Towarzyszy każdej kobiecie co miesiąc, od lat nastoletnich aż do menopauzy. Dla jednych to nic takiego, a dla innych te kilka dni lub nawet cały tydzień, to czas wyjęty z życiorysu. Mowa oczywiście o miesiączce, która rozpoczyna każdy kolejny cykl menstruacyjny. Dlaczego dla niektórych kobiet to tak trudne dni?

Ponieważ miesiączka boli. U większości kobiet jest to lekki lub średnio nasilony ból podbrzusza, ale niemało jest przypadków kobiet, które z bólu nie mogą normalnie funkcjonować, a nawet mdleją. Jak sobie radzić z bólem miesiączkowym? Co można zastosować zamiast tabletek przeciwbólowych?

 

Miesiączka i jej przebieg

Miesiączka to comiesięczne, kilkudniowe krwawienie z dróg rodnych, któremu mogą towarzyszyć różne objawy psujące ogólne samopoczucie. W trakcie cyklu, kiedy w jajniku dojrzewa kolejna komórka jajowa, macica przygotowuje się na jej zagnieżdżenie i ewentualne zapłodnienie. Wytwarza grubsze warstwy endometrium dla ochrony ewentualnego zarodka. Gdy do zapłodnienia nie dochodzi, komórka jajowa obumiera, a pogrubione błony zaczynają się złuszczać. To właśnie one wraz z martwym jajeczkiem są wydalane w postaci tego comiesięcznego krwawienia.

Za przebieg miesiączki oraz odczuwane podczas niej dolegliwości odpowiedzialne są przede wszystkim hormony. To one powodują, że boli, że kobieta czuje się słabo, jest rozdrażniona czy ma nudności. Zazwyczaj te dolegliwości nasilają się tuż przed miesiączką i najsilniejsze są na początku miesiączki. Nie są zwykle jednak tak bardzo uciążliwe, by uniemożliwiać funkcjonowanie, ale oczywiście, jak zawsze, są wyjątki od tej reguły.

leczenie bolu w trakcie bolesnej miesiaczki

Przyczyny silnego bólu w czasie miesiączki

Bardzo silny ból miesiączkowy, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne uciążliwe dolegliwości, nie powinien być lekceważony. Może to być jedynie pierwotne bolesne miesiączkowanie, spowodowane oczywiście hormonami. Chodzi o prostaglandyny, produkowane pod wpływem progesteronu. Bardzo silny ból pojawia się, gdy jest ich po prostu za dużo. Dołączają też inne dolegliwości, takie jak rozdrażnienie, osłabienie czy nudności. Jednak istnieje także wtórne bolesne miesiączkowanie, kiedy przyczyną są jakieś problemy zdrowotne. Jedną z przyczyn silnych bólów miesiączkowych jest endometrioza.

Polega na przeroście błony śluzowej macicy, a więc endometrium i przenikanie go w inne części ciała. Ogniska mogą pojawić się na przykład w przydatkach lub jelitach. Wszędzie, gdzie dostanie się endometrium powstają stany zapalne, a w każdym z ognisk zachodzą te same procesy, co w macicy, w tym krwawią podczas miesiączki. Ta krew nie ma jak wypłynąć na zewnątrz i gromadzi się w otrzewnej. Powstają w ten sposób zrosty, które stale się powiększają powodując coraz większe bóle.

Przedostanie się endometrium do jajowodów może skutkować ich niedrożnością, a w konsekwencji bezpłodnością. Kolejną przyczyną bolesnych miesiączek mogą być torbiele. Zarówno torbiele czekoladowe, tworzące się ze starej krwi z ognisk endometriozy w jajnikach, jak i pęcherzykowe, powstające m. in. w przebiegu PCOS. Torbiele są zwykle łagodne, ale podczas miesiączki mogą nasilać dolegliwości. Podobnie jest w przypadku mięśniaków, które również są łagodnymi nowotworami. One także mogą powodować silne bóle miesiączkowe oraz zwiększać obfitość krwawień.

