Pierwsze stetoskop był drewniany i bardziej przypominał trąbkę niż dzisiejszy przyrząd medyczny do osłuchiwania. Z biegiem lat kolejni naukowcy wprowadzali unowocześnienia, które nie tylko miały wpływ na poprawne diagnozowanie, ale też użytkowanie stetoskopu. Nawiększą stetoskopową rewolucję zawdzięczamy dr Littmanna.
Pierwszy, drewniany stetoskop
Nazwa stetoskop pochodzi od greckich słów stetos (klatka piersiowa) oraz skopein (obserwować), natomiast początki jego używania sięgają 1814 roku. Przyrządowi do osłuchiwania pacjenta nadał ją wynalazca stetoskopu francuski lekarz Rene Laennec. Pierwszy stetoskop bardzo odbiegał od tego, który znamy. Był drewniany, posiadał cylinder o średnicy 2,5 cm i długości 25 cm. Ten wynalazek stał się przełomowy w diagnostyce pacjentów i miał wielki wpływ na rozwój medycyny.
Stetoskop z tubą
Kolejna próba dopracowania wynalazku Rene Laenneca miała miejsce w 1840 roku. Podjął się jej brytyjski lekarz Golding Bird. Medyk przedstawił projekt stetoskopu z tubą, która była połączona za pomocą elastycznej rurki z pojedynczą wkładką douszną. Ten wynalazek coraz bardziej przypominał znany nam ówcześnie stetoskop. Zanim jednak urządzenie nabierze bieżących kształtów, będzie musiało upłynąć ponad 100 lat.
Stetoskop z przewodem i oliwkami
Osobą, która wprowadziła nowe rozwiązania do urządzenia, był George P. Cammann z Nowego Jorku. 25 lat po ukazaniu się pierwszego stetoskopu Cammann wprowadził wersję, której używano przez kolejne 100 lat. Jego stetoskop składał się z przewodu i oliwek do każdego ucha. Jego rozwiązanie sprawiło, że użytkowanie stetoskopu było wygodniejsze dla lekarza, a dźwięki bardziej wyraźne. Dzięki temu również diagnozy stały się bardziej trafne.
Stetoskop dr Littmanna
Kolejna wersja stetoskopu wyszła spod ręki dr Davida Littmanna, profesora Harvard Medical School. W latach 60 XX w. światło dzienne ujrzał rewolucyjny stetoskop ze znacznie poprawionymi parametrami akustycznymi. Dr Littmann uzyskał patent na stetoskop wyposażony w membranę akustyczną, która wzmacnia przepływający dźwięk. Taki stetoskop zyskał miano “membranowego” i jest stosowany współcześnie przez lekarzy na całym świecie.