Czujesz częste kłucie w klatce piersiowej? Masz zadyszki, które uniemożliwiają Tobie prawidłowe funkcjonowanie? Bez wątpienia żadnych objawów mogących świadczyć o chorobach serca, nie można lekceważyć. Każda, najmniejsza nawet przypadłość może być wynikiem chorób serca lub zaburzeń jego rytmu.

Szybkie postawienie diagnozy jest gwarancją zwiększonej skuteczności leczenia. W gruncie rzeczy, nie tylko typowe objawy sercowe mogą wskazywać na problemy z sercem. Wiele innych objawów dotyczących całego ciała, może także dotyczyć stanu chorobowego serca. Co powinno nas zaniepokoić? Jakie objawy chorób serca mogą wskazywać na problem z jego prawidłowym funkcjonowaniem?

Zdrowy styl życia to podstawa

Dla serca niezbędny jest zdrowy styl życia. Tylko w ten bowiem sposób, można utrzymać serce w nienagannej kondycji przez całe niemal życie. Składa się na to między innymi:

 • zdrowa dieta

Z całą pewnością doskonale znasz hasło - jesteś tym, co jesz! Nie można się z nim nie zgodzić. To, co ląduje na naszym talerzu, wpływa nie tylko na figurę, na kondycję skóry, ale również i na pracę całego organizmu, w tym również i na funkcjonowanie serca. Kluczowe znaczenie ma na pewno zdrowa, zbilansowana dieta. Istotne w diecie jest omijanie cukrów prostych, jak również i tłuszczów zwierzęcych, które wpływają na poziom złego cholesterolu. W diecie powinno być dużo owoców i warzyw, zdrowe tłuszcze, odpowiednia ilość białka czy też węglowodanów złożonych. Co więcej, dla serca odpowiednie jest także unikanie wszelkich używek, a więc papierosów, alkoholu, narkotyków czy nawet substancji energetyzujących. Im lepiej taka dieta jest ułożona, w tym lepszej kondycji jest serce. 

 • aktywny styl życia

Drugim, bardzo ważnym elementem, który chroni przed chorobami serca i jego nieprawidłową pracą jest aktywny styl życia. Organizm potrzebuje ruchu, bowiem tylko wtedy pracuje on prawidłowo. Siedzący tryb życia z pewnością nie sprzyja układowi sercowo - naczyniowemu. Oczywiście w zależności od kondycji, siły i możliwości, aktywność może przybrać inną formę. U jednych jest to bieganie, u innych rower, treningi siłowe, u jeszcze innych spacery. Najważniejsze jest to, by stawiać na ruch każdego dnia, nawet wtedy, gdy dana osoba zmaga się z problemami sercowymi. Po zawale mięśnia sercowego, istotną rolę odgrywa rehabilitacja kardiologiczna. Pacjent, aby móc powrócić do sprawności, musi zacząć trenować, oczywiście pod okiem specjalistów. Zapobiegając chorobom serca i lecząc obecne - ruch to prawdziwe zdrowie. 

 • higiena snu

Następnym, bardzo ważnym elementem, jaki należy mieć na uwadze, jest na pewno kwestia snu. Zakłada się, iż człowiek powinien spać średnio osiem godzin, aby organizm mógł pracować prawidłowo. Należy więc zadbać o odpoczynek, bowiem wpływa on zarówno na regenerację organizmu, jak również i na naładowanie akumulatorów na kolejne dni.

 • unikanie stresu

I oczywiście niezwykle ważne jest także unikanie stresu. Ten jest wrogiem dla serca i należy zrobić wszystko, aby było go w życiu, jak najmniej. O ile jeszcze mała dawka stresu działa na organizm mobilizująco, o tyle w nadmiarze może być on bardzo szkodliwy, szczególnie, gdy w grę właśnie wchodzi serce. 

 warzywa ulozone w tecze

Jakie są objawy mogące świadczyć o chorobach serca? 

 1. Bezdech senny - duży problem wielu ludzi

Jednym z bardzo często występujących problemów jest bezdech senny, z którym boryka się bardzo wielu ludzi, szczególnie mężczyzn. Czym się objawia? Co powoduje? Jest związany bezpośrednio z chrapaniem i pojawiającymi się w trakcie oddychania w czasie snu przerwami. Te w konsekwencji powodują niedotlenienie mózgu. Co jest tego konsekwencją? Mózg nie mając odpowiednie ilości tlenu, wysyła do serca, jak również i naczyń krwionośnych informację, aby pracowały szybciej i mocniej, aby ten przepływ krwi był odpowiedni. Takie działanie może doprowadzić do takich problemów, jak:

 • zaburzenia rytmu serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • udar mózgu
 • niewydolność serca

Aby móc postawić lub wykluczyć diagnozę, niezbędne jest użycie w tym celu aparatu ApneaLink Plus, jak również i zastosowanie odpowiedniej kuracji, która mogłaby ten problem wyeliminować. 

 1. Wysypka na ciele w żółto - pomarańczowym kolorze

Mogłoby to wydawać się mało prawdopodobne, aby wysypka na ciele była związana z nieprawidłową pracą serca. A jednak. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest bowiem wysoki poziom trójglicerydów, czyli tłuszczów prostych. Te pojawiają się najczęściej w formie wysypki w kształcie bąbelków, które występują wokół kostek, a także palców u rąk i nóg. Taki stan, jakim jest hipertrójglicerydemia może prowadzić do powstawania miażdżycy, a to z kolei dalej powoduje :

 • choroby niedokrwienne serca
 • zawał serca
 • udar mózgu

W żadnym wypadku nie można bagatelizować takiego stanu rzeczy i pojawiająca się wysypka w takiej formie, powinna być od razu zdiagnozowana. 

 1. Plamki pod paznokciami

Mało popularnym, ale występującym problemem są ciemne plamki pod paznokciami. Jeśli problem nie jest związany z urazami, może to być związane z zakrzepniętą pod nimi krwią. Może to wskazywać na zakażenie wsierdzia, prowadząc do jego zapalenia.

 1. Przebarwienia skóry

Tak, jak charakterystycznym objawem jest wysypka, tak dużym problemem są także przebarwienia skóry. Mogą one występować w formie niebieskich lub szarych plam, które pojawiają się na palcach rąk i nóg i mogą one wiązać się ze słabym krążeniem krwi. Taki stan mogą powodować wady serca, a także tworzone się złogi cholesterolowe. 

 1. Zawroty głowy

Bardzo często pojawiającym się objawem są także zawroty głowy. W głównej mierze taki stan wiąże się nieodpowiednim dotlenieniem. Serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi do mózgu, co powoduje stany bólowe. Takie problemy z głową mogą dotyczyć takich problemów, jak:

 • miażdżyca
 • arytmia serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • kardiomiopatia
 1. Problemy seksualne

U części osób z problemami serca, pojawiają się zaburzenia erekcji czy zmniejszone libido i mniejsza przyjemność seksualna. Choć objaw ten nie występuje często, to w połączeniu z innymi niepokojącymi, może być związany z chorobami serca

 1. Kłopoty z oddychaniem

Ten problem jest jednym z najczęściej się pojawiających. Uczucie duszności w przypadku problemów z sercem jest bardzo popularne. Takie duszności mogą pojawić się nagle i zazwyczaj dotyczą one sytuacji, w których wcześniej takiego problemu nie było.

 1. Bóle w klatce piersiowej

Kolejna, jakże często pojawiająca się przypadłość to bóle w klatce piersiowej. Zazwyczaj trwają one mniej niż kwadrans. Promieniują do ramion, do żuchwy, jak również i szyi. Najczęściej ból pojawia się w czasie wysiłku lub zdenerwowania. Jeśli trwa dłużej, może oznaczać zawał serca.

 1. Chroniczne zmęczenie

U osób z zaburzeniami pracy serca występują często uczucie ciągłego zmęczenia. Niewydolność serca może powodować osłabienie, co jest związane z niewystarczającą ilością krwi. Często zmęczenie pojawia się nagle, nawet po kilku godzinach od porannego wstania, mimo przespanej wystarczającej ilości snu. 

 1. Obrzęki kończyn dolnych

I ostatnią, z często pojawiających się przypadłości są obrzęki kończyn dolnych, szczególnie widoczne przy pozycji siedzącej lub stojącej. Najczęściej występują one na kostkach, ale mogą także dotyczyć okolic brzucha czy samych nóg. Z jakimi przypadłościami może to być związane? 

 • słabe krążenie
 • osłabienie prawej strony mięśnia sercowego
 • skrzepy blokujące powrót krwi z kończyn dolnych do serca

W żadnym wypadku nie można bagatelizować objawów, które mogą sugerować choroby serca. Każda, najmniejsza nawet dolegliwość może być związana z jego pracą, dlatego też poddając się badaniom, szybko można znaleźć przyczynę problemu, by dalej móc ją wyeliminować lub podjąć odpowiednie dla niej leczenie. kluczowe znaczenie ma na pewno badanie EKG serca, które jest w stanie sprawdzić jego pracę i wykluczyć lub potwierdzić przypuszczalną diagnozę.