Bez względu na to na jaki typ termometru się zdecydujesz, warto dowiedzieć się w jaki sposób powinno się dokonywać pomiarów temperatury ciała. Nie wszyscy również wiedzą, że prawidłowa wartość temperatury, jest różna dla różnych miejsc pomiaru. Zazwyczaj przyjmuje się, że temperatura mierzona pod pachą będzie niższa o 0,5 stopnia Celsjusza niż mierzona w ustach. Natomiast pomiar dokonany w odbycie jest zazwyczaj o 0,5 stopnia Celsjusza wyższy niż pomiar uzyskany podczas mierzenia w ustach.
Jak mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym?
Mierzenie temperatury pod pachą
Przed użyciem tradycyjnego termometru, należało by nim przede wszystkim wstrząsnąć, tak żeby słupek rtęci ustawił się poniżej poziomu 35,6 stopni Celsjusza. Termometr rtęciowy powinno się umieścić pod pachą i przycisnąć ramieniem. Ważne, aby skóra pod pachą była sucha, stąd też przed umieszczeniem termometru pod pachą, można wytrzeć ją ręcznikiem. Końcówka termometru musi ściśle przylegać do skóry badanego. Ważne żeby w trakcie zbierania pomiaru, badany nie poruszał się, po to żeby uniknąć przemieszczenia się urządzenia. Jak długo mierzyć temperaturę termometrem rtęciowym? Zaleca się by pomiar trwał około pięciu minut. W przypadku dzieci normalna temperatura to około 36,4 stopnie Celsjusza, natomiast u dorosłych waha się ona w granicach od 35,4 do 37 stopni Celsjusza.
Mierzenie temperatury w ustach
Termometr rtęciowy w przeciwieństwie do termometru bezdotykowego, może przyczynić się do rozprzestrzeniania drobnoustrojów chorobotwórczych i zanieczyszczeń, ze względu na to, że pozostaje w stałym i ścisłym kontakcie z ciałem. Dlatego zanim dokonamy pomiaru temperatury w ustach trzeba pamiętać o odkażeniu urządzenia. Można użyć w tym celu na przykład alkoholu, należy jednak pamiętać o dokładnym spłukaniu środka odkażającego. Końcówkę termometru umieszczamy pod językiem badanej osoby, instruując ją żeby starała się nie przygryzać urządzenia i utrzymać zamknięte usta. Trudno wymagać takiej dyscypliny od małych dzieci, a w szczególności niemowląt, stąd na rynku pojawiły się termometry w smoczku, wychodzące naprzeciw potrzebom rodziców. Prawidłowa wartość temperatury mierzonej w ustach jest nieco wyższa i wynosi od 36 stopni Celsjusza do 37,5.
Mierzenie temperatury w odbycie
Przed umieszczeniem termometru rtęciowego w odbycie, warto zwilżyć go odpowiednim żelem, aby zapobiec uszkodzeniom naskórka. Podczas mierzenia z urządzeniem należy obchodzić się delikatnie i umieścić go w odbycie maksymalnie w 1/2 długości końcówki. W odbycie prawidłowa wartość temperatury jest najwyższa, bo wynosi około 37,7 stopni Celsjusza.
Jak używać termometru elektronicznego?
Aby rozpocząć korzystanie z termometru elektronicznego należy wcisnąć przycisk ,,włącz/wyłącz”. Następnie termometr zacznie komunikować użytkownikowi, że jest gotowy do działania poprzez zaprzestanie migania. Po umieszczeniu go w miejscu pomiaru, czekamy tak długo, aż nie usłyszymy sygnału dźwiękowego, komunikującego zakończenie pomiaru. Termometr elektroniczny jest innowacją dla zasłużonego termometru rtęciowego, który obecnie nie jest już stosowany ze względu na kruchą, szklaną obudowę i niebezpieczną dla organizmu człowieka- rtęć. Termometr elektroniczny jest w pełni bezpieczny i pozwala na mierzenie temperatury ciała w tych samych miejscach co termometr rtęciowy, to jest: pod pachą, w ustach i odbycie. Zazwyczaj w termometrach elektronicznych po włączeniu, widzimy w rogu wartość ostatniego pomiaru temperatury, co może okazać się przydatne w porównywaniu wartości. Urządzenia te są zazwyczaj zdolne do samoistnego wyłączania się po paru minutach bezczynności. By termometr jak najdłużej mógł spełnić swoją funkcję, należy go trzymać w futerale w czasie gdy nie jest wykorzystywany, aby nie narazić go na działanie kurzu i naświetlanie światłem słonecznym. Poza tym, należy unikać upuszczania termometru, po to żeby nie narazić go na silne wstrząsy. Istotnym, jest także nie demontowanie urządzenie, jedynym wyjątkiem jest wymiana baterii. Termometr zakomunikuje nam gorączkę poprzez sygnały dźwiękowe wysyłane w większej ilości, niż ma to miejsce w przypadku prawidłowej temperatury.
Jak poprawnie zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?
Najczęstszym miejscem mierzenia temperatury za pomocą termometru bezdotykowego jest czoło. Podczas mierzenia temperatury, urządzenie musi być ustawione prostopadle do czoła, pomiar zbiera się przez przesuwanie termometru w kierunku czoła i oddalenie go od niego. Elementem podpowiadającym badanemu czy pomiar jest dokonywany prawidłowo jest światło wbudowane w termometr. Jeśli jest on ustawiony w odpowiedniej pozycji względem badanego, wspomniane światło jest skupione w jednym punkcie na czole. Takim termometrem jest np. Microlife NC 100, zaopatrzony w jest w czytelny podświetlany wyświetlacz LCD, który jeśli temperatura jest prawidłowa świeci się na kolor zielony, a jeśli u badanego występuje gorączka przyjmuje kolor czerwony. Poza tym Microlife NC 100, posiada zdolność automatycznego wyłączania się, poza tym umożliwia prezentacje ostatnich 30 odczytowa jego dokładność to około 0,2 stopnie. Celsjusza. Jako prawidłową temperaturę na czole przyjmujemy 36,5 stopni Celsjusza.