Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną. To właśnie wysokie ciśnienie jest najczęstszym  powodem przedwczesnych zgonów na całym świecie. Dbając o swoje zdrowie, warto stosować naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia, które pozwalają m.in. na ograniczenie przyjmowania środków farmakologicznych. Już teraz dowiedz się, co obniża ciśnienie krwi i wprowadź zdrowe nawyki do swojego życia!

Książkowe ciśnienie tętnicze określa się na poziomie 120/80 mm Hg. Występowanie nadciśnienia to z kolei stan, w którym wartość ta sięga już 140/90 mm Hg i więcej.

Brak leczenia podwyższonego ciśnienia może wiązać się z występowaniem m.in. takich schorzeń, jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca i nerek czy choroby tętnic. Dlatego tak ważna jest edukacja o tym, jak zbić wysokie ciśnienie, której celem jest zmniejszenie czynników ryzyka i wprowadzenie dobrych nawyków do codziennego życia. Jest to istotne szczególnie dlatego, że pierwszych objawów wysokiego ciśnienia możemy po prostu nie odczuwać. 

Jak zbić ciśnienie naturalnie?

Osoby, które zastanawiają się, jak obniżyć wysokie ciśnienie, powinny postawić przede wszystkim na regularne pomiary ciśnienia. Warto skoncentrować się na zdrowym stylu życia, który łagodzi pierwsze objawy nadciśnienia, tj. bóle i zawroty głowy czy uderzenia gorąca. Z pomocą przychodzą tu naturalne metody obniżenia ciśnienia, które w niektórych przypadkach mogą skutecznie wyeliminować potrzebę przyjmowania leków na nadciśnienie.

senior sprawdza cisnienie 

Oto, co naturalnie wpływa na obniżenie ciśnienia:

  • Codzienna aktywność fizyczna

Wśród domowych sposobów obniżenia ciśnienia ruch jest najbardziej pożądaną metodą walki z nadciśnieniem. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia m.in. układ krwionośny, który odpowiedzialny jest za dostarczanie tlenu do komórek ciała. Dlatego do planu dnia warto włączyć np. jednogodzinne spacery, lekki trucht, treningi nordic walking czy pływanie. W przypadku skoków ciśnienia wybór konkretnego rodzaju sportu warto skonsultować z lekarzem.

  • Zdrowa, zbilansowana dieta

Jeśli zastanawiasz się, jak naturalnie obniżyć ciśnienie, z pomocą przyjdą ci jadłospisy inspirowane dietą śródziemnomorską. Dieta ta opiera się na spożywaniu tłuszczy roślinnych (np. oliwy z oliwek), nasion, orzechów, dużej ilości warzyw, ryb i owoców morza oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Obniżając ciśnienie dietą warto zrezygnować z białego pieczywa, wysoko przetworzonej żywności, fast foodów, pełnotłustego nabiału, tłustych mięs i słodyczy. Główną zasadą, jaką należy się kierować, jest tu obniżenie kaloryczności przyjmowanych posiłków.

  • Mniejsze spożycie soli

Na obniżenie ciśnienia wpływa mniejsza podaż soli do organizmu. Nadmiar soli w codziennej diecie wiąże się z automatycznym wzrostem ciśnienia krwi, co w konsekwencji może prowadzić do chorób sercowych i naczyniowych. Dlatego tak ważna będzie tu całkowita rezygnacja ze słonych przekąsek, tj. chipsy i solone orzeszki czy produktów instant. Wato pamiętać również, że optymalne spożycie soli to około 5 gramów na dzień.

  • Więcej potasu w diecie

Potas pozwala skutecznie obniżyć ciśnienie. Pierwiastek ten rozluźnia naczynia krwionośne, dba o nawodnienie organizmu, przewodzenie impulsów nerwowych i odpowiednią pracę serca. Naturalną metodą obniżenia ciśnienia będzie zatem spożywanie produktów z potasem, który można znaleźć w pomidorach, bananach, cytrusach, nasionach, orzechach czy strączkowych i zielonych warzywach.  

  • Utrzymywanie wagi na odpowiednim poziomie

Ze zbiciem ciśnienia wiąże się dobrze zaplanowana redukcja kilogramów. Jest to szczególnie istotne w przypadku problemów z otyłością. Osoby, które chcą radykalnie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz poprawić procesy metaboliczne, powinny skoncentrować się na utracie wagi, tak aby jej wartość plasowała się na prawidłowym poziomie.

  • Herbata na obniżenie ciśnienia

Wśród herbat obniżających ciśnienie warto wymienić chociażby zieloną herbatę, która zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego wykazując działanie antyoksydacyjne. Do ziół, które są pomocne w naturalnym leczeniu nadciśnienia, należą ponadto jemioła, ruta, głóg, skrzyp polny, melisa, rumianek, lipa czy dzika róża.

  • Gorzka czekolada

Codzienne spożywanie kawałka gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao może także sprzyjać prawidłowej pracy naczyń krwionośnych. Dzieje się tak ze względy na flawanole zawarte w tej przekąsce, które ułatwiają wydzielanie tlenku azotu mającego wpływ na rozkurczanie m.in. ścian tętnic. Dzięki gorzkiej czekoladzie przepływ krwi w naczyniach krwionośnych może być ułatwiony, jednak wszystko zależy tu od jakości produktu.

  • Rezygnacja z palenia papierosów, picia alkoholu i kawy

Pacjenci, którym zależy na naturalnym obniżeniu ciśnienia, powinni całkowicie zrezygnować z takich używek, jak papierosy, alkohol i kawa. Nadmiar kawy i alkoholu nie pozwalają na obniżenie ciśnienia tętniczego w dłuższej perspektywie czasu. Nikotyna z kolei degraduje naczynia krwionośne i sprawia, że po wypaleniu papierosa wysokie ciśnienie utrzymuje się u palacza przez około 30 minut. Łatwo zatem wyobrazić sobie, co dzieje się z naszym ciałem jeśli wypalamy jedną paczkę papierosów dziennie. Nasze ciśnienie podwyższone jest niemal przez cały dzień.

  • Redukcja stresu i codzienny relaks

Stawiając na domowe sposoby obniżenia ciśnienia, nie powinniśmy pomijać także kwestii związanych z zarządzaniem stresem. Wysokie ciśnienie spowodowane stresem jest bardzo powszechne w dzisiejszych czasach i bezpośrednio przyczynia się do rozwoju chorób układu krwionośnego. W tym przypadku naturalne metody obniżenia ciśnienia powinny koncentrować się na odpoczynku współmiernym do ilości obciążającej aktywności zawodowej. W tym zakresie warto postawić na świadome planowanie czasu pracy i odpowiednią relaksację w warunkach domowych, np. z wykorzystaniem jogi, odprężającej muzyki czy medytacji.

cisnieniomierz automatyzny nissei dks 1011