Silniejsze bóle mogą też powodować polipy w szyjce macicy, ponieważ usiłuje ona za pomocą skurczów się ich pozbyć. Inne zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, również przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania, gdyż hormony tarczycy odpowiadają za produkcję hormonów płciowych. Jeśli tarczyca nie działa prawidłowo, do akcji wkracza przysadka mózgowa, która zaczyna wytwarzać większe ilości swoich hormonów, przez co jajniki zwiększają obroty w produkcji estrogenów. Ich nadmiar, który pojawia się przy problemach z tarczycą, może powodować opóźnianie lub przyspieszanie miesiączek, które praktycznie zawsze są bolesne.

 

Bolesne miesiączki – co robić?

W przypadku bardzo silnych bólów miesiączkowych wraz z innymi uciążliwymi dolegliwościami, należy poszukać ich przyczyny. Najlepiej udać się do ginekologa, który przeprowadzi wywiad, zadając pytania związane z regularnością i przebiegiem cykli oraz wykona badania, dzięki którym przyczyna zostanie wykryta. W przypadku, gdy przyczyną bólu są problemy zdrowotne, należy odpowiednio je leczyć. Zaś pierwotne bolesne miesiączkowanie można uregulować za pomocą antykoncepcji hormonalnej.

Należy jednak pamiętać, że antykoncepcja powoduje zahamowanie produkcji hormonów, a więc ustają cykle miesiączkowe, co uniemożliwi zajście w ciążę. Trzeba to więc dobrze przemyśleć. Z bólem miesiączkowym można sobie też oczywiście radzić w domu. Przede wszystkim kobiety sięgają po tabletki rozkurczowe, takie jak No-Spa. Są pomocne, ale niestety organizm przyzwyczaja się do nich i domaga coraz większych dawek, by działały. Faszerowanie się tabletkami na potęgę nie prowadzi do niczego dobrego, więc warto spróbować radzić sobie z bólem na inne sposoby, których jest całkiem sporo.

 

Bolesne miesiączki – co zamiast tabletek?

Przede wszystkim bardzo pomocny jest ruch. Podczas leżenia lub siedzenia w bezruchu bóle się nasilają. W ruchu zaś można nawet zapomnieć, że ma się okres. Warto zwiększyć w tym czasie swoją aktywność, o ile nie blokują tego inne uciążliwe dolegliwości. W łagodzeniu bólu może pomóc także ciepła kąpiel lub okłady na brzuch. Można położyć sobie na brzuchu na przykład ciepły termofor. Trzeba jednak uważać, bo ciepło rozszerza naczynia krwionośne, co może nasilić krwawienie, a nawet spowodować w skrajnych przypadkach krwotok.

Innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym łagodzić bóle miesiączkowe, jest elektrostymulator TENS. Jego działanie polega na stymulacji mięśni i nerwów za pomocą impulsów elektrycznych. Efekty daje naprawdę dobre, co potwierdza chociażby to, że kobiety nierzadko używają tych stymulatorów do łagodzenia bólów porodowych. W naszej ofercie znajduje się również specjalny elektrostymulator Beurer Menstrual Relax, stworzony z myślą właśnie o kobietach cierpiących każdego miesiąca podczas okresu. Innowacyjny jest chociażby jego kształt, dzięki któremu idealnie dopasowuje się do brzucha.

elektrostymulacja tens w ciazy

Jego działanie jest połączeniem TENS oraz ogrzewania. Posiada funkcję regulacji intensywności. Urządzenie ma też niewielkie wymiary, co pozwala łatwo schować je do walizki podróżnej, a zasilany jest akumulatorem, co umożliwia używanie go również podczas podróży i w każdym miejscu, gdzie nie ma dostępu do prądu. Urządzenie naprawdę jest proste w użyciu i może być wybawieniem dla pań zmagających się z silnymi bólami podczas każdej miesiączki.