Ciśnieniomierz – jaki wybrać?

Ciśnieniomierz to jedno z urządzeń pozwalających na monitorowanie stanu zdrowia - przynajmniej jeden powinien znaleźć się w każdym domu. Obowiązkowo zaś muszą posiadać go osoby znajdujące się w grupie ryzyka zachorowania na nadciśnienie lub już na nie chorujące, a także osoby starsze i z jakimikolwiek problemami kardiologicznymi. Ciśnieniomierz służy do pomiaru ciśnienia krwi. Dlaczego należy regularnie mierzyć ciśnienie, jak to robić i jaki ciśnieniomierz wybrać?

Dlaczego należy regularnie mierzyć ciśnienie?

Serce pompuje krew, która przepływa przez tętnice i żyły aż do najmniejszych naczyń, by w każdy zakamarek ciała dostarczyć tlen i składniki odżywcze z pożywienia. Ciśnienie krwi, to siła, z jaką napiera ona na ścianki tętnic, kiedy przez nie przepływa. Inne jest ciśnienie w momencie skurczu mięśnia sercowego, gdy krew jest przez nie pompowana, a inne gdy mięsień sercowy rozluźnia się i krew wraca.

To pierwsze, skurczowe jest wyższe od tego drugiego, rozkurczowego. Prawidłowy pomiar to 120/80, aczkolwiek za podwyższone uznaje się dopiero 140/90. Zaś regularne wyniki powyżej tego świadczą już o nadciśnieniu. Jest to poważne schorzenie, które może spowodować nawet zagrożenie życia w wyniku udaru czy zawału. Tylko regularne mierzenie ciśnienia pozwala zdiagnozować nadciśnienie, gdyż nie daje ono żadnych innych objawów. Dlatego każdy powinien mierzyć ciśnienie przynajmniej raz dziennie, a osoby starsze, otyłe, nadużywające używek, mało ruszające się, podatne na stres czy z wysokim cholesterolem powinny robić to nawet kilka razy dziennie o różnych porach.

Osobom leczącym się z powodu nadciśnienia, pomiary pomogą monitorować jego efekty. Zmniejszenie ciśnienia krwi jest jak najbardziej możliwe, ale niełatwe. Oprócz leków, obniżyć ciśnienie pomaga także zmiana stylu życia, diety czy zrzucenie zbędnych kilogramów.

cisnieniomierz biurkowy kredos

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?

Sposób pomiaru ciśnienia krwi zależy od rodzaju posiadanego ciśnieniomierza. Pomiar tradycyjnym ciśnieniomierzem z zegarem i stetoskopem może być skomplikowany zwłaszcza dla początkujących. W przypadku takich urządzeń przyda się do pomocy druga osoba. Zwłaszcza osoby starsze mogą sobie z takim urządzeniem nie poradzić, gdyż nie tylko trzeba je prawidłowo założyć, ale także wiedzieć, do jakiego poziomu napompować rękaw i kiedy odczytać wynik. Zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze są ciśnieniomierze elektroniczne. Wystarczy założyć rękaw na ramię i nacisnąć przycisk. Urządzenie samo napompowuje rękaw i wskazuje wynik na wyświetlaczu.

Elektroniczne ciśnieniomierze wskazują także pomiar tętna, dzięki czemu można nawet zdiagnozować arytmię, która jest równie niebezpieczna, co nadciśnienie. Ponadto zaawansowane urządzenia posiadają pamięć, w której zapisują wyniki poprzednich pomiarów. Wśród ciśnieniomierzy elektronicznych są też takie, które wystarczy założyć na nadgarstek. Takim urządzeniem można zrobić pomiar zawsze i wszędzie, bo zabranie go ze sobą nie jest żadnym problemem. Chcąc mierzyć sobie ciśnienie należy pamiętać, że wiele czynników może zakłócić pomiar. W przypadku tradycyjnych ciśnieniomierzy wystarczy nieprawidłowe założenie lub odczytanie wyniku. Natomiast w przypadku elektronicznych wypaczać pomiar może słaba bateria czy pomiar wykonywany zaraz po poprzednim. Oprócz tego, nie należy mierzyć ciśnienia w sytuacjach strefowych, po stosunku intymnym, wysiłku fizycznym czy posiłkach. Nie mierzmy też ciśnienia w chwili, gdy nas coś boli. Owszem, złe samopoczucie skłania do wykonania pomiaru, bo może właśnie przez zbyt wysokie lub niskie ciśnienie źle się czujemy. Jednak bólowi lub złemu samopoczuciu zwykle towarzyszy stres z tego powodu, co może przyczynić się do tego, że ciśnienie będzie wysokie. Należy pamiętać, że skoki ciśnienia z nerwów, stresu, emocji czy wysiłku fizycznego zdarzają się każdemu z nas i nawet o tym nie wiemy.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

To, jaki ciśnieniomierz będzie najlepszy dla danej osoby, zależy od jej potrzeb i możliwości. Ciśnieniomierze tradycyjne odchodzą powoli do lamusa. Nawet w przychodniach i szpitalach są już często stosowane elektroniczne. Jeśli ktoś umie obsłużyć taki ciśnieniomierz prawidłowo, może go używać. Takie ciśnieniomierze są najtańsze. Nie będą jednak dobrym wyborem dla osób starszych, posiadających problem ze wzrokiem, słuchem i niemających drugiej osoby do pomocy przy pomiarze. Dla takich osób najlepszy będzie ciśnieniomierz elektroniczny, z którego obsługą poradzą sobie same. Dla osób starszych i mających kłopoty z widzeniem warto wybrać większe urządzenie z większym i jaśniejszym wyświetlaczem. Osobom, które dużo podróżują może przydać się mały ciśnieniomierz nadgarstkowy. Komuś, kto mierzy ciśnienie sporadycznie, bo nie należy do grupy ryzyka nadciśnienia, wystarczy prosty ciśnieniomierz na baterie.

Jednak już osoba, która chce lub musi mierzyć ciśnienie po kilka razy dziennie, powinna wybrać bardziej zaawansowany model akumulatorowy z możliwością ładowania. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ciągłą wymianą baterii. Wybór ciśnieniomierza warto też uzależnić od liczby osób, która będzie z niego korzystała. Nowoczesne ciśnieniomierze elektroniczne mają wbudowaną pamięć i zapisują pomiary. W przypadku, gdy jednego urządzenia ma używać więcej osób, warto rozejrzeć się za takim, które umożliwi zapisywanie w pamięci pomiarów kilku osób.

Cena ciśnieniomierza

To, ile kosztuje ciśnieniomierz naramienny, zależy od kilku czynników. Najtańsze są ciśnieniomierze tradycyjne, nadgarstkowe oraz najprostsze elektroniczne (na baterie, bez pamięci i zaawansowanych funkcji). Takie ciśnieniomierze kosztują około kilkudziesięciu złotych. Natomiast bardziej zaawansowane ciśnieniomierze elektroniczne z funkcją ładowania czy pamięcią mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Cena ciśnieniomierza zależy także od tego, gdzie go kupujemy. Ciśnieniomierze można kupić niemal wszędzie – w aptekach, sklepach z artykułami medycznymi, w internecie czy nawet w supermarketach. W aptekach i sklepach z artykułami medycznymi ceny produktów są zróżnicowane. Cena jednak nie powinna być głównym kryterium wyboru ciśnieniomierza, jeśli chcemy by spełniał on swoją rolę adekwatnie do naszych potrzeb.