Co robić w razie gorączki i kataru u dziecka?

Jak zmierzyć temperaturę maluchowi, który wciąż wierci się i ucieka? I jak to zrobić dokładnie? Jeżeli choć raz stanęłaś przed takim wyzwaniem, wiesz, że nie jest to łatwe. Sen z powiek nie raz też pewnie spędziło Ci udrażnianie zatkanego noska. Poniżej przeczytasz, jak skutecznie i bezpiecznie pomóc dziecku w razie choroby i na co zwrócić szczególną uwagę. Szybki pomiar temperatury ma największe znaczenie wtedy, gdy musimy go często powtarzać lub czujemy, że dziecko jest rozpalone. Wysoka gorączka, czyli temperatura powyżej 39,5 °C, wymaga natychmiastowego obniżenia.

 

Kiedy o gorączce powiadomić lekarza?

Pilnie skontaktuj się z lekarzem pediatrą, jeśli:

  • gorączce towarzyszą niepokojące objawy – np. dziecko inaczej oddycha, inaczej się zachowuje (m.in. jest nadmiernie senne lub rozdrażnione, płacze tak bardzo, że nie da się go ukoić, ma zaburzenia świadomości) lub zmieni się jego wygląd
  • gorączkuje noworodek (dziecko do ukończenia 1. miesiąca życia)
  • gorączka powyżej 38,5 °C wystąpi u małego niemowlęcia(do 3. miesiąca życia) gorączka nie spada po podawaniu leków przeciwgorączkowych
  • u dziecka w przeszłości występowały drgawki gorączkowe lub ma  choroby przewlekłe.

 

Który termometr zmierzy temperaturę szybko i dokładnie?

U dzieci, które lubią ssać smoczek lub butelkę, najprościej zastosować termometr typu smoczek, np. Beurer BY 20. Termometry tego typu są bardzo dokładne, a o zakończeniu pomiaru poinformuje Cię sygnał dźwiękowy.

Równie dokładne i proste w użyciu są termometry elektroniczne wkładane pod pachę. Jeżeli dodatkowo wystaje z nich zabawna figurka zwierzątka, np. małpki czy żabki, dziecko całą uwagę skieruje w jej stronę, zapominając o pomiarze. Do malucha lepiej trafi argumentacja, że małpka musi przez chwilę posiedzieć spokojnie, by zjeść banana, niż że ono samo musi wytrzymać w jednej pozycji przez chwilę. Aby zmierzyć temperaturę, potrzeba tylko 10 s. O zakończeniu pomiaru poinformuje Cię sygnał dźwiękowy. Ważnym udogodnieniem, zwłaszcza przy bardzo ruchliwym dziecku, jest sygnał ostrzegawczy informujący o podwyższonej temperaturze: włącza się już powyżej 37,8 °C.

Urządzenia mają wodoszczelną konstrukcję, która umożliwia ich łatwą i bezpieczną dezynfekcję. Aby to zrobić, najłatwiej spryskać je sprayem odkażającym i przetrzeć ręcznikiem papierowym.

ojciec dmucha nos corce 

Jak odblokować zatkany nosek?

Niedrożność nosa może mieć wiele przyczyn: czasami wywołuje je alergia (mówimy wtedy o alergicznym nieżycie nosa), a czasami infekcja. Jeżeli przyczynę blokady nosa stanowi wydzielina (czyli katar), która nie spływa, możesz śmiało sięgnąć po aspirator do nosa Beurer NA 20. Urządzenie to można stosować nawet u najmłodszych dzieci (od 0 do 12 lat). Jest skuteczne i wydajne. Co ważne, usuwanie wydzieliny przebiega szybko i bezboleśnie, dzięki czemu śluzówka nosa pozostaje nienaruszona, a dziecko jest spokojne. Odradzamy przy tym stosowanie nakładek na odkurzacze, które, mimo że również są skuteczne, mogą niszczyć delikatną śluzówkę, a do tego powstaje hałas. Aspirator do nosa Beurer automatycznie reguluje moc ssania, dostosowując ją do gęstości wydzieliny. Co ważne dla Twojego komfortu, ergonomiczny kształt urządzenia ułatwia jego trzymanie.

Dwie znajdujące się w zestawie silikonowe nasadki nadają się do dezynfekcji, dzięki czemu korzystanie z urządzenia jest higieniczne.

 

Jak pomóc dziecku z katarem?

Lepiej unikać stosowania leków, jeśli nie zostały one przepisane przez lekarza – możemy bowiem niechcący zaszkodzić maluchowi. Każdy lek niesie ryzyko działań niepożądanych, np. może wystąpić uczulenie na olejek eteryczny. Na pewno nie wyrządzimy krzywdy, wręcz przeciwnie – pomożemy dziecku, jeśli zadbamy o świeże powietrze w jego otoczeniu, najlepiej nieco chłodniejsze i bardziej wilgotne. Jeżeli dziecko nie gorączkuje, ściślej – dzień po ustąpieniu gorączki – możemy śmiało wychodzić z nim na spacery (oczywiście pamiętając o odpowiednim ubraniu, aby dziecko nie uległo wychłodzeniu ani przegrzaniu).

Co jeszcze możemy zrobić? Warto zastosować inhalacje z soli fizjologicznej przy użyciu maseczki na twarz. Po zakończonej inhalacji należy zawsze przemyć buzię i okolicę nosa, aby sól nie podrażniała skóry.

Konieczne jest picie dużej ilości płynów, a pomocne – wprowadzenie do diety większej ilości witaminy C. Witamina C w dużych ilościach nie zaszkodzi, ponieważ jej nadmiar zostanie z organizmu wypłukany z moczem, za to złagodzi objawy przeziębienia i skróci jego czas. Możemy też podawać dziecku rosół z kury. Udowodniono, że zawiera on białka, które pomagają zwalczać przeziębienie.