Wieczorem przekładasz się z boku na bok. Twoje myśli zaprzątają problemy dnia codziennego. Noc dłuży się niemiłosiernie, a Cię ogarnia stres, bowiem wiesz, że za kilka godzin musisz wstać do pracy… Znajomy widok, prawda? A potem nastaje ranek, słyszysz budzik i chcesz zapaść się pod ziemię. Wyłączasz go, zasypiasz, spóźniasz się do pracy. Poranne wstawanie dla większości z nas jest niezwykle trudne i męczące. Często zwykły budzik nie jest w stanie spełnić naszych potrzeb w 100%. Co więc w takiej sytuacji zrobić? Jaki gadżet okaże się być tutaj niezawodnym rozwiązaniem? I skoro w kwestii budzików i wstawania, może warto nieco bliżej przyjrzeć się problemowi bezsenności?

Czym jest bezsenność, jakie daje objawy, jak z nią walczyć?

Bezsenność jest to stan, w którym organizm człowieka ma ogromne problemy zarówno z zasypianiem, jak również z odpowiednim utrzymaniem snu i ze wstawaniem. To zaburzenia, które wpływają na cały organizm człowieka i jego codzienne funkcjonowanie. Problem ten nazwać można stanem chorobowym, jeśli utrzymuje się przynajmniej miesiąc i występuje minimum trzy razy w tygodniu. Bezsenność prowadzi do złego samopoczucia, do słabej koncentracji, osłabienia organizmu, wiecznego zmęczenia i niewłaściwego funkcjonowania. 

Jednym z kluczowych problemów przy bezsenności, są problemy z porannym wstawaniem. Wszystko robisz szybko? Jesteś wiecznie spóźniony? W pracy kolejne już upomnienie i nagana? Bez wątpienia kluczowe znaczenie mają tutaj dwa elementy - znalezienie przyczyny bezsenności i odpowiedni budzik.

Oferta dostępnych na rynku produktów jest naprawdę ogromna. W chwili obecnej bardzo dużą popularnością cieszy się budzik świetlny, który oprócz funkcji dźwiękowej, działa również i poprzez oświetlenie. Można zdecydować się na budzik elektroniczny w klasycznej nieco wersji, jak również i wybrać na przykład budzik świetlny, który sprawdza się dla największych nawet porannych śpiochów.

 

Jakie są przyczyny bezsenności?

Jednym z kluczowych elementów, na jakich bez wątpienia należy się skupić jest przyczyna bezsenności. Nie sztuką jest bowiem zastosować odpowiednie leki, ale znaleźć zalążek tego właśnie stanu chorobowego. Do najczęściej pojawiających się problemów zaliczyć można te związane z naszymi emocjami. Jesteśmy zdenerwowani, towarzyszy nam nadmiar stresu, walczymy z różnymi problemami. To wszystko sprawia, że głowa nie jest w stanie się wyciszyć, by móc spokojnie przejść w fazę snu. Inną przyczyną są nieprawidłowe nawyki, w tym niewłaściwa dieta, zbyt mała ilość snu, nadmiar kawy, nadużywanie alkoholu, wieczorne objadanie się czy na przykład oglądanie telewizji tuż przed snem. Aby organizm nie miał problemu z bezsennością, powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednią higienę snu. To stanowi absolutnie element nadrzędny. Często także przyczyną bezsenności są inne choroby, takie jak na przykład astma oskrzelowa, stany zapalne, zespoły bólowe czy reumatoidalne zapalenie stawów. Powodem bezsenności mogą być również zaburzenia hormonalne.

Choć przyczynę problemu należy jak najszybciej znaleźć, a następnie ją wyeliminować, to jednak mimo wszystko każdy z nas musi na co dzień funkcjonować. Praca, obowiązki domowe, opieka nad dziećmi… W takich przypadkach odpowiednie budziki świetlne stanowią rzecz niezwykle cenną, która może okazać się bardzo przydatna w codziennym wstawaniu. Można więc tutaj zadać sobie zasadnicze pytanie - w czym taki budzik z lampką jest lepszy, od tego tradycyjnego? Agresywna melodia, jaka wydobywa się z naszego smartfona, zegarka mechanicznego czy budzika elektronicznego może być dla nas niezwykle stresująca i mało przyjemna dla uszu. Wyrwanie z głębokiego snu, może wpłynąć znacząco na cały nasz dzień. Wybierając więc na przykład budzik świetlny, uzyskać można zdecydowanie bardziej łagodny, a jednocześnie też i niezwykle skuteczny sposób na poranną pobudkę. 

Kiedy w sypialni robi się jaśniej, automatycznie reagują na to nasze powieki. Do mózgu dociera informacja, że jest dzień i pora wyjść z łóżka. Nawet, jeśli więc na dworze jest ciemno lub jeśli roleta daje jeszcze stosunkowo ciemną poświatę, taki budzik lampka działa jako symulator wschodu słońca, będąc jednocześnie połączonym z tradycyjnym budzikiem. Zanim więc usłyszymy ten nielubiany przez nas dźwięk, najpierw delikatnie i spokojnie będzie budzić nas światło.

budzik swietlny pokazujacay godzine 6 rano na szafce nocnej

W jaki sposób działa budzik z efektami świetlnymi?

Wybierając jeden z najbardziej niezawodnych gadżetów - budzik z efektami świetlnymi, ten wpływa znacząco na szereg toczących się w naszym organizmie zmian o poranku. Jego działanie sprawia, że lekko wzrasta nasze ciśnienie krwi, narządy, jak również i nasze mięśnie przygotowują się do pracy, a sama gospodarka hormonalna przestawia się na tak zwany ,,tryb dzienny”. Takie powolne, a jednocześnie naturalne budzenie działa znacząco i na poprawne funkcjonowanie organizmu i na lepsze samopoczucie oraz nastawienie. Nie ma bowiem nic gorszego, niż wyrwany ze snu człowiek.

Wśród dostępnych na rynku produktów można znaleźć naprawdę wiele propozycji. Idealny budzik dla dzieci, doskonałe gadżety dla faceta, rewelacyjne budziki elektroniczne, a w tym wszystkim działanie światła, jako głównego symulatora naszego budzenia się. To, co stanowi dodatkowo ogromną korzyść, jeżeli chodzi o tego typu budziki, to ich wielofunkcyjność. Mogą one być dodatkowo także radiem, odtwarzaczem muzyki czy ten standardową lampką nocną. Jeden produkt o szerokim zastosowaniu, bez wątpienia sprawdzi się w praktycznie każdym domu, a w sposób szczególny wśród osób, które walczą z bezsennością.

 

W jaki sposób można leczyć bezsenność?

Priorytetowe znaczenie ma bez wątpienia diagnostyka, a następnie ustalenie przyczyny problemu. Czasami wystarczy tylko odpowiednia higiena snu i zdrowe podejście, by samodzielnie móc z taką bezsennością walczyć, bez konieczności stosowania tutaj farmakologii. Co więc wpływa znacząco na poprawę jakości snu? Jakie zasady stanowią tutaj absolutnie rzecz najważniejszą?

  • Przewietrzone pomieszczenie i odpowiednia temperatura w sypialni
  • Cisza, spokój i dobre zaciemnienie
  • Wyciszenie organizmu i wyeliminowanie ekspozycji na sztuczne światło
  • Unikanie palenia tytoniu, picia alkoholu i objadania się przed snem
  • Zaprzestanie picia kawy po godzinie 16.00
  • Wyeliminowanie drzemek w ciągu dnia i większego odpoczynku
  • Stawianie na codzienną aktywność, ale bez wieczornej intensywności
  • Ustalenie stałych godzin zasypiania i wstawania

 

Budziki świetlne - zakup odpowiedniego gadżetu

W pokoju dziecięcym lampka z budzikiem dla dzieci okaże się być bez wątpienia doskonałym wyborem. Zegar - budzik elektroniczny wraz z oświetleniem, to idealny sposób na naturalne budzenie każdego człowieka. Świetlny budzik, to jeden ze sposobów, by nauczyć się budzić bez wyrwania ze snu i zasypiać z dużo większą przyjemnością. Dużą popularnością cieszy się budzik świetlny Beurer. Warto sprawdzić opinie, porównać produkty i wybrać dla siebie to, co najlepsze.

Bez wątpienia lampka nocna z budzikiem to idealny zakup. Kup, ustaw budzik i zobacz, jak proste i przyjemne może być poranne wstawanie. Czasami wystarczy mała zmiana, by bez farmakologii i wizyt u specjalistów poradzić sobie z naszymi codziennymi problemami.