ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Parametry życiowe odpowiadają na nasze funkcje życiowe i wpływają na ogólną pracę organizmu, w tym wszystkich narządów i układów. Zaliczyć możemy do nich między innymi tętno, temperaturę, saturację krwi, ciśnienie i oddech. Dziś chcielibyśmy skupić się w sposób szczególny na kilku z nich, zwracając uwagę na normy tętna, na to, jaka jest prawidłowa temperatura czy ile powinna wynosić saturacja.

 

Istotne znaczenie ma to, aby każdy z nas w ramach profilaktyki zdrowia, dokonywał regularnych pomiarów parametrów życiowych. Wystarczy tylko odpowiedni ciśnieniomierz, dobrej jakości pulsoksymetr czy też termometr, by bez najmniejszego problemu móc wykonać pomiar samodzielnie, we własnym domu. Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia, które kosztują niewiele i które zapewniają prostą obsługę, co sprawia, iż każdy może bez najmniejszego problemu takich regularnych pomiarów dokonywać. Jak mierzyć tętno, jak sprawdzić temperaturę czy w jaki sposób wykonać pomiar saturacji krwi? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

 

Tętno - co to jest i jak je mierzyć?

 

Prawidłowe tętno, czyli puls wynosi od 60 - 100 uderzeń na minutę. Jeśli puls serca wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę, mówimy o tachykardii, jeśli zaś wynosi poniżej 60 uderzeń na minutę, mówimy o bradykardii. Zarówno niski puls, jak również i wysoki puls jest niebezpieczny i wymaga diagnostyki oraz ewentualnie stosownego leczenia. Jak mierzymy tętno? Pomiaru możemy dokonać z tętnicy szyjnej zewnętrznej, z tętnicy ramiennej, udowej, podkolanowej, a także grzbietowej stopy. Należy palcem środkowym i wskazującym ucisnąć zagłębienie na danej szyi i w momencie, gdy wyczuwalne zostanie tętno, należy przez 15 sekund policzyć ilość uderzeń, a następnie pomnożyć wynik razy 4, aby zobaczyć, ile takich uderzeń następuje w przeciągu minuty. Można także wykorzystać urządzenie, jakim jest ciśnieniomierz  lub pulsoksymetr, by oprócz ciśnienia tętniczego krwi czy też saturacji krwi, mogły one ukazać tętno. W trakcie badania tętna, zwraca się uwagę na sześć, jakże istotnych czynników, w tym między innymi miarowość tętna, napięcie tętna, a także wypełnienie, chybkość i symetrię. 

 

U większości osób występuje wysokie tętno i ono stanowi największy problem. Podwyższony puls może świadczyć o spożyciu kawy, napojów energetycznych lub alkoholu, może wynikać ze stresu lub pobudzenia emocjonalnego, albo też z dużego wysiłku fizycznego. Taki stan określany jest jako tachykardia. O ile nie trwa on długo i wywołany jest konkretną sytuacją, nie ma powodu do paniki, ale jeśli pomiary tętna wskazują na często występujący wysoki puls, stanowi to już stan chorobowy i wymaga leczenia. W takich przypadkach mamy bowiem do czynienia na przykład z wadami serca, niedotlenieniem, niewydolnością serca, lub niewydolnością krążeniową. Ponadto, taka sytuacja może wiązać się także z anemią, nadczynnością tarczycy, jak również i hipoglikemią. Jak obniżyć puls? Wśród tych domowych, można wybrać techniki relaksacyjne, mediacje, ale także unikanie źródeł stresu i zdrowy styl życia. Ponadto, zastosować można także leki regulujące pracę serca, które powinny być przepisane przez lekarza. 

 

Patrząc na ten parametr, ma on ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy serca i całego organizmu człowieka, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, iż może być ono zmienne. W trakcie dużego wysiłku może wystąpić tętno maksymalne, które określa największą liczbę uderzeń na minutę przy maksymalnym obciążeniu. Tętno może także być niskie, gdy pojawia się na przykład niedoczynność tarczycy, choroby serca czy choroby układu nerwowego. Nie ma więc wątpliwości, iż warto je regularnie badać i reagować, kiedy pojawią się nieprawidłowości i ewentualnie niepokojące objawy.

 

czarny pulsoksymetr

 

Dlaczego saturacja krwi jest tak ważna?

 

Kolejnym, jakże ważnym i cennym parametrem jest saturacja krwi. Jej pomiar pozwala ocenić funkcjonowanie układu oddechowego. I o ile jeszcze kilka lat temu większość ludzi nie wiedziała, czym jest saturacja, czyli SpO2, to dziś już w dobie koronawirusa, ten parametr odgrywa nadrzędną rolę, a pulsoksymetr jest urządzeniem wybieranym w sklepie medycznym czy w aptece niezwykle często. Saturacja krwi jest to określenie dla nasycenia krwi tlenem.

Pomiar saturacji wykonywany jest za pomocą pulsoksymetru, który każdy z nas powinien posiadać w wyposażeniu swojej apteczki. Bardzo popularne są tutaj pulsoksymetry napalcowe, a więc niewielkich rozmiarów urządzenia, które nakłada się na palec i w kilka chwil wskazują prawidłowy wynik. Patrząc na to, jaka jest cena pulsoksymetrów, te można kupić za niewielkie pieniądze, a ich rola może okazać się kluczowa, jeśli w grę wchodzi kontrola tego jakże istotnego parametru i zapobieganie niedotlenieniu organizmu. Niska saturacja absolutnie nie jest bezpieczna i przy nieodpowiednich wynikach, niezbędna jest pomoc lekarska. Normy saturacji wynoszą od 95 - 100%. Jeśli wartości są niższe, następuje niedostateczne dotlenienie organizmu. Wystarczy więc posiadać pulsoksymetr medyczny, by ten okazał się być niezawodny w swoim codziennym działaniu. Wpisując w wyszukiwarkę frazę pulsoksymetr opinie, bez problemu można trafić na model, który okaże się być niezawodny. 

 

Temperatura - dlaczego jest tak istotna?

 

Prawidłowa temperatura człowieka dorosłego wynosi 36,4 do 37,6 stopni Celsjusza i wskazuje ona, że w organizmie człowieka nie dzieją się żadne niepokojące stany zapalne. Temperatura u niemowlaka i dziecka do 11 roku życia mierzona w jamie ustnej, wynosi od 35,5 d0 37,5 stopni Celsjusza. U starszych ludzi norma wynosi od 35,8 do 36,9 stopni Celsjusza. Wyższa oznacza stan podgorączkowy, a następnie gorączkę. Warto także zaznaczyć, iż w wyniku określonych sytuacji może ona się zmieniać i tak na przykład u wielu kobiet pojawia się podwyższona temperatura przed okresem, czy obniżona temperatura w wyniku wychłodzenia organizmu. 

 

Istotne znaczenie ma niewątpliwie termometr, który powinien znaleźć się w każdym domu. Dawniej wykorzystywano termometr rtęciowy, jednak z biegiem czasu, gdy odkryto, iż może być on szkodliwy, zastąpiono go przez termometr elektroniczny czy jeszcze bardziej popularny i pożądany termometr bezdotykowy. Z pomocą tych niezawodnych urządzeń, bez problemu można sprawdzić temperaturę, by ewentualnie w razie wysokiej gorączki, zastosować konkretne leki. U osób dorosłych sprawdzi się każde z urządzeń, jeśli jednak chodzi o termometr dla niemowlaka, tutaj na pewno sprawdzą się wyśmienicie te produkty, które swoją kategorią obejmują termometry bezdotykowe, bowiem są one proste w obsłudze, wygodne w użytkowaniu i dające wynik w kilka sekund. Jeśli więc dobry termometr dla niemowląt, to jak najbardziej urządzenie bezdotykowe okaże się być idealnym zakupem. 

 

Nie ma wątpliwości, iż zