Według Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną zgonów na świecie. Jest to choroba układu krążenia, która polega na okresowym lub stałym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi. Najczęściej pojawia się między 35 a 60 rokiem życia. W początkowym stanie nie daje żadnych objawów, dlatego też widoczna jest ona w zaawansowanym stadium, gdy zagraża zdrowiu, a nawet życiu osoby chorej. Mając ten problem, z pewnością warto wiedzieć jak szybko obniżyć ciśnienie i jakie są sposoby na obniżenie ciśnienia. Nie zawsze bowiem potrzebna jest farmakologia, ale odpowiedni styl życia i zdroworozsądkowe podejście do tematu tej choroby w naszym życiu.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Prawidłowe ciśnienie krwi określone jest poprzez normy. Według klasyfikacji wynoszą one:

 • ciśnienie prawidłowe - 120 - 129 mmHg/ 80 - 84 mmHg
 • ciśnienie wysokie prawidłowe - 130 - 139 mmHg/ 85 - 89 mmHg
 • nadciśnienie tętnicze 1 stopnia - 140 - 159 mmHg/ 90 - 99 mmHg
 • nadciśnienie tętnicze 2 stopnia - 160 - 179 mmHg/100-109 mmHg
 • nadciśnienie tętnicze 3 stopnia - powyżej >180 mmHg/>110 mmHg 

Jakie są objawy wysokiego ciśnienia? Mogą to być: bóle w okolicy potylicy, zawroty głowy, zaburzenia snu, słabsze widzenie, a także krwawienie z nosa czy szybsze męczenie się. W żadnym wypadku nie można ich bagatelizować. Wizyta u lekarza stanowi w takim przypadku priorytet.  

Domowe sposoby na wysokie ciśnienie - czyli zmiana stylu życia

Bez wątpienia zanim sięgniemy po leki na nadciśnienie, warto w pierwszej kolejności zmienić sposób życia. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest aktywność. Zdrowe serce to przede wszystkim odpowiednie ciśnienie krwi, a idealnie na to działa aktywność fizyczna. O co więc należy się tutaj zatroszczyć?

 • walka z nadwagą

Jedną z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwaga lub otyłość. Stawiając na aktywność fizyczną, można znacząco te nadprogramowe kilogramy zredukować, w pełni ciesząc się odpowiednim wskaźnikiem BMI, doskonałym samopoczuciem, jak również i znaczną poprawą naszego zdrowia. Każdy, w zależności od możliwości i preferencji, powinien postawić na określony rodzaj aktywności, tak, aby zrzucanie kilogramów było przyjemnością, a nie katorgą. Odpowiadając więc na pytanie - czym zbić ciśnienie, odpowiedź jest bardzo prosta - regularną aktywnością. 

 • ćwiczenia oddechowe

Poszukując sposobu na to, jak zmniejszyć ciśnienie, warto także postawić i na ćwiczenia oddechowe. To właśnie one ograniczają stres, redukują uczucie lęku, a do tego kontrolują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ćwicząc oddechy, należy pamiętać o tym, aby oddychać w sposób świadomy, używając do tego przepony. 

 • różnorodne formy aktywności

A nawet, jeśli nie walczymy z otyłością, aktywność każdego dnia dla osób chorych na serce, w tym i walczących z nadciśnieniem tętniczym, jest jak najbardziej wskazana. U jednych sprawdzą się spacery czy nordic walking, u innych bieganie, u jeszcze innych jazda na rowerze czy też rower. Tak naprawdę każdy sposób jest dobry, aby tylko prowadzić aktywny tryb życia. 

cwiczenia oddechowe 

Jak szybko zbić ciśnienie czyli dieta na nadciśnienie?

Drugim elementem, który odgrywa niezwykle ważną rolę na nasze ciśnienie jest dieta,  w tym produkty obniżające ciśnienie krwi. To, co znajduje się na naszym talerzu, ma ogromne znaczenie na to, jak z taką chorobą się żyje i przed jakimi konsekwencjami możemy się uchronić. Wśród produktów, które mają ogromny wpływ na obniżenie ciśnienia zalicza się:

 • czosnek i szczypiorek
 • orzechy włoskie
 • otręby owsiane i ziarna zbóż
 • ryby
 • rośliny strączkowe
 • warzywa zielone
 • owoce
 • produkty bogate w witaminę C i flawonoidy

Czego w diecie unikać? Które produkty podnoszą ciśnienie krwi? Są to między innymi:

 • sól
 • cukier
 • alkohol i napoje energetyczne
 • kofeina
 • czerwone mięso

Tabletki na nadciśnienie bez recepty

Bez wątpienia leki na ciśnienie stanowią także doskonały wybór dla osób walczących z podwyższonym ciśnieniem krwi. Zanim lekarz przepisze leki na nadciśnienie na receptę, warto sięgnąć w pierwszej kolejności na suplementy diety, które to dzięki zawartym w nim substancjom mogą znacząco wpłynąć na ciśnienie tętnicze. Co warto wybrać?

 • L - arginina i cytrulina

Substancje te są odpowiedzialne między innymi za wzrost poziomu tlenku azotu w świetle naczyń. Ten rozszerza naczynia krwionośne, jednocześnie obniżając ciśnienie krwi. Zaleca spożywanie się dawki 4 - 8 g na dobę.

 • Kwasy Omega - 3

Działają one na cały organizm człowieka, w tym również i na ciśnienie krwi. Postawić można zarówno na produkty zawierające jedynie kwasy, jak również i tran, który zawiera między innymi witaminę D, A i E.

 • L- teanina

Ta substancja ma za zadanie wspierać przede wszystkim układ nerwowy. Sprawdza się doskonale przy redukcji stresu, nerwicy i stanów lękowych. 

 • pozostałe

Warto także zaopatrzyć się w leki na nadciśnienie bez recepty, które zawierają w swoim składzie między innymi koenzym Q10, czosnek, witaminę C, wapń, witaminę D, imbir, głóg, lipę, a także melisę, jemiołę czy perz. 

Czy stres ma wpływ na nadciśnienie tętnicze?

Każdy z nas doskonale wie, że stres wpływa znacząco na ciśnienie. Pod jego wpływem, serce bije szybciej, co znacząco odbija się na jego pracy. Oczywiście jednorazowa sytuacja nie stanowi powodu do paniki i nie jest ona równoznaczna z chorobą, jaką jest nadciśnienie tętnicze. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, długotrwały stres jak najbardziej może mieć wpływ na wyższe ciśnienie. Zastanawiając się nad tym, jak zbić wysokie ciśnienie, warto na pewno wyeliminować ze swojego życia nadmiar stresu.

Pod jego wpływem wydzielają się w organizmie hormony, które to zwężają naczynia krwionośne, jednocześnie też przyspieszając rytm serca i w konsekwencji podnosząc ciśnienie. Krótkotrwały stres działa na organizm mobilizująco, jednak trwający często i długo, znacząco wpływa na pracę serca, obciąża je i powoduje powstawanie nadciśnienia tętniczego. W walce z nim pomocny jest zdrowy i długi sen, aktywność fizyczna czy na przykład stosowanie technik relaksacyjnych. 

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Co obniża ciśnienie? Jakie rozwiązania zastosować, by cieszyć się pełnią zdrowia każdego dnia? Tych pytań pojawia się wiele, jednak mamy nadzieję, iż poprzez ten artykuł udało nam się choć na część z nich Państwu odpowiedzieć. Z nadciśnieniem można żyć, jednak warto przy tym stawiać na naturalne sposoby na nadciśnienie, a wtedy życie z chorobą nie musi nas ograniczać i demotywować do jakichkolwiek działań.