Ashwagandha – roślina zbawienna dla Twojego ciśnienia 

Niepozorna ashwagandha staje się coraz bardziej popularnym suplementem diety. Przyjmowana entuzjastycznie ze względu na swoje działania uspokajające jest środkiem wykorzystywanym w profilaktyce leczenia bezsenności, nerwowości czy nadciśnienia tętniczego. Wspomaga naturalne leczenie nadciśnienia w organizmie oraz usprawnia układ nerwowy. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które szukają rozwiązań, jak w domowy sposób obniżyć ciśnienie krwi.

 

Ashwagandha – pochodzenie i zawartość

Roślina ta jest wykorzystywana do naturalnego leczenia w Indiach od niemal 2500 lat, szczególnie pomocna w obniżaniu ciśnienia we krwi. Ashwagandha to roślina z gatunku psiankowatych. Naturalnie występuje w Afryce oraz Azji południowej.

Co ciekawe rośnie również w południowej Europie. Innymi określeniami ashwagandhy są indyjski żeń-szeń oraz witania ospała. Co ciekawe, krzewy ashwagandhy potrafią dorosnąć na wysokość nawet ok. 150 cm. Charakterystycznymi dla tej rośliny są żółtozielone lub zielonkawe kwiaty i czerwone bądź ciemnopomarańczowe owoce. Te ostatnie występują w postaci jagód obudowanych w delikatnie zrośnięte działki kielicha. Do celów leczniczych wykorzystuje się najczęściej jej korzenie oraz owoce. W ostatnim czasie ashwagandha stała się popularnie stosowana w fitoterapii. Wielu specjalistów określa ją jako stabilizator nastroju. Ashwagandha wywiera pozytywny wpływ zarówno na doraźny stres, jak i długotrwały, który jest najbardziej wyniszczający. Obserwuje się to zarówno na podstawie indywidualnych odczuć pacjentów stosujących ashwagandhę, jak i klinicznych badań, które sprawdzają poziom kortyzolu w osoczu. Dlatego, jak zostało już wspomniane wcześniej, stosuje się ją do profilaktycznego leczenia nadciśnienia tętniczego jako naturalny sposób obniżania ciśnienia. Zawarte związki w ashwagandzie określa się mianem witanolidów. W jej zielu znaleźć można związek oparty na  steroidowym laktonie – witaferynie A, który charakteryzuje się dużą aktywnością biologiczną. W nadziemnej części ashwagandhy znajduje się wiele fenolokwasów, np. kwas chlorogenowy), zaś w samym korzeniu rośliny  korzeniu adaptogenne należące do glikowitanolidów (witanozydy i sitoindozydy). Ashwagandha zawiera w sobie również wiele związków będących bogatym źródłem żelaza.

 zen szen

Jak stosować ashwagandę, by zbić ciśnienie?

Ashwagande można stosować na wiele sposobów,  Popularnie znaleźć tę roślinę można w formie ekstraktów, jako suszone i sproszkowane liście oraz w formie samych korzeni. Ashwagandha, jak zostało już wspomniane pozytywnie wpływa na układ nerwowy i immunologiczny, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Działa na wiele objawów związanych z nadciśnieniem tętnicznym. Stosowana dodatkowo jako suplement diety to najlepszy domowy sposób na obniżenie ciśnienia we krwi, a co ważne obniżenie ciśnienia będzie z jej zastosowaniem w pełni naturalne. Jej skuteczność w zbijaniu tętna zawdzięczana jest wytwarzaniu w organizmie tlenku azotu podczas regularnego stosowania. Ponieważ, kiedy organizm produkuje zbyt mało tlenku azotu, zwiększa się ciśnienie krwi. Podczas stosowania ashwagandhy i jego zwiększonej produkcji  naczynia krwionośne przenoszące krew do organów, ulegają rozszerzeniu. Skuteczność rośliny w obniżaniu ciśnienia krwi jest na tyle duża, że osoby o naturalnie niskim ciśnieniu, jak i Ci którzy korzystają z leków obniżających ciśnienie krwi, powinny zachować szczególną ostrożność przy wspomaganiu swojego organizmu ashwagandhą. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę to sposób stosowania określonej formy ashwagandhy, ponieważ każda z nich wymaga innej formy podania. Tabletki bądź kapsułki zawierają sproszkowany ekstrakt rośliny, a ich stosowanie jest na pewno łatwiejsze i wygodniejsze od proszku, który wymaga gotowania, czyli sporządzenia odwaru. Jednak najważniejszym aspektem branym pod uwagę, przy wyborze ashwagandhą powinna być jego standaryzacja na zawartość witanolidów. Optymalnie nie powinna ona przekraczać 2.5%.  Jeśli na opakowaniu nie ma informacji na temat ilości tych związków w preparacie można uznać, że jest on wątpliwej jakości. Zadając sobie pytanie, jak długo należy brać ashwagandhę, aby skutecznie obniżyć ciśnienie, powinniśmy wpierw nie tylko stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta, ale również skonsultować się z lekarzem. Rozpoczynając kurację z ashwagandhą, dla jak najlepszych rezultatów zbicia ciśnienia, należy nastawić się na dłuższą suplementację. Po 8 tygodniach regularnego stosowania zaleca się jednak miesiąc przerwy i ponowny powrót do kuracji. Efekty działania Ashwagandhy w obniżeniu ciśnienia powinny pojawić się po około 2 miesiącach  zażywania. Co ważne, ze względu na działanie drażniące na śluzówkę żołądka, jakie może powodować ashwagandha, ekstrakt  powinien być stosowany najlepiej zawsze po posiłku i dawkowany w następującej ilości dwa razy dziennie: 1-2 łyżeczek sproszkowanego korzenia lub liści Ashwagandy w postaci odwaru lub 300-500 mg gotowego standaryzowanego ekstraktu z wymienionych surowców roślinnych.

 

Przeciwwskazania przed stosowaniem ashwagandhy

Sproszkowana roślina stosowana w odpowiednich ilościach jest bezpieczna, jednak niektóre osoby, chorujące np. na tarczyce powinny zachować ostrożność rozpoczynając suplementację Ashwagandhą. Związki zawarte w roślinie wpływają na funkcje dokrewne, toteż osoby leczące się na schorzenia tarczycy powinny skonsultować fitoterapię z lekarzem. Konsultacje przed stosowaniem ashwagandhy powinny też uwzględnić osoby stosujące leki o działaniu ośrodkowym (nasenne, antydepresanty, przeciwpadaczkowe). Dodatkowo ze względu na pojawiający efekt hipotensyjny oraz hipoglikemiczny jaki wykazuje żeń-szeń indyjski działanie leków na nadciśnienie i cukrzycę może być nasilone, przy stosowaniu ashwagandhy. Dlatego zaleca się częstszą kontrolę ciśnienia i cukru w czasie przyjmowania suplementów. Osoby z wrzodami żołądka powinny również skonsultować działanie ashwagandhy, ze względu na możliwość podrażnienia śluzówki. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne, m.in. przebarwienia skóry, swędzenie i pieczenie. Są to w zasadzie jedyne zgłoszone skutki uboczne. Ashwagandha w związku z tym nie powinna być stosowania u kobiet w ciąży, matek karmiących oraz u dzieci.