ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Badanie spirometrem to pomiar oddechu, którego celem jest zmierzenie objętości wydychanego powietrza, jak również i pojemności płuc, wraz z przepływami powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. Pomiar taki umożliwia przeprowadzenie badania w warunkach statycznych, jak również i dynamicznych. Dzięki spirometrii możliwe jest wykrycie takich schorzeń, jak na przykład astma, POChP, mukowiscydoza, jak również i zwłóknienie płuc. Co więcej, spirometria wykorzystywana jest także w medycynie sportowej. W tym artykule chcielibyśmy odpowiedzieć sobie na zasadnicze w tym temacie pytania: co to jest spirometr? Jaką rolę pełnią ustniki do spirometru? Jakie są ich rodzaje i jakie ceny spirometrów oferuje nam branża medyczna?

Co to jest spirometr? 

Aby móc wykonać badanie wydolności płuc, bez wątpienia kluczowe znaczenie ma spirometr. Jest to urządzenie, które służy do przeprowadzenia spirometrii, jaka okazuje się być niezwykle przydatna w przypadku chorób układu oddechowego lub ich podejrzenia. To także szansa na życie z chorobą bez ograniczeń, dzięki kontroli nad własną chorobą. Spirometria to również i badanie osób aktywnych fizycznie, w celu określenia wydolności ich płuc. Wykorzystywane jest więc i w medycynie sportowej, ale także w medycynie pracy czy w epidemiologii. Kluczowe znaczenie, jeśli w grę wchodzi badanie pojemności płuc ma właśnie nowoczesny spirometr, z pomocą którego można otrzymać dokładny, w pełni miarodajny wynik.

spirometr reczny

Wykonując test spirometrii, można oszacować trzy najważniejsze elementy, które odgrywają kluczowe znaczenie dla sprawdzenia funkcjonowania układu oddechowego. To właśnie badanie oddechu daje nam wgląd w takie informacje, jak:

-pomiar objętości powietrza, jakie wydychane jest z płuc

-pomiar natężenia przepływu powietrza, zarówno podczas wdechu, jak również i wydechu 

-ocena wentylacji płuc w przypadku pojawienia się takich problemów, jak duszności, bóle w klatce piersiowej, duszący czy świszczący kaszel

 

W jaki sposób działają spirometry?

Aby przeprowadzić badanie spirometryczne, kluczowe tutaj znaczenie odgrywa właśnie urządzenie. Może być nim na przykład profesjonalny spirometr Microlab czy też urządzenie marki Aspel, ale również i prosty w działaniu spirometr domowy, który sprawdza się do ćwiczeń oddechowych. W przypadku profesjonalnego badania, na nos zakłada się specjalny klips, a do samego badania wykorzystuje się ustnik do spirometru, który służy do wykonywania określonej ilości wdechów i wydechów, w tempie określonym przez lekarza. Na tej podstawie wyliczona zostaje szybkość wydechu, objętość, a także pojemność płuc, które automatycznie przypisane są normom dla konkretnego pacjenta. Choroby dróg oddechowych potrafią prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet i śmierci. Aby móc się więc przed tym uchronić, spirometria zarówno diagnozuje szybko chorobę, jak również i pozwala prawidłowo ją leczyć. Co więcej, okazuje się być niezbędna do sprawdzenia ogólnej kondycji płuc, co jest szczególnie ważne na przykład w medycynie sportowej czy w medycynie pracy. 

Dostępne na rynku urządzenia muszą posiadać niezbędne certyfikaty, jak również i atesty, co pozwala wykorzystywać je w pełni w celach medycznych. Precyzyjny pomiar, prosta obsługa urządzeń, sprawne przeprowadzenie badania. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak na przykład integracja danych, natychmiastowy wydruk, niewielki rozmiar pozwalający wykorzystywać sprzęty mobilnie. Im lepsze rozwiązanie, tym większe zadowolenie.

 

Rodzaje spirometrów

Wśród dostępnych na rynku urządzeń spirometrycznych, które pozwalają wykryć schorzenia układu oddechowego, wyróżnić możemy kilka ich rodzajów. I tak dzielą się one między innymi na:

  • spirometry termiczne - są one niezwykle dokładne, ale przy tym niezwykle wrażliwe na temperaturę. Mierzą one dokładnie przepływ powietrza, wykorzystując prąd, a także proces chłodzenia i utrzymywania różnicy temperatur wciąż na takim samym poziomie.
  • spirometry ciśnieniowe - nazywane są inaczej pneumotachometrami. Mierzą one przepływ powietrza na podstawie zmian i temperatury, ale również i samego ciśnienia. 
  • spirometry ultradźwiękowe - są one bardzo dokładne, a do tego niewrażliwe na zmiany temperatur czy wilgotności. Ich ogromną zaletą jest brak konieczności kalibracji.
  • spirometry turbinowe - w takich urządzeniach pomiar prędkości przepływu powietrza możliwy jest dzięki działaniu turbiny, jaka napędzana jest przez wydychane powietrze. 

Oprócz profesjonalnych urządzeń, jakie oferuje nam rynek, niezwykle dużą popularnością na przestrzeni ostatnich lat, zaczął cieszyć się spirometr domowy. Urządzenie takie pozwala wykonać podstawowe badanie, bez konieczności wizyt u pulmonologa. Taki samomonitoring domowy czynności płuc to spirometr do ćwiczeń oddechowych, jak również i system monitorująco - diagnostyczny, który to składa się z przenośnego spirometru, a także aplikacji mobilnej i panelu online, z pomocą którego można odczytać wynik. Takie urządzenia spełniają wszelkie standardy i normy ERS oraz ATS  dla krzywych wydechowych. Dlaczego warto postawić na taki spirometr? Bo pozwala on monitorować chorobę, kontrolować ją i zmniejszać liczbę wzmożonych zaostrzeń, tym samym i hospitalizacji.

 

Spirometria statyczna i dynamiczna

Badanie wydolności płuc daje możliwość uzyskania odpowiednich zapisów dotyczących objętości i szybkości przepływu powietrza, jakie przesuwa się zarówno z, jak również i do układu oddechowego. Patrząc na to z punktu widzenia medycznego, wyróżnić możemy więc tak zwaną objętość dla ilości powietrza - V określającą Volume, która to stanowi niepodzielną całość, jak również i pojemność - C określającą Capacity, dla sumy dwóch, a nawet i więcej objętości. 

  • SPIROMETRIA STATYCZNA

Jest to inaczej spirometria klasyczna, dzięki której można dokonać pomiaru objętości, jak również i pojemności płuc, w trakcie spokojnego oddechu. Na tej podstawie można między innymi odzwierciedlić własności sprężystości płuc, jak również i samej klatki piersiowej. Oznacza się tutaj między innymi: VC (Vital Capacity), VC ex, VC in, a także TV, ERV, IRV i IC. W trakcie takiego badania nie można dokonać pomiaru między innymi objętości zalegającej, pojemności zalegającej, jak również i całkowitej pojemności płuc.

  • SPIROMETRIA DYNAMICZNA

Taka spirometria pozwala dokonać pomiaru przepływu powietrza w określonych fazach wydechu, jednocześnie oceniając natężenie pojemności życiowej płuc. To właśnie takie badanie daje możliwość oceny stanu dróg oddechowych, poprzez natężone wdechy i wydechy. Oznacza się tutaj między innymi: FVC, FEV1, FEV1%FVC, PEF, MEF75, MEF50, MEF25 i MIF50

Jedno jest pewne - spirometria jest niezwykle ważnym badaniem, jak również i formą leczenia schorzeń układu oddechowego. Wczesne objawy POChP, astmy czy też mukowiscydozy powinny być od razu poddane badaniu, diagnozie i ewentualnemu leczeniu, a spirometry w tej kwestii odgrywają niezwykle ważną rolę. Oczywiście ich wybór jest niezwykle szeroki, stąd też i cena spirometrów może być różna. Najważniejsze jest to, by wybrać urządzenie, które okaże się spełniać swoje zadania, dając jak najbardziej dokładny i miarodajny wynik. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny