia, że dzięki oczyszczaczom powietrze staje się lepsze jakościowo?

 • Usuwają składniki smogu i pyły,
 • usuwają alergeny, bakterie i wirusy,
 • redukują ilość kurzu w domu i w biurze.

Wymienione wyżej działanie oczyszczaczy powietrza sprawia, że osoby przebywające w pomieszczeniach, w których są one stosowane, przestają miewać problemy z bólem głowy, a także odczuwają, że mogą swobodniej oddychać. 

 

Nawilżacz powietrza - jaki wybrać?

Problemem związanym z jakością powietrza nie zawsze jest kwestia jego zanieczyszczenia. Istotną rolę pełni również poziom wilgotności powietrza. Jaka jest jego prawidłowa wartość?  W pomieszczeniach wilgotność powietrza powinna wahać się w granicach 30-65%, a uznawaną za najlepszą wilgotność jest wartość 40-60%. Sprawdź, jaka wilgotność powietrza panuje w Twoim domu i w biurze. Jeśli nie jest zgodna z zaleceniami, zainwestuj w nawilżacz powietrza - nawet jeśli jest ono czyste.

 

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na rynku dostępne są różne wersje tego urządzenia, np.:

 • Standardowe nawilżacze
 • Nawilżacze ultradźwiękowe
 • Nawilżacze z funkcją aromaterapii
 • Nawilżacze z funkcją parowania wody

Wybierz model, który najlepiej sprawdzi się w Twoich pomieszczeniach. Zwróć uwagę, do jak dużych powierzchni producent zaleca stosować dany egzemplarz.

 

Dbaj o poziom powietrza w swoim najbliższym otoczeniu. Powietrze wolne od kurzu, roztoczy, wirusów i o prawidłowym stopniu wilgotności sprzyja Twojemu zdrowiu. Zapobiegaj alergiom oraz chorobom układu oddechowego i krwionośnego, które są skutkiem wdychania zanieczyszczonego powietrza. Oddychaj pełną piersią i ciesz się dobrym samopoczuciem w domu i w biurze.