Twoja żona ma już dość Twojego chrapania? Na wyjeździe firmowym słychać Ciebie nawet przez ściany? Chrapanie wybudza Cię ze snu? Z pewnością jesteś w grupie tych mężczyzn, którzy borykają się z problemem uporczywego chrapania, nie tyle męczącego dla Ciebie, co dla Twoich bliskich. O ile jednak samo chrapanie to jeden problem, który nie jest nadwyraz niebezpieczny, o tyle towarzyszący mu bezdech senny już tym problemem jest. W żadnym wypadku nie powinno się go bagatelizować, bowiem może on nieść za sobą poważne w skutkach konsekwencje. Jeśli nic z tym nie zrobisz dziś - jutro może być za późno. Działaj! 

 

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny jest to przypadłość, która w głównej mierze dotyka mężczyzn, zazwyczaj po 40 roku życia. Objawia się ona przede wszystkim notorycznym, przeciągłym chrapaniem, któremu towarzyszą często takie objawy, jak: wybudzenia, bezsenność, częste oddawanie moczu, w tym też moczenie nocne, a także aktywność nocna określana jako zespół niespokojnych nóg. 

 

Bezdech senny występuje w trakcie snu, objawiając się między innymi spłyceniem, bądź też zatrzymaniem oddechu na około 10 sekund. Taki stan może występować od kilku do kilkunastu razy w ciągu jednej nocy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt duże rozluźnienie mięśni, jak również i ścian gardła, blokując jednocześnie swobodny przepływ powietrza. .

 

Jakie są objawy bezdechu sennego?

Większość osób nie wie, że z tym problemem się zmaga, a pojawiających się objawów, nie potrafi połączyć z tą właśnie przypadłością. Najczęściej to bliskie osoby są ,,świadkami” obecności tej przypadłości w życiu osoby chorej. Zauważają oni zarówno głośne chrapanie, jak również nadmierną potliwość, przyspieszony oddech po przebudzeniu, czy też częste wybudzania w nocy. Zauważyć można także chwilowe zatrzymania oddechu. Jeśli więc słyszysz, że przez Ciebie nie można w ogóle spać, a do tego pojawiają się niepokojące objawy, musisz zgłosić się do specjalisty. Co więc powinno wzbudzić Twoją czujność?

 • bóle głowy
 • wieczne zmęczenie
 • osłabienie organizmu
 • rozdrażnienie
 • problemy z koncentracją
 • senność
 • problemy z pamięcią
 • zaburzenia rytmu serca
 • problemy z potencją
 • depresja

 

W jaki sposób zdiagnozować problem?

Wizyta u specjalisty stanowi element nadrzędny, aby móc dalej przypadłość taką leczyć. Istnieje kilka metod diagnostycznych, by na ich podstawie móc sprawdzić zarówno jakość snu, jak również i jego strukturę. I tak wyróżnia się następujące rozwiązania:

 • metoda uproszczona

Do klatki piersiowej osoby badanej przymocowuje się urządzenie monitorujące, które bada kilka, bardzo ważnych aspektów, w tym między innymi:

 • ruchy klatki piersiowej
 • przepływ tlenu przez usta
 • przepływ tlenu przez nasycenie krwi tlenem czyli saturację
 • EKG
 • metoda przesiewowa

Na przedramieniu osoby badanej przymocowuje się specjalne urządzenie monitorującego, którego celem jest rejestracja istotnych parametrów, w tym wspomnianej wyżej saturacji, ciśnienia, pulsu i innych cennych czynników, pozwalających ocenić problem. 

 • metoda polisomnograficzna

Jest to najbardziej profesjonalne rozwiązanie, w trakcie którego osoba badana musi pozostać w szpitalu. Wykorzystując w tym celu specjalistyczne urządzenie, bierze się pod uwagę wiele parametrów i na ich podstawie określa się przyczynę zaburzeń braku snu, jak również i postawienie diagnozy odnośnie występowania bezdechu sennego, jeśli taki się pojawia. 

 lekarz przedstawia diagnoze

Jak wygląda leczenie bezdechu nocnego?

