Czy USG w ciąży jest bezpieczne? Detektor tętna płodu zastąpi KTG robione w szpitalu? EKG wpływa negatywnie na rozwój ciąży? Czy ciężarna musi mieć swój glukometr i ciśnieniomierz? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące najczęstszych pytań o badania specjalistyczne wykonywane kobietom ciężarnym.

Radość z zobaczenia dwóch kresek na teście ciążowym to dopiero początek. Zanim maleństwo pojawi się na świecie, młoda mama musi zrobić wiele specjalistycznych badań, wokół których przez lata narosło dużo mitów. Spróbujemy je dla Was rozwiać.

 

1. Badania USG można robić w czasie ciąży dowolną ilość razy.

To mit!

Badanie ultrasonograficzne jest obecnie najpopularniejszym badaniem diagnostycznym wykonywanym kobiecie ciężarnej. „Podglądanie” dziecka w brzuchu mamy daje młodym rodzicom poczucie bezpieczeństwa, a lekarzowi prowadzącemu odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące rozwoju płodu. Większość przyszłych mam ma wykonywane USG przynajmniej trzy razy w trakcie całej ciąży, nierzadko zdarza się, że o wiele częściej. Czy jednak zbyt częste wykonywanie badań ultrasonograficznych nie szkodzi dziecku będącemu w łonie matki?

Niewiele osób wie, że diagnostyka USG na stałe została wprowadzona do badań prenatalnych dopiero w latach 80. XX w. Wcześniej ciężarnym robiono badanie RTG! Jest to więc stosunkowo niedługi czas, żeby z całą pewnością twierdzić, że USG jest w pełni bezpieczne dla rozwijającego się w łonie matki płodu, jak i dla samej kobiety. Oficjalne rekomendacje specjalistów są więc takie, żeby stosować badanie USG tylko w uzasadnionych przypadkach i przeprowadzać je w najkrótszym możliwym czasie do uzyskania niezbędnych informacji dotyczących rozwoju dziecka.

 

2. Badanie KTG można wykonywać samodzielnie w domu.

To fakt!

Badanie KTG, czyli kardiotokografię przeprowadza się każdej przyszłej mamie pod koniec ciąży, zwykle po 30. tygodniu. Jego celem jest ocena stanu dziecka: KTG monitoruje czynność serca płodu i jednocześnie skurcze macicy, dzięki czemu lekarz prowadzący ciążę wie, czy w trakcie skurczu do dziecka dociera odpowiednia ilość tlenu. Zazwyczaj badanie trwa ok. 30 minut, w razie konieczności można je jednak wydłużyć. Nie jest ono inwazyjne ani bolesne, a przyszła mama nie musi się do niego specjalnie przygotowywać.

Od kilku lat przyszłe mamy mogą na bieżąco monitorować rozwijające się w brzuchu dziecko przy użyciu detektora tętna płodu. Jest on wygodną alternatywą dla badania KTG, dzięki czemu można w łatwy sposób monitorować tętno dziecka, nawet w warunkach domowych. Oprócz określania wartości tętna, detektor pozwala na jednoczesny odsłuch bicia serca dziecka. Nie zastąpi on jednak badania KTG w warunkach szpitalnych, zwłaszcza w ostatnich dniach trwania ciąży.

 

3. Badanie EKG w ciąży może zagrażać dziecku.

To mit!

Jeżeli badanie EKG zleca lekarz, to możesz mieć pewność, że nie zagraża ono zdrowiu oraz życiu mamy, ani dziecka. Czasami zaniechanie badania jest bardziej ryzykowne, niż jego wykonanie. A EKG jest badaniem powszechnym i w pełni bezpiecznym. Pozwala ono na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w pracy serca, a także na zlokalizowanie ich przyczyny, również u kobiet ciężarnych.

 

4. Mierzenie ciśnienia w ciąży powinno odbywać się przy każdej wizycie lekarskiej, a nawet częściej.

To fakt!

Normy ciśnienia u ciężarnych zmieniają się wraz ze stanem zaawansowania ciąży. Trzeba je znać i regularnie kontrolować, zazwyczaj robi to ginekolog prowadzący ciążę. Jeżeli ciśnienie jest w normie to wystarczy jego kontrola podczas każdej wizyty u specjalisty, czyli co 3-4 tygodnie.

Przyszła mama przy użyciu ciśnieniomierza może również samodzielnie kontrolować ciśnienie krwi pomiędzy wizytami. Jest to szczególnie zalecane przy ryzyku lub występowaniu nadciśnienia lub niedociśnienia. Regularne badanie oraz aktualna wiedza na temat wyników i zmian zachodzących w obszarze układu sercowo-naczyniowego podczas ciąży pozwala na wczesną reakcję i podjęcie właściwego leczenia.

lekarz badanie cisnienia ciaza 

5. Badanie stężenia glukozy w ciąży jest nieobowiązkowe.

To mit!

Badanie stężenia glukozy w ciąży jest obowiązkowe. Wykonuje się je dwukrotnie. Pierwsze badanie poziomu glukozy wykonywane jest już ok. 10 tygodnia ciąży, polega ono jedynie na pobraniu próbki krwi na czczo. Na późniejszym etapie ciąży próba glukozy wiąże się z wypiciem roztworu glukozy. Badanie jest wykonywane ok. 24-28 tygodnia ciąży, czyli w 6 miesiącu. Jeżeli u kobiety zostanie stwierdzona cukrzyca ciążowa, badania przeprowadzane są częściej, aby kontrolować poziom glukozy we krwi i obserwować ewentualne postępy w leczeniu. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ nieprawidłowości w metabolizowaniu glukozy mogą spowodować zdrowotne konsekwencje dla dziecka, jak i matki.

Ciężarnym z rozpoznaną cukrzycą ciążową zaleca się zmianę stylu życia oraz specjalną dietę.  Leczenie farmakologiczne stosuje się w ostateczności, ponieważ środki lecznicze przenikają przez łożysko i mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Obowiązkowa jest też samokontrola glukozy we krwi przy użyciu glukometra co najmniej 4 razy w ciągu dnia. Glukometr przeznaczony jest dla osób z każdym rodzajem cukrzycy. Jest intuicyjny, łatwy i bezpieczny w użytkowaniu.

Przez 9 miesięcy w łonie matki rozwija się mały człowiek. To piękny czas dla przyszłych rodziców, dający wiele radości, ale może on wiązać się także z wieloma wątpliwościami i pytaniami. Wiele z tych newralgicznych kwestii mogą rozwiać badania