Wagi kuchenne wykorzystywane są w kuchni od wieków, chociaż na przestrzeni lat przeszły ogromne zmiany w mechanizmie działania oraz funkcjonalnościach. Pojawiła się waga dietetyczna, która dla wielu stała się lepszą alternatywą dla tradycyjnej wagi kuchennej, ponieważ umożliwia kontrolę spożywanych wartości odżywczych i kalorii. Polecana jest w szczególności diabetykom, sportowcom, ale też wszystkim tym, którzy są fanami zdrowego odżywiania.
Waga dietetyczna, a waga kuchenna. Różnice
Czym różni się waga dietetyczna od klasycznej wagi kuchennej znanej jeszcze naszym przodkom? Waga dietetyczna jest rodzajem wagi kuchennej o rozbudowanych funkcjach. Obie przeznaczone są do ważenia produktów spożywczych, ale też już gotowych potraw. Pierwsze wagi kuchenne były dużych rozmiarów, jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy je obserwować na targach i w osiedlowych sklepach spożywczych. Były to wagi mechaniczne, a wartość wskazywała wskazówka na tarczy. Ich jedyną funkcją było ważenie, nie wykorzystywano ich do innych celów.
Nowoczesne wagi kuchenne są cyfrowe. Są zdecydowanie mniejsze, mieszczą się w szufladzie i szafce, na blacie również nie zajmują dużo miejsca. Są też mobilne, a więc możemy dowolnie zmieniać ich ustawienie. Są też bardzo dokładne, wartość wskazują na wyświetlaczu z dokładnością nawet do 1g. Waga dietetyczna jest bardziej zaawansowana technologicznie, uzupełniono ją o nowe funkcje, dzięki którym służy ona nie tylko do ważenia produktów, ale również informuje nas o wartościach energetycznych, zawartości tłuszczu, błonnika i węglowodanów, a także białka, sodu i soli. Zawiera bazę konkretnych produktów, którą w niektórych modelach można poszerzać o własne, tworząc własną listę najczęściej spożywanych produktów spożywczych wraz z ich wartościami energetycznymi. Wagi dietetyczne różnią się ilością funkcji, jak również dokładnością oraz wygodą użytkowania, podobnie jak zwykłe wagi kuchenne.
Najważniejsze funkcje wagi dietetycznej
Waga dietetyczna jest urządzeniem, które może mieć mniej lub bardziej rozbudowane funkcje. Zawsze jednak dokonuje pomiaru wagi produktu, który na niej umieszczamy, podobnie jak typowa waga kuchenna. Zawiera bazę produktów, może być to przykładowo 100 podstawowych produktów spożywczych, jak również znacznie więcej, np. 1000 czy 2000. Każdy produkt ma dokładny opis składników odżywczych, a także kaloryczność, niekiedy również uwzględniona jest zawartość soli w nim. Bazę możemy rozszerzać, co jednak nie jest opcją w przypadku wszystkich tego typu urządzeń. Ponadto waga dietetyczna może wyliczyć kaloryczność i wartości odżywcze dla produktów po obróbce termicznej. Jest to bardzo ważne dla tych osób, które precyzyjnie wyliczają kalorie, ilość białka, tłuszczu i węglowodanów w spożywanych pokarmach. Musimy wiedzieć, że te wartości zmieniają się wraz z obróbką cieplną.
Ciekawym modele jest waga dla cukrzyków z wymiennikami. To osoby, które w sposób szczególny muszą kontrolować to, co trafia na ich talerze, a potem do żołądka. Od ilości zjedzonych wymienników zależy ich wzrost cukru. W przypadku osób leczonych insuliną, a także z dużą hiperglikemią konieczne jest kontrolowanie ilości zjedzonych węglowodanów, które przeliczamy następnie na wymienniki. Tyle, ile wymienników zjedliśmy, tyle jednostek insuliny powinno się wstrzyknąć, jeżeli oczywiście poziom cukru jest aktualnie w normie. Są takie wagi dietetyczne, które wyliczają ilość wymienników, co znacznie ułatwia cukrzykom kontrolę spożywanych pokarmów oraz poziomu cukru.
Waga kuchenna dla cukrzyków, ale nie tylko, również inne wagi dietetyczne mogą dokonywać pomiarów z uwzględnieniem wagi opakowania. To również przydatna funkcja, ponieważ zdarza nam się, że kupujemy produkty zapakowane w folię, pudełko, karton czy inne opakowanie. Ich waga może zdecydowanie wpłynąć na ostateczny pomiar, szczególnie dotyczący wartości odżywczych produktu.
Waga kuchenna dla cukrzyków, sportowców…dla kogo jeszcze waga dietetyczna?
Ważenie produktów spożywczych i kontrola zjedzonych kalorii oraz wartości odżywczych jest zalecana dla niektórych osób. Dotyczy to osób chorujących na choroby układu pokarmowego, cukrzyków, ale również mających problem z wagą, czyli osób otyłych i z nadwagą czy z niedowagą. U niektórych potrzeba kontrolowania codziennej diety wynika z wykonywanego przez nich zawodu lub pasji. Jest tak wśród sportowców, którzy nie tylko mają plan treningowy, ale też żywieniowy z wyraźnym wskazaniem na kaloryczność, ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Waga kuchenna dla cukrzyków powinna uwzględniać przede wszystkim węglowodany i wymienniki. To są dla nich kluczowe parametry, na które zwracają uwagę również podczas zakupów. Taka kontrola umożliwia im przyjmowanie prawidłowej ilości insuliny.
Jest też waga kuchenna dla sportowców, stworzona i zaprojektowana z uwzględnieniem ich oczekiwań i potrzeb. Określa ona wszystkie 3 podstawowe składniki odżywcze spożywanych pokarmów. Sportowcy najczęściej zwiększają ilość białka i węglowodanów, z kolei ograniczają tłuszcze. Dla nich ważna będzie możliwość uzupełnienia bazy produktów o własne, ponieważ nierzadko ich dieta jest powtarzalna, a także bogata w produkty tzw. superfood.
Dietetyczna waga kuchenna Vitammy light. Czy warto?
Jedną z popularniejszy wag dietetycznych jest waga kuchenna vitammy light. Sprawdza się bardzo dobrze w codziennym użytku, jak też dla sportowców, cukrzyków, osób na diecie redukcyjnej oraz dbających o swoje zdrowie. Waga vitammy light posiada funkcje jednostek chlebowych, czyli umożliwia diabetykom wyznaczenie ilości wymienników węglowodanowych, czyli właśnie jednostek chlebowych. Vitammy light za jednostkę chlebową uznaje 12 gramów węglowodanów przyswajalnych. Waga dietetyczna vitammy light posiada również bazę produktów, która została podzielona na główne kategorie, wśród których są chleb i pieczywo, owoce i warzywa, jaja i makaron, a także zboża, mąki i płatki. Są również przepisy ułatwiające codzienne gotowanie. Opinie o vitammy light są bardzo pozytywne przede wszystkim ze względu na bardzo dużo funkcji, intuicyjne działanie, łatwość użytkowania, a także dużą precyzję pomiarową.
Waga dietetyczna nie tylko ułatwia przygotowywanie potraw, ale również umożliwia kontrolę spożywanych kalorii oraz wartości odżywczych. Jeżeli zależy nam na zdrowym odżywianiu, warto mieć w kuchni takie wsparcie.