ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Projektując kuchnię, bierzemy pod uwagę podstawowe sprzęty AGD takie jak lodówkę, piekarnik z płytą czy zmywarkę. To zdecydowanie “kuchenny niezbędnik sprzętów” jednak poza tymi podstawowymi warto zaopatrzyć się również w te nieco mniejsze sprzęty. Przecież to właśnie sprzęty z kategorii tzw. małego AGD pomagają nam w codziennym przygotowywaniu posiłków. Jednym z niezbędników Pani Domu zdecydowanie jest waga kuchenna. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jaką wagę kuchenną kupić?

Podstawa zbilansowanej diety

Specjaliści do spraw żywienia od lat walczą o to, aby nasze nawyki żywieniowe stawały się coraz to zdrowsze. W prawidłowo zbilansowanej diecie nie chodzi wyłącznie o efekt zrzucenia nadprogramowych kilogramów, czy utrzymania odpowiedniej wagi, ale przede wszystkim wartością jest nasze zdrowie. Jak wygląda prawidłowo zbilansowana dieta? Podstawą jest ilość posiłków. Zaleca się spożywanie ok. 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych. Zbyt częste spożywanie posiłków sprawia, że przewód pokarmowy nie nadąża z ich trawieniem. Z kolei zbyt długie odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi posiłkami sprawiają, że organizm “magazynuje” dostarczaną energię.

Sama kaloryczność poszczególnych posiłków jest dla każdego różna. Oblicza się ją, biorąc pod uwagę wskaźnik BMI, a także styl życia danej osoby. Podstawą zbilansowanej diety są węglowodany, białka i tłuszcze, a ich rozkład w diecie powinien być następujący:

  • Węglowodany powinny dostarczać ok. 55% energii;
  • Tłuszcze powinny dostarczać ok. 25-35% energii;
  • Białka powinny dostarczać ok. 10-20% dziennej energii.

 

Czy trzeba gotować zgodnie z przepisami?

Gotowe przepisy zdecydowanie ułatwiają przygotowywanie posiłków. Ulubione potrawy potrafimy odtworzyć oczywiście z pamięci, ale te nowe wymagają zerkania do ściągi w postaci przepisu. Przygotowując po raz pierwszy nieznaną potrawę, warto stosować się do gramatury podanej w przepisie. Dodając poszczególne składniki “na oko” może okazać się, że ostateczny efekt będzie niezadowalający, a potrawa nie będzie wyglądała jak na zdjęciach. Do prawidłowego odmierzania poszczególnych składników z pewnością przyda się waga kuchenna.

Skrupulatne odmierzanie składników jest także niezbędne przy prowadzeniu diety pod okiem profesjonalnego dietetyka. Mikro i makroskładniki, a także procentowy udział węglowodanów, tłuszczy i białek w diecie są kluczowe do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Regularne treningi idące w parze z właściwym odżywianiem przynoszą spektakularne efekty. Chcąc mieć pewność, że gotujesz zgodnie ze wskazówkami dietetyka, podczas przygotowywania posiłków korzystaj z wagi kuchennej.

waga do wazenia potraw kredos

Jaką wagę kuchenną wybrać?

Dobra waga do kuchni to marzenie każdej miłośniczki gotowania. Panie Domu zastanawiają się, które są najlepsze i jaką wagę wybrać do swojej kuchni. Wagi kuchenne możemy sklasyfikować pod kątem różnych kategorii. W tym artykule skupimy się na elektronicznych wagach kuchennych i ich podziale z uwagi na budowę oraz sposób montażu.

 

Wagi kuchenne - podział z uwagi na sposób montażu:

  • Waga kuchenna wolnostojąca - możesz postawić ją gdziekolwiek chcesz i stale zmieniać jej położenie. Wolnostojącą wagę kuchenną warto umieścić na blacie kuchennym, aby stale mieć ją pod ręką i móc swobodnie z niej korzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
  • Waga kuchenna wisząca - idealna do małych kuchni. Niewielkie pomieszczenia sprawiają, że liczy się każdy metr kwadratowy ich powierzchni. Blat kuchenny musi pomieścić wiele sprzętów, a waga kuchenna może niepotrzebnie zabierać cenną przestrzeń roboczą. Jeśli nie masz miejsca na blacie, na którym możesz postawić wagę kuchenną, wybierz model wiszący i zamontuj wagę na ścianie - najlepiej bezpośrednio nad blatem roboczym.

 

Wagi kuchenne - podział z uwagi na budowę:

  • Waga kuchenna z misą - taka waga umożliwia wsypywanie składników sypkich i płynnych, takich jak mąka, cukier czy mleko bezpośrednio do misy. Waga samej misy nie jest oczywiście uwzględniana podczas pomiarów, co jest wygodne, bo nie trzeba za każdym razem ustawiać tego parametru i resetować stanu licznika do zera.
  • Waga kuchenna bez misy - w przypadku tej wagi, każdorazowo należy odliczać wagę naczynia, do którego wsypywane są ważone składniki. W tym celu niezbędne jest najpierw umieszczenie na wadze naczynia i wyzerowanie stanu wagi do zera, a dopiero później wsypanie do niego ważonych składników. Plusem wagi kuchennej bez misy jest to, że nie nakłada ona ograniczeń co do wielkości ważonych produktów - co w przypadku wagi z misą ma miejsce, bo ważony produkt musi się do niej zmieścić.

 

Waga kuchenna elementem wystroju kuchni

Funkcjonalność wagi kuchennej jest oczywista. Możliwość precyzyjnego odmierzania składników podczas gotowania bywa czasem niezbędna i jest gwarantem tego, że potrawa będzie wyglądała jak na zdjęciach z przepisu. Wybór wagi kuchennej możliwy jest nie tylko pod względem funkcji, jakie oferują poszczególne modele wag, ale także z uwagi na ich wygląd. Waga umieszczona na blacie kuchni jest widoczna i może stanowić element jej wystroju. Dlatego wybierz wagę, której kolor, materiał czy styl wykończenia dobrze będzie komponował się ze stylem, w jakim zaaranżowana została Twoja kuchnia. W ofercie sklepu Kredos znajdziesz wagi w stylu klasycznym lub modernistycznym, wykonane z różnych materiałów, a także z różnymi wzorami lub wręcz przeciwnie - monochromatyczne.

 

Chcąc mieć pewność, że wszystkie potrawy, jakie przygotowujesz w domowej kuchni okażą się być zgodne z przepisem, warto podczas gotowania korzystać z wagi kuchennej. Wybierz taką, która najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni i która będzie pasowała do jej wystroju. Waga kuchenna to także sprzymierzeniec w prowadzeniu zdrowego stylu życia i przygotowywania prawidłowo zbilansowanych posiłków dla całej rodziny.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny