ZAMKNIJ ZAMKNIJ

W dzisiejszym świecie choroby układu sercowo - naczyniowego stanowią ogromny problem i są one główną przyczyną zgonów. Tak ważne i istotne jest regularne badanie się i nie lekceważenie objawów, które mogłyby świadczyć o rozwoju choroby. Skąd więc wiedzieć, jakie badania wykonać? Jak ocenić ryzyko zawału serca? W jaki sposób szybko wykryć rozwijającą się chorobę, która nie daje od początku konkretnych objawów?

Rozwiązaniem na to wszystko jest profil kardiologiczny, który określa zdrowemu człowiekowi, jakie badania powinien ten wykonać, by sprawdzić stan swojego serca i ewentualne zaburzenia rytmu czy też inne choroby serca, które mogą się rozwijać, a o jakich chory może nawet nie wiedzieć?

 

Profil kardiologiczny - co to jest?

Profil kardiologiczny jest to forma profilaktyki chorób układu krążenia. To rozwiązanie dla osób, które chcą przejść badania kontrolne i sprawdzić stan zdrowia swojego serca, zarówno pod względem prawidłowej jego pracy, jak również ewentualnych, możliwych zaburzeń rytmu serca czy rozwijających się chorób serca, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet i życiu pacjenta. 

Dla kogo taki profil kardiologiczny jest przydatny? Powinny skorzystać z niego między innymi:

 • osoby po 35 roku życia
 • osoby z nadwagą lub otyłością
 • osoby palące papierosy
 • osoby obciążone ryzykiem zachorowania na serce
 • osoby z nadciśnieniem tętniczym
 • osoby w podeszłym wieku
 • osoby po zawałach serca
 • osoby ze schorzeniami układu sercowo - naczyniowego

Jest to więc bardzo dobrze przygotowany zestaw badań, z którego w głównej mierze korzystają osoby zdrowe i to zarówno te stawiające na troskę o swoje życie, jak również i te, które mają zwiększone ryzyko zachorowania na serce. Ponadto, taki profil kardiologiczny to także i uzupełnienie leczenia dla osób, którzy przeszli określone choroby lub którzy z nimi się borykają, a lekarz chce sprawdzić efektywność stosowanego leczenia. Czy warto? Jesteśmy przekonani o tym, że jak najbardziej tak. 

zespol lekarzy debatujacy nad badaniami przy tablicy multimedialnej

Co wchodzi w skład badań dla profilu kardiologicznego?

Profil kardiologiczny dla zdrowego serca obejmuje trzy części: 

 • podstawowe badania dla profilu kardiologicznym

Chcąc wykonać pełny profil kardiologiczny, należy poddać się serii badań, które objęte są określonym zakresem. Kluczowe znaczenie mają bez wątpienia te badania podstawowe, dzięki którym to można skontrolować pracę i funkcjonowanie układu sercowo - naczyniowego. Niezbędne jest więc zbadanie ciśnienia tętniczego za pomocą ciśnieniomierza. Tutaj sprawdza się profilaktyka domowa lub wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Dobrze jest kontrolować ciśnienie regularnie. 

 • dodatkowe badania dla profilu kardiologicznym
 • lipidogram

Jest to określenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, jak również i HDL i LDL. Dzięki niemu można między innymi określić stan naczyń krwionośnych. Tak ważne jest sprawdzenie tych parametrów, gdy wysoki poziom cholesterolu często prowadzi do miażdżycy, jak również i choroby wieńcowej

 • morfologia

Jest to ogólne badanie krwi, dzięki któremu można ocenić zarówno skład ilościowy, jak również i jakościowy krwi. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie niedokrwistości, a także chorób przewlekłych w obrębie serca i układu krążenia. 

 • pomiar stężenia glukozy

Jest to określenie poziomu glukozy czyli cukru we krwi. Podwyższony może oznaczać cukrzycę lub nietolerancję glukozy, a taki stan doprowadzić może do nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, jak również i do udaru mózgu

 • pomiar stężenia potasu

Określenie stężenia potasu jest bardzo pomocne przy diagnozowaniu chorób serca Dzięki takiemu badaniu można przede wszystkim sprawdzić, czy organizm jest w stanie zachować równowagę elektrolitową, która jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych i mięśniowych, a więc i tym samym serca. 

