Kiedys na rynku był dostepny tylko jeden rodzaj termometru. Z biegiem czasu, termometry rtęciowe zostały zakazane, a ich miejsce zajęty te z alkoholem. Teraz urządzeń do mierzenia temperatury ciała mamy naprawdę sporo i można się pogubić. Sprawdź więc, czym różni się termometr tradyjny od elektronicznego i wielofunkcyjnego oraz który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni.
Klasyczna metoda pomiaru temperatury, czyli termometr rtęciowy
Termometr rtęciowy, zwany również cieczowym, charakteryzuje się tym, że do pomiaru temperatury wykorzystuje się rtęć, która w temperaturze pokojowej występuje w stanie ciekłym. Termometr rtęciowy, został wynaleziony w XVIII wieku przez Daniela Gabriela Fahrenheita, zaczerpnął on inspirację z pomysłu Galileusza.
Ten tradycyjny termometr kojarzymy zazwyczaj z apteczkami naszych babć lub mam. Do jego podstawowych wad należał długi czas pomiaru (trwał on zazwyczaj około pięciu minut) i toksyczność rtęci. Nie można zapominać, że zatrucie rtęcią może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Do podstawowym objawów, należą problemy ze strony układu moczowego w tym bezmocz, drżenie mięśniowe, ślinotok, bóle brzucha, krwawe wymioty, a nawet śpiączka. Kontakt z rtęcią może okazać się śmiertelny w skutkach. Wspomniany długi czas pomiaru, był pewną niedogodnością. Użycie termometru rtęciowego wymagało od badanego cierpliwości i wytrzymania we względnym bezruchu, co wiązało się również z niedogodnością dokonywania pomiaru u dzieci. Termometr był zbudowany ze szklanej obudowy, stąd nietrudno było o jej rozbicie i wydostanie się rtęci. Pomimo licznych wad, dużo użytkowników ceniło sobie dokładność pomiaru, który co prawda musiał być wykonywany bardzo precyzyjnie. Niemniej ten rodzaj termometru został wycofany z powszechnego użytku na podstawie dyrektywy unijnej. Cena tego termometru wynosiła około 25 złotych.
Termometr szklany bezrtęciowy
To przykład przekształcenia tradycyjnego termometru rtęciowego, zamiast rtęci wykorzystano tu alkohol, który jest o wiele bezpieczniejszą substancją dla ludzkiego organizmu. Niestety posiada on wadę swojego poprzednika: długi czas pomiaru. Czekanie kilku minut na otrzymanie wyniku, jak i materiał z którego jest wykonany, praktycznie uniemożliwiają pomiar u dzieci. Wiadomym, jest że najmłodsi mogą mieć znaczne problemy z wytrzymaniem w bezruchu. Trudno też wymagać od dzieci znacznej ostrożności, co może się skończyć pęknięciem delikatnego termometru i uszkodzeniem ciała malucha. Nie można jednak zapomnieć, że zebrany pomiar, podobnie jak to miało miejsce w przypadku termometru rtęciowego, jest dokładny (co do kreski), a nie tak jak w przypadku termometru bezdotykowego, jest zapisem uogólnionym. Jaka jest cena termometru szklanego bezrtęciowego? Chcąc kupić taki termometr, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 20 złotych.
Termometr elektroniczny
Godnym następca termometru rtęciowego okazał się termometr elektroniczny. Niewątpliwie przyczyniło się do tego bezpieczeństwo i intuicyjność użycia. Poza tym, zebranie pomiaru zajmuje mniej czasu niż miało to miejsce w przypadku termometru rtęciowego. Poza tym, termometr elektroniczny wyposażony jest w czytelny wyświetlacz, z którego bez problemu można odczytać wynik. Stanowi to ułatwienie szczególnie dla starszych użytkowników, borykających się z problemami ze wzrokiem. Termometry elektroniczne znalazły zastosowanie w domach i okazują się nieodzowne w przypadku przeziębienia lub grypy. Znajdziemy je również w przychodniach i szpitalach. Jak widać łatwość w ich użyciu znalazła zastosowanie zarówno wśród profesjonalistów jak i w domowym zaciszu.
Jaka jest cena termometru elektronicznego? Ceny oscylują w okolicach 20 złotych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy kupowany przez nas przedmiot jest solidnie wykonany, jeśli tak będzie to będzie w stanie służyć użytkownikowi przez długi czas.
Termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy mierzy temperaturę na zasadzie odczytu fal z zakresu promieniowania podczerwonego. Po skierowaniu termometru na płaszczyznę ciała z której zamierzamy pobrać pomiar, termometr dokonuje odczytu fal. Temperatura ciała jest wprost proporcjonalna do wielkości promieniowania podczerwonego. Bez wątpienia w przypadku termometru bezdotykowego możemy mówić, o bardzo dużej precyzji i znacznej szybkości pomiaru. Kolejną niewątpliwą zaletą jest jego właściwość wynikająca z nazwy. Nie musimy przykładać tego termometru bezpośrednio do skóry badanego, co pozwala uniknąć konieczności dezynfekowania przy każdym użyciu. Znaczne korzyści płynące z tej właściwości, można zaobserwować przede wszystkim w sytuacjach, gdy konieczne jest dokonanie masowego pomiaru temperatury. Co więcej, termometr bezdotykowy posiada wbudowaną pamięć pomiarów, co znaczy że jesteśmy stanie odtworzyć sobie zmierzone wcześniej wartości, bez konieczności zapisywania ich i ponoszenia ryzyka zgubienia odnotowanych wartości.
Ponieważ pomiar trwa wyjątkowo krótko, możliwe staje się zmierzenie temperatury nawet u bardzo ruchliwych i niespokojnych dzieci. Stąd termometry bezdotykowe poleca się szczególnie rodzicom małych dzieci. Musimy jednak pamiętać, że ten typ termometru pozwala na otrzymanie uogólnionej wartości temperatury. Ciekawą funkcją niektórych termometrów bezdotykowych jest możliwość mierzenia temperatury różnych napojów oraz powietrza. Ile musimy zapłacić za termometr bezdotykowy? Na to pytanie, trudno jednoznacznie odpowiedzieć, wszystko zależy od producenta urządzenia. Średnie ceny mieszczą się w przedziale od 200 do kilkuset złotych.