Zakrzepica to choroba naczyń żylnych, bo tak z pewnością najprościej można określić zakrzepicę żył głębokich, jest niezwykle niebezpiecznym stanem chorobowym, który może doprowadzić do śmierci osoby chorej. W tym artykule postaramy się dokładnie zająć tematem zakrzepicy żył, poszukując przyczyny jej wystąpienia, objawów, które może ona wywołać, jak również i sposobów leczenia tej przypadłości. 

Skąd się bierze zakrzepica żył? 

Zakrzepica żył może pojawiać się w związku z:

  • upośledzeniem przepływu krwi, która zmierza w kierunku serca
  • zmian anatomicznych naczyń żylnych
  • zaburzeń krzepliwości krwi

 

Cały przebieg występowania zakrzepicy jest niezwykle prosty. Krew żylna wraca do serca zbyt wolno, zalegając w żyłach. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu skrzepów, które w konsekwencji prowadzą do zahamowania odpowiedniego przepływu krwi. W ten więc sposób tworzą się zakrzepy żył, które najczęściej pojawiają się w dolnej części nóg. Tam bowiem krew ma najdłuższą drogę, by trafić do serca i to w kierunku przeciwnym do sił grawitacji. 

 

Jak ważną rolę odgrywają zastawki żylne?

Zajmując się tematem zakrzepicy żył, warto przede wszystkim zwrócić uwagę między innymi na zastawki żylne, które to zapobiegają cofaniu się krwi w żyłach. Jak bowiem wiadomo, krew zawsze krąży w jednym kierunku, bowiem to właśnie zastawki blokują ten przepływ w drugim kierunku. Niestety, ale i one mogą ulec uszkodzeniu, co doprowadza do cofania się krwi. Skutkiem takiego działania jest rozszerzanie się naczyń, zwiększanie się szczelin między zastawkami, jak również i pogorszenie się ich szczelności. W ten bowiem sposób tworzą się żylaki, a gdy jednocześnie i pojawiają się zaburzenia odpływu limfy i obrzęki, tworzy się tak zwany obrzęk limfatyczny. Ponadto, taka sytuacja może doprowadzić do tego, czym zajmujemy się w tym artykule szczególnie - do zakrzepicy i dalej do zespołu pozakrzepowego

 

Objawy zakrzepicy żył

Bez wątpienia zakrzepica żył głębokich jest niezwykle niebezpieczna i co istotne, długi czas może ona nie dawać zupełnie żadnych objawów. To powoduje, że trudno jest problem ten wykryć we wczesnym etapie. W późniejszym okresie, gdy stan chorobowy jest już poważny, a zakrzepów pojawia się coraz więcej, najczęściej pojawiającymi się objawami są:

  • bóle nóg, w sposób szczególny łydek w trakcie chodzenia, a także dotyku i ucisku
  • obrzęki nóg, szczególnie łydek
  • wyższa temperatura na kończynach
  • poszerzenie się żył powierzchniowych przy unoszeniu się nóg do góry
  • zmiana koloru kończyn, które stają się sine lub zaczerwienione

 

Nie każdy taki objaw musi być związany z zakrzepicą. Jeśli jednak takie objawy się pojawiają, absolutnie nie można ich bagatelizować i należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie określone kroki, by problem zdiagnozować i ewentualnie wprowadzić odpowiednie leczenie. 

bol lydki

Zakrzepica żył - dlaczego jest niebezpieczna?

Problemy żylne układu naczyniowego są niezwykle poważne w skutkach, jeśli w grę wchodzi funkcjonowanie organizmu. Zakrzepica żył jest problemem niezwykle groźnym, bowiem wpływa ona zarówno na pojawienie się dolegliwości bólowych, na tworzenie się ran, które trudno jest zagoić, a do tego prowadzić może do zatoru płucnego, czego skutkiem może być śmierć. Taka sytuacja często kończy się także udarem mózgu, jak również i zawałem serca

 

Jak leczyć zakrzepicę żył? 