 • pomiar stężenia kinazy kreatynowej

Jest to badanie aktywności kinazy kreatynowej. Dzięki niej można zdiagnozować wiele chorób serca, w tym między innymi zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego czy różnego rodzaju urazy. 

 • pomiar stężenia enzymów ALAT

Jest to aminotransferaza alaninowa, którą oznacza się w surowicy krwi i dzięki niej na podstawie uzyskanych wyników można sprawdzić między innymi uszkodzenia serca, niewydolność krążeniową, a także w przypadku podejrzenia zawału, także i jego wystąpienie. 

 • pomiar stężenia enzymów ASPAT

Jest to aminotransferaza asparaginianowa, stanowiąca drugą próbę wątrobową. Dzięki temu można określić stan serca, w tym między innymi zawał mięśnia sercowego, jak również i martwicę serca. 

 • uzupełniające badania dla profilu kardiologicznego
 • wywiad z pacjentem

Po wykonaniu badań laboratoryjnych, które wchodzą w skład profilu kardiologicznego, wraz z otrzymanymi wynikami należy udać się do lekarza. Jeśli wyniki są prawidłowe i nie ma żadnych niepokojących objawów, nie ma konieczności wykonywania dalszych badań, choć raz do roku osoby po 35 roku życia, jak najbardziej powinny na określone badania serca się zdecydować. 

 • pomiar ciśnienia tętniczego

Dobrze jest dokonywać pomiarów regularnie, w domu, ale podczas wizyty u lekarza, ten także powinien dokonać pomiaru, by móc go zanotować w sporządzonym profilu. 

Jest to jedno z najważniejszych i najczęściej wykonywanych badań serca. EKG czyli elektrokardiografia bada czynność elektryczną pracy serca za pomocą przymocowanych do ciała elektrod EKG. Te sprawdzając potencjał elektryczny, dokonują odpowiedniego zapisu. Na jego podstawie można zarówno ocenić prawidłowość pracy serca, ale także i potwierdzić lub wykluczyć określone choroby, w tym zaburzenia rytmu serca, zawał mięśnia sercowego czy też zapalenie mięśnia sercowego.

 • RTG

Rentgen klatki piersiowej może ukazać między innymi drogi oddechowe, płuca, kręgosłup, serce, jak również i kości klatki piersiowej. Tak przeprowadzone badanie daje możliwość dokonania oceny wydolności układu krążenia.

 • echo serca

Echo serca czyli echokardiografia, to badanie pozwalające ocenić między innymi funkcjonowanie jam i zastawek serca, a także przepływ krwi.

 

Czy do profilu kardiologicznego należy się przygotować?

Aby wykonać profil kardiologiczny trzeba być na czczo. Jest to warunek niezbędny. Podczas pobierania krwi dla badań laboratoryjnych, próbka pobierana jest z żyły łokciowej. Nie można przed badaniem uprawiać aktywności fizycznej, palić papierosów czy pić alkoholu. Ostatni posiłek powinien być zjedzony wieczorem, dzień przed badaniem. To, co stanowi bardzo ważny element, o jakim każda, zdrowa osoba powinna wiedzieć- taki profil kardiologiczny jest całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i co istotne w pełni miarodajny.

Jedno jest pewne - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Każdy z nas powinien więc zrobić wszystko, by cieszyć się mocnym sercem przez jak najdłuższy czas. Istotne więc znaczenie ma na pewno odpowiednia, zbilansowana dieta, a także aktywność fizyczna , unikanie stresu i zdrowy sen. Jeśli do tego dołożymy regularne badania - to bez wątpienia zrobimy wszystko, by nie doprowadzić do chorób serca, a w przypadku ich wystąpienia, do szybkiej reakcji i odpowiedniego leczenia.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny