Alergolodzy od lat alarmują, że z roku na rok przybywa dzieci cierpiących  na astmę. Ta przewlekła choroba może dawać uciążliwe i groźne objawy przez całe życie, ale dzięki rozwojowi medycyny i techniki można ją często skutecznie opanować i kontrolować. Mając do dyspozycji odpowiednie leki i urządzenia każda matka ma spore szanse, by zapewnić małemu astmatykowi jakość życia porównywalną do zdrowych rówieśników. Czego nie może zabraknąć w apteczce i domu dziecka borykającego się z przewlekłym zapaleniem oskrzeli? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź.

Zanieczyszczenie środowiska (głównie smog), przebyte infekcje (zwłaszcza wirusowe), uczulenie na alergeny roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin i sierści zwierząt, palenie tytoniu przez ciężarną to najczęstsze przyczyny astmy oskrzelowej u najmłodszych. Według badania ECAP na astmę choruje w Polsce około 11% dzieci w wieku 6–14 lat. Ten duży odsetek dzieci wymaga odpowiedniego traktowania, by ataki astmy nie zaburzały im dzieciństwa.

 

Leki – podstawa terapii

Jak podaje Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA), współcześnie astmę leczy się za pomocą leków z dwóch różnych grup. Pierwszą są medykamenty stosowane doraźnie, w czasie ataku choroby. Ich działanie polega na szybkim rozszerzeniu oskrzeli i ułatwieniu oddychania (należą do nich na przykład krótko działające beta2-mimetyki, tzw. SABA). Drugą grupę stanowią leki o działaniu przeciwzapalnym (działają na przewlekły stan zapalny w drogach oddechowych,  który jest  przyczyną dolegliwości), współcześnie najczęściej są to wziewne glikokortykosteroidy.

Właśnie dlatego elementem obowiązkowym wyposażenia apteczki astmatyka są przepisane przez lekarza leki. Mama dziecka cierpiącego na astmę powinna mieć je zawsze przy sobie i osobiście aplikować je dziecku zgodnie z zaleceniami alergologa lub pulmonologa.

matka z corka podczas inhalacji inhalatorem

Inhalator – urządzenie obowiązkowe

Leki do podawania wziewnego mogą występować w postaci aerozolu, proszku lub płynu do nebulizacji. By móc ich użyć, konieczne jest posiadanie odpowiedniego inhalatora. Inhalatory aerozolowe można stosować w każdym wieku (od niemowlęcia do nastolatka). Trzeba jednak pamiętać, że dzieci poniżej 12 roku życia, muszą przyjmować lek przez specjalną przystawkę (taką jak tuba inhalacyjaą Rossmax AS175 dla dzieci), by lek mógł prawidłowo dostać się do oskrzeli.

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów inhalatorów i nebulizatorów, ale najczęściej używanymi są nebulizatory  pneumatyczno-tłokowe. Dlaczego? Są najbardziej wszechstronne i nie ma przeciwwskazań do stosowania w nich jakichkolwiek leków do nebulizacji. Dla dzieci cierpiących na astmę wyprodukowano naprawdę wiele specjalnych nebulizatorów. Godnym polecenia modelem jest Inhalator pneumatyczno - tłokowy Microlife NEB 400 miś. Kształt przyjaznej maskotki sprawia, że dzieci chętniej poddają się inhalacji. Sprzęt działa cicho i nie stresuje malucha. W zestawie znaleźć można maseczki dla dzieci i dla dorosłych, ustnik, filtry oraz aplikator do nosa.

Można zainwestować także w inne urządzenie do nebulizacji dedykowane najmłodszym. Doskonałym sprzętem do nebulizacji maluchów jest Omron Comp Air NE-C-801 KD, inhalator pneumatyczno-tłokowy dla dzieci. Nie tylko ma maskę dla dzieci oraz niemowląt, pracuje cicho i nie stresuje małego pacjenta, ale ma także ciekawe maskotki, które odwracają uwagę dziecka od wdychania leku.

Bardzo wygodnym urządzeniem dedykowanym do terapii inhalacyjnej astmy jest na przykład Inhalator mesh Microlife Neb 800, który w standardzie posiada maseczkę dla dziecka, jest bardzo lekki, zasilany bateriami, cichy i, co bardzo ważne w przypadku małych dzieci, można używać go w pozycji leżącej.

 

Pikflometr - co to?

Pikflometr to niewielkie, proste w obsłudze urządzenie służące do monitorowania czynności układu oddechowego i badania szczytowego przepływu powietrza. Mówiąc w skrócie, daje ono informację  o stopniu otwarcia dróg oddechowych. To dane bardzo ważne w procesie leczenia astmy. Urządzenie takie jak pikflometr mechaniczny - Pikflometr Rossmax PF120 dla dzieci pozwala na błyskawiczne reagowanie na pojawiające się objawy. Dzięki temu można zapobiec niebezpiecznym napadom astmy. Obserwacja takim modelem lub pikflometrem elektronicznym takim jak Pikflometr Microlife PF 100 jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy cierpiące na astmę dziecko jest małe i samo jeszcze nie potrafi określić, kiedy zbliża się napad astmy i jakie czynniki mogą zaostrzać ataki choroby. Korzystanie z pikflometru daje także pogląd na to, czy leki przyjmowane są poprawnie i działają w prawidłowy sposób.

pikflometr mechaniczny kredos

Oczyszczacze i sterylizatory powietrza

Ataki astmy alergicznej najczęściej wywołują pyłki, kurz i pył. O ile niemożliwym jest wyeliminowanie ich z powietrza, którym oddychamy poza domem, o tyle skutecznie można usunąć je z własnego mieszkania. Astmatykom pomaga korzystanie z domowego oczyszczacza lub sterylizatora powietrza. Oczyszczacze to urządzenia, które składają się z wielu różnego rodzaju filtrów. Dzięki nim wyłapują i zatrzymują mikroorganizmy, pyłki i cząsteczki pyłu, sprawiając, że oczyszczone powietrze jest wolne od chorobotwórczych drobnoustrojów i drażniących cząsteczek. Sterylizatory działają bardzo podobnie, z tą różnicą, że dzięki ozonowaniu, promieniowaniu UV-C lub technologii plazmowej wybijają zatrzymane patogeny. Oczyszczacze zwykle są tańsze od sterylizatorów. Praktycznym i niedrogim urządzeniem idealnym dla astmatyków jest oczyszczacz powietrza z wielopoziomową filtracją Aseptica Clinic. Umieszczony w sypialni dziecka zapewni mu spokojny sen i komfort oddechowy w czasie zabawy czy nauki. Większym, bardzo dobrym do salonu czy innej wspólnej przestrzeni oczyszczaczem wzbogaconym o funkcję sterylizacji lampą UV-C jest oczyszczacz powietrza z wielopoziomową filtracją i lampą UV- C Aseptica Tower. To jeden z częściej wybieranych przez astmatyków modeli na rynku.

Wartym polecenia sterylizatorem do użytku domowego jest łatwy do przenoszenia między pomieszczeniami sterylizator powierza Aseptica Boxer 8000 oraz kompaktowy sterylizator powietrza z wielopoziomową filtracją Aseptica cubic o nowoczesnym designie.

 

Nawilżacz powietrza

Ważny elementem w profilaktyce astmy jest odpowiednio nawilżone powietrze. Na szczęście wiele oczyszczaczy powietrza posiada także funkcję nawilżacza, ale nie każdy. Jeżeli posiadany model nie ma takiej opcji lub nie chcemy kupować oczyszczacza warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.  Trzeba jednak zwrócić uwagę, by zastosowany nawilżacz, był nawilżaczem ewaporacyjnym. W domu astmatyka dobrze sprawdzi się Nawilżacz powietrza Beurer LB 55, Nawilżacz powietrza z aromaterapią LA 30 czy Nawilżacz powietrza Beurer LB 37.

 

Higrometr

Powietrze w domu astmatyka nie może być ani za suche, ani zbyt wilgotne. By móc monitorować jego wilgotność, można kupić Higrometr HM55 lub Higrometr HM16  i na bieżąco sprawdzać wilgotność powietrza we własnych czterech ścianach.