Leczenie zakrzepicy żył jest niezwykle istotne, aby móc ochronić się przed jej konsekwencjami. Najczęściej stosowaną jest farmakologia, jednak i wykorzystać można tutaj także szereg zabiegów, które sprzyjają poprawie sytuacji związanej z chorobą żył. Doskonale sprawdza się kompresoterapia, a więc uciskanie na żyły z wykorzystaniem specjalnych do tego skarpet, pończoch lub bandaży uciskowych. Ponadto, skuteczny okazuje się być także i masaż pneumatyczny, będący odmianą presoterapii, a więc masażu uciskowego, z wykorzystaniem specjalnych mankietów, jakie zakłada się na nogę. 

 

Niestety, ale zakrzepicy żylnej nie można do końca wyleczyć. Zastawka, która raz przestała spełniać swoje zadania, już nigdy nie będzie w pełni sprawna, a to prowadzi do zwiększenia ryzyka pojawienia się ponownie zakrzepicy. Należy zdać sobie sprawę z tego, że sama zakrzepica żył nie jest chorobą nową samą w sobie, ale jest ona skutkiem i wynikiem procesów chorobowych, jakie w organizmie się toczą. 

 

Zmiana stylu życia 

Bez wątpienia w przypadku tej przypadłości, niezwykle istotną rolę odgrywa zmiana stylu życia, która może znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Zrezygnowanie z palenia tytoniu i spożywania alkoholu, odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna. To wszystko ma ogromne znaczenie i dla lepszego samopoczucia, dla wyglądu, ale także i dla samej kwestii zdrowotności, dlatego też jak najbardziej ten aspekt należy mieć na uwadze. 

odmowa alkoholu i papierosow

Jakie powikłania może nieść za sobą zakrzepica żył? 

Niestety, z racji tego, że stan ten jest bardzo niebezpieczny, tak samo też i powikłania po tej chorobie mogą być bardzo groźne. Najczęściej występującym jest przewlekła niewydolność żylna, a także częściowe lub całkowite zamknięcie żyły, prowadzące do powstawania obrzęków, wstrząsów i w konsekwencji do niewydolności nerek. Ponadto powikłaniem może być także zespół pozakrzepowy, który objawia się obrzękiem kończyn, wysypką, a także bólami nóg, skurczami czy powstawaniem żylaków i owrzodzeń żylnych. Pojawić może się także zatorowość płucna, zawał serca i udar mózgu.

 

Profilaktyka to podstawa

Bez wątpienia profilaktyka zakrzepicy żył jest niezwykle istotna i jak najbardziej należy na nią stawiać, by ochronić się przed skutkami jej występowania. Należy stawiać więc na zdrowy styl życia, który jest absolutnie podstawą. Dobrze jest wybierać kompresjoterapię, która stymuluje krążenie krwi. Co istotne, coroczne badania profilaktyczne, to także kluczowy element, który pozwala ocenić pracę całego niemal organizmu. Morfologia krwi, badanie EKG serca, które wykrywa choroby będące przyczyną wystąpienia zatorów, a do tego USG - Doppler, które jest nieodzowne, jeśli w grę wchodzi sprawdzenie stanu naczyń krwionośnych. W przypadku genetycznych predyspozycji, dobrze jest zastosować badanie genetyczne wykonywane w kierunku obecności mutacji, jakie są za ten problem odpowiedzialne. Troszcząc się o swoje zdrowie, z pewnością coroczne badania profilaktyczne powinny stanowić rzecz niezwykle istotną. 

 

Najczęściej na zakrzepicę chorują osoby powyżej 40 roku życia. W dużym stopniu ryzykiem obarczone są osoby, które są otyłe, gdzie wskaźnik BMI wynosi powyżej 30, a także kobiety w ciąży i te, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Zazwyczaj zakrzepica jest skutkiem takich chorób, jak: niewydolność serca, niewydolność oddechowa, choroba jelit, żylaki, trombofilia czy schorzenia szpiku kostnego. Tak istotne więc znaczenie ma tutaj profilaktyka i zdrowy styl życia.