To, o czym należy pamiętać na samym początku - bezdechu sennego absolutnie nie powinno się bagatelizować, bowiem może on przyczynić się do wystąpienia bardzo poważnych powikłań, zagrażających i zdrowiu i życiu osoby chorej. W przypadku leczenia, jedną z najlepszych metod są aparaty CPAP. Dzięki nim właśnie istnieje możliwość uzyskania spokojnego snu, bez budzenia się, bez chrapania i bez uczucia ciągłego zmęczenia i senności. Wybierając ten sposób walki z bezdechem, wykorzystuje się specjalne maski do tlenoterapii, dzięki którym pobór odpowiedniej dawki tlenu jest zdecydowanie większy, niż w trakcie zwykłego oddychania. Jak działa taki aparat? Dlaczego warto na niego właśnie postawić?

 

Aparaty CPAP gwarantują zachowanie stałego ciśnienia w trakcie snu. Jest to możliwe dzięki generatorowi ciśnienia, w połączeniu ze stałą filtracją, jaka gwarantuje czyste powietrze. Nie ma więc w nim żadnych zanieczyszczeń, nie ma metali ciężkich, jak również i roztoczy. Dzięki ciśnieniu dodatniemu, jakie taki generator wytwarza, daje on możliwość otworzenia otworu gardłowego, by móc otrzymać tlen. 

 

W trakcie chrapania odcinek gardła może tworzyć różnego rodzaju zatory, a te z kolei przyczyniają się do blokad powietrza. Wykonując wdech, miękkie mięśnie gardła rozkurczają się, a przy rozluźnieniu  są one wprowadzane w stan wibracji, stąd też słyszalny ten jakże charakterystyczny dźwięk. Wtłaczając powietrze pod ciśnieniem, można taki właśnie stan zatrzymać. Osoba chora musi spać z maską tlenową, przez którą za pomocą specjalnej aparatury dostaje się czyste powietrze. W ten sposób dostarczając powietrze - zachowana zostaje równowaga pomiędzy powietrzem wdychanym, a wydychanym. 

 

Jeśli żadna z metod nie pomaga, niezbędnym może okazać się leczenie chirurgiczne, w trakcie którego wykonywana jest plastyka języczka, podniebienia, a nawet i samego gardła. W trakcie takiego zabiegu, następuje wycięcie nadmiaru błony śluzowej i części języczka. 

 

Skutki bezdechu sennego

Choć wielu osobom wydaje się, że skutkiem bezdechu sennego jest jedynie uporczywe chrapanie, które męczy bliskie osoby, niewyspanie czy też większa senność, to w gruncie rzeczy konsekwencje tej choroby potrafią być dużo  bardziej poważne w skutkach. Co więc taka choroba może spowodować?

 • nadciśnienie

U osób z bezdechem sennym bardzo często pojawia się nadciśnienie tętnicze. Jest to spowodowane tym, że problem z oddychaniem, powoduje wzrost aktywności układu współczulnego, jednocześnie powodując przyspieszone bicie serca. W ten sposób rośnie ciśnienie tętnicze krwi. Ryzyko zachorowania więc na nadciśnienie zdecydowanie wzrasta u osób z bezdechem. 

 • choroby serca

Bez wątpienia bezdech senny przyczynia się w dużej mierze do nieprawidłowej pracy serca, w tym między innymi do tworzenia się mikrozakrzepów, do zahamowania aktywacji czynników, które odpowiadają za pracę serca, do skurczów naczyń krwionośny, do niedotlenienia mięśnia sercowego. W konsekwencji działania takie mogą doprowadzić do migotania przedsionków, niewydolności serca czy też choroby niedokrwiennej serca. 

 • nadwaga

W związku z bezdechem, zachodzą w organizmie procesy metaboliczne, które odpowiedzialne są za przyrost masy ciała. Osoby mające problem z bezdechem, zdecydowanie więc częściej borykają się ze zwiększonym BMI i nadwagą, a także otyłością. 

 • pozostałe

W związku ze zmianami biochemicznymi, pojawić może się także wiele innych skutków, które zagrażać mogą zdrowiu, a nawet i życiu osób chorych. Są to między innymi: choroby metaboliczne, udar mózgu, zaburzenia psychiczne, jak również i choroby wątroby. 

 

Bez wątpienia bezdech senny stanowi ogromny problem, z którym boryka się blisko 50% mężczyzn po 40 roku życia. Spora część ludzi bagatelizuje go, nie zdając sobie zupełnie sprawy z powagi sytuacji. Jest to największy błąd, bowiem konsekwencje tej choroby mogą skończyć się poważnymi chorobami, a nawet i śmiercią.