Zawsze regularna miesiączka nagle zniknęła i nie ma jej przez jeden miesiąc, drugi i kolejny. Każda kobieta, która tego doświadcza, podejrzewa w pierwszej kolejności ciążę. Nawet jeśli pójdzie do lekarza, ten w pierwszej kolejności będzie chciał ją wykluczyć. Ale czy brak miesiączki zawsze oznacza ciążę? Jakie są inne objawy świadczące o tym, że przyczyną braku miesiączki może być właśnie ciąża? Kiedy należy zrobić test ciążowy?

Przyczyny braku miesiączki

Choć brak miesiączki od razu kojarzy się z ciążą, może mieć inne przyczyny.

Jeśli ciąża jest wykluczona, bo np. nie było współżycia, problem robi się niepokojący. Brak krwawienia oznacza bowiem nieprawidłowości w przebiegu cyklu, a to może utrudnić, a nawet uniemożliwić posiadanie potomstwa. Dlatego ważne jest odkrycie przyczyny i jej leczenie. Jeśli więc miesiączki nie ma przez kolejne miesiące, a ciąża jest wykluczona, należy iść do lekarza.

 

Przede wszystkim brak miesiączki może być pierwotny lub wtórny. Pierwotny brak miesiączki dotyczy nastolatek od lat 16, u których dotąd nie wystąpiło krwawienie. Kontakt z lekarzem jest wtedy konieczny, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych innych oznak dojrzewania. Natomiast jeśli regularna miesiączka nagle przestaje się pojawiać, mówimy o jej wtórnym braku. W pierwszej kolejności w takim przypadku należy wykonać test ciążowy.

Jednak jeśli daje on wynik negatywny, należy udać się do lekarza, by zdiagnozować problem. Zaburzenia miesiączkowania mogą powodować zaburzenia hormonalne, a zwłaszcza nadmiar androgenów, Oczywiście u kobiet po 40 roku życia brak miesiączki może oznaczać menopauzę. Często jednak brak miesiączki wynika też ze złego stylu życia kobiety, nadmiernego odchudzania, stresu czy stosowania antykoncepcji.

poczatek ciazy

Co świadczy o ciąży?

Brak miesiączki to podstawowy objaw ciąży, ponieważ zapłodnienie komórki powoduje, że nie zostaje ona wydalona, a procesy dojrzewania kolejnych komórek jajowych ustają. W przypadku braku miesiączki przez pierwszy, drugi miesiąc, należy zrobić test ciążowy, zwłaszcza gdy przed spodziewaną miesiączką miało miejsce współżycie. Sam brak miesiączki, to jednak mimo wszystko trochę mało, by od razu stwierdzić ciążę. Początek ciąży jest inny u każdej kobiety. Jedna nie odczuwa nic specjalnego, a inne zauważają cały szereg zmian w swoim organizmie oraz doznają różnych dolegliwości.

Dla pierwszego trymestru ciąży charakterystyczne są poranne mdłości i wymioty. Nie każda kobieta ich doświadcza, ale jest ich na tyle dużo, że objaw taki jest od razu z ciążą kojarzony. Podobnie rzecz ma się z omdleniami, które mogą pojawić się szczególnie pod wpływem dużego stresu i emocji. Ponadto kobieta może zaobserwować zmiany w odczuwaniu zapachów i smaków – niektóre mogą zacząć wywoływać mdłości. Może zwiększyć się też apetyt, a dodatkowo kobieta może poczuć wstręt do używek, np. alkoholu, którego w ciąży nie powinna absolutnie pić.

Sporadycznie mogą pojawić się niewielkie bóle w podbrzuszu, świadczące o rozciąganiu się ścian macicy pod wpływem szybko rosnącego lokatora. Ponadto może wystąpić tak zwane krwawienie implantacyjne oraz zwiększona produkcja śluzu. Wśród objawów może pojawić się także zmęczenie, senność, zawroty głowy, a nawet zgaga i wzdęcia, które są spowodowane tym, że rozrastająca się macica zaczyna uciskać na znajdujące się w pobliżu narządy. Czasami kobieta może także doświadczyć podwyższonej temperatury spowodowanej hormonami, zwiększonym przepływem krwi i metabolizmem.

 

Niebezpieczna ciąża pozamaciczna

O ile ciąża, zwłaszcza ta planowana zazwyczaj cieszy, o tyle ta pozamaciczna może być nawet zagrożeniem życia dla kobiety. Ciąża pozamaciczna polega na tym, że do zapłodnienia komórki jajowej nie dochodzi w macicy, a np. w jajowodzie, podczas samej owulacji, kiedy komórka nie zdąża jeszcze dostać się do jamy macicy.

Początkowo ciąża pozamaciczna nie daje żadnych objawów. Później dopiero może pojawić się ból brzucha po jednej stronie (tam gdzie utknęła zapłodniona zbyt wcześnie komórka jajowa) czy krwawienie. Bóle coraz bardziej się nasilają, co prowadzi do innych dolegliwości, takich jak bladość, poty i przyspieszone bicie serca. Tak rozwija się wstrząs, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia dla kobiety.

Oczywiście ciąża pozamaciczna również skutkuje zatrzymaniem miesiączki. Jeśli test ciążowy daje wynik pozytywny, a w badaniu USG ciąża nie jest widoczna, prawdopodobnie właśnie mamy do czynienie z ciążą pozamaciczną, która wymaga szybkiego usunięcia. Kluczowa jest jak najwcześniejsza diagnoza.

waga medyczna z wzrostomierzem ultradzwiekowym seca287

Test ciążowy – pomoc przy braku miesiączki

Przy braku miesiączki koniecznie należy jak najszybciej zrobić test ciążowy. Jest to prosty test, który polega na wykryciu hormonu wytwarzającego się podczas ciąży, a więc gonadotropiny kosmówkowej, która właśnie jest odpowiedzialna za mdłości i wymioty w pierwszym trymestrze ciąży. Test ciążowy bezwzględnie należy wykonać, jeśli przed ustaniem miesiączki w okresie dni płodnych doszło do współżycia.

Wtedy ciąża jest bardzo prawdopodobna. Test ciążowy można kupić również w naszym sklepie. Jest bardzo czuły, wykrywa stężenie hormonu hCG już w ilości 25 mlU/ml. Jest to minimalne stężenie hormonu, które jednoznacznie potwierdza ciążę. Zapłodnienie komórki ma miejsce około 6-8 dni po owulacji, ale stężenie gonadotropiny kosmówkowej wzrasta do wykrywalnego poziomu dopiero po około trzech dobach od zapłodnienia. Dlatego testu nie należy wykonywać od razu po współżyciu.

Kiedy zaobserwujemy brak miesiączki w terminie wystąpienia, zastanówmy się najpierw, kiedy ostatni raz miało miejsce współżycie i czy mogło dojść do zapłodnienia oraz czy jest to czas, w którym test da już nam odpowiedź. Nasz test jest bardzo szybki, daje wynik już po upływie około 3 minut. Tak jak w przypadku każdego testu – jedna kreska to wynik negatywny, a dwie – pozytywny.