Cholesterol występuje we wszystkich komórkach, a także we krwi człowieka jako substancja tłuszczowa i jest on niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkim organom. Jego podwyższony poziom jest jednak niebezpieczny dla człowieka i zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób związanych przede wszystkim z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego niektóre osoby powinny korzystać regularnie z urządzenia do pomiaru cholesterolu. 

Dla kogo domowe urządzenie do pomiaru cholesterolu? 

Mierzenie cholesterolu kojarzymy zazwyczaj z badaniem laboratoryjnym zalecanym przez lekarza. Tymczasem możemy regularnie kontrolować jego poziom w domu, korzystając ze specjalnego urządzenia do pomiaru cholesterolu. Jest to zalecane w wielu przypadkach, osobom mającym problemy z prawidłową pracą układu sercowo-naczyniowego lub zmagającym się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Urządzenie do pomiaru cholesterolu i trójglicerydów powinno znaleźć się w domowej apteczce panów powyżej 40. roku życia i pań powyżej 50. roku życia. Ponadto w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia są kobiety po przebytej już menopauzie. Domowy pomiar cholesterolu powinno się wykonywać w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek choroby sercowo-naczyniowej. Kontrolę jego poziomu należy przeprowadzać przy cukrzycy, przewlekłej chorobie nerek, przewlekłej chorobie zapalnej oraz nadciśnieniu tętniczym. Z miernika do badania cholesterolu korzystają ponadto osoby otyłe i z ostrym zespołem wieńcowym. Zaleca się też mierzenie cholesterolu nałogowym palaczom i wszystkim tym, którzy mają dodatni wywiad rodzinny z zakresu przedwczesnego występowania chorób sercowo-naczyniowych.  

Urządzenie do mierzenia cholesterolu jest niewielkich rozmiarów, mieści się w każdej torbie, plecaku, a nawet kieszeni spodni. Jest też niezwykle łatwy w użytkowaniu, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby nie mające żadnej wiedzy medycznej.

ampulka z czerwona ciecza podpisana cholesterol 

Mierzenie cholesterolu w domu. Zasada działania miernika 

Urządzenie do pomiaru cholesterolu jest w większości przypadków aparatem wielofunkcyjnym. Co to oznacza? Przeznaczone jest do pomiaru kilku parametrów, nie tylko poziomu cholesterolu. Dzięki temu dowiadujemy się znacznie więcej o naszym aktualnym stanie zdrowia. Tego rodzaju aparat mierzy poziomy cholesterolu: TC, HDL i LDL,  trójglicerydów: TG i Glukozy, czyli GLU. Jest wykorzystywany zarówno w placówkach medycznych, czyli przychodniach lekarskich, gabinetach, szpitalach i klinikach, jak również w domach. Wysokiej jakości urządzenia do pomiaru cholesterolu są na tyle dokładne, że ich wyniki porównuje się z wynikami, jakie otrzymujemy w laboratorium. 

Pomiar wykonuje się z krwi. Najlepiej sprawdza się do tego krew kapilarna, czyli z palca. Możliwe jest jednak wykonanie domowego badania z dłoni czy nawet z przedramienia. Aby można było korzystać z miernika do badania cholesterolu, potrzebujemy odpowiednich pasków pomiarowych. Umieszczamy je w urządzeniu, w którym znajduje się igła. Należy ją regularnie wymieniać, aby zachować odpowiednią higienę, a także uniknąć korzystania z niewystarczająco ostrej igły. W zależności od modelu, aparat do mierzenia cholesterolu włączy się automatycznie lub będzie wymagał naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Ponadto w przypadku wielofunkcyjnych urządzeń konieczne jest sprawdzenie, czy wybrany jest właściwy tryb pomiaru, a więc poziom cholesterolu, trójglicerydów czy też glukozy. Nakłuwamy palec, po czym w wyznaczonym miejscu na pasku umieszczamy krew, wystarczy kropla. Czekamy na pomiar, wynik powinien pojawić się po kilku sekundach.

 

Pomiar cholesterolu w domu. Analiza wyników 

Domowy pomiar cholesterolu wymaga od nas przynajmniej podstawowej wiedzy dotyczącej norm związanych z poziomem TC, HDL i LDL. Dzięki temu w prawidłowy sposób zinterpretujemy wyniki badania. Normy mogą różnić się w zależności od płci, dlatego również w tym zakresie trzeba wiedzieć, jaki wynik jest prawidłowy, a jaki powinien nas zaniepokoić. Jeżeli chodzi o cholesterol całkowity, to normą jest mniej niż 190 mg/dl. HDL dla kobiet powinno wynosić więcej niż 45 mg/dl, a dla mężczyzn ponad 40 mg/dl. Normą frakcji LDL jest wartość mniejsza niż 115 mg/dl. Aparat do mierzenia cholesterolu wskazuje nam również parametry dotyczące trójglicerydów. Prawidłowy wynik będzie mniejszy niż 150 mg/dl. 

Aparat do mierzenia poziomu cholesterolu we krwi w niektórych przypadkach wskazuje na wynik nieprawidłowy, sygnalizując tym samym niepokojące zmiany w organizmie człowieka. Warto zwracać uwagę nawet na niewielkie odstępstwa od norm, szczególnie jeżeli parametry bardzo wyraźnie się zmieniają w ciągu kolejnych dni, a nawet w cyklu dobowym.

 

Co wpływa na wyniki badania cholesterolu? 

Pomiar cholesterolu w domu jest ważny u osób w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego i już zmagających się z którąkolwiek z nich. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że na wynik badania wpływ ma wiele czynników często od nas niezależnych. Stężenie cholesterolu wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy to obu płci. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne, a więc podwyższony poziom cholesterolu może być dziedziczny. Bardzo duży wpływ na poziom cholesterolu ma nasza dieta. Nie najlepiej wpływa na niego tłuszcz i jego duża ilość, która znajduje się w wysoko przetworzonych produktach, potrawach smażonych i fast-foodach. Niestety wciąż wiele osób nie potrafi zrezygnować z takiej diety. Podwyższony poziom cholesterolu obserwuje się też częściej u osób mniej aktywnych, niż tych regularnie uprawiających sport.

 

Co oznacza wysoki lub niski poziom cholesterolu? 

Opinie o aparatach do mierzenia cholesterolu są w większości przypadków bardzo dobre. Zwraca się uwagę na ich dokładność pomiarową, łatwość obsługi i szybkość działania. Dzięki nim możemy w domowych warunkach dokonać przynajmniej podstawowej analizy naszego stanu zdrowia. Podwyższone stężenie cholesterolu może oznaczać niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, zastój żółci, chorobę alkoholową lub zespół nerczycowy. Niski poziom cholesterolu jest charakterystyczny dla anemii, marskości wątroby, nadczynności tarczycy i toksycznego uszkodzenia wątroby. Zawsze jednak wyniki powinny zostać przeanalizowane przez lekarza i nie należy samodzielnie bez wiedzy medycznej stawiać diagnozy, która często wymaga wykonania dodatkowych badań. 

Urządzenie do pomiaru cholesterolu jest bardzo przydatne dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą czy też znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na schorzenia serca i naczyń krwionośnych. Pomiar jest szybki, łatwy i nieinwazyjny, można go wykonywać u osób dorosłych, seniorów, a nawet dzieci.