Czytaj więcej: Spirometria - czym jest, dla kogo i jak wygląda?
Spirometr, dawniej nazywany oddechomierzem, jest urządzeniem pomiarowym, służącym do badania pojemności i wydolności płuc. Obecnie spirometry obliczają szybkość wydechu, mierzą pojemność płuc pacjenta i przypisują je do norm, które odpowiadają danemu wiekowi.
Czytaj więcej: Czym jest spirometr i jak wybrać najlepszy model dla siebie
Choroby płuc i układu oddechowego, to coraz częściej spotykane problemy zdrowotne. Przyczyną ich jest najczęściej palenie papierosów, a także wszechobecny (szczególnie zimą) smog. Kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej – te objawy sugerują, że powinniśmy odwiedzić pulmonologa, który najpewniej zaleci nam wykonanie spirometrii. Co to jest spirometria i co pozwala zdiagnozować? Czy trzeba się specjalnie przygotowywać do tego badania?
Spirometria, to badanie objętości płuc, pozwalające na zdiagnozowanie patologicznych zmian. Wskazaniem do wykonania spirometrii są wszelkie utrzymujące się mimo braku przeziębienia czy infekcji wirusowych objawy ze strony dolnych dróg oddechowych.
Czytaj więcej: Spirometr - pomoc w wykryciu problemów z płucami
Czytaj więcej: Badanie spirometrem - czyli krótko o obturacji, restrykcji i pseudorestrykcji
Badanie spirometryczne mierzy pojemność i objętość płuc i przepływ powietrza przez płuca i oskrzela. Są to szalenie ważne parametry, które pomagają określić, jakie są rezerwy wentylacyjne układu oddechowego i – przede wszystkim – stwierdzić, czy nie pojawiła się POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) lub astma.
Spirometry mogą opierać się o różne metody działania, ale wszystkie mają wspólny cel – zmierzyć i zapisać przepływ powietrza przez płuca, ich objętość i zbadać wzajemny stosunek obu tych parametrów. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy pojawiają się zaburzenia oddychania czy wentylacji płuc i określić stopień ich zaawansowania.
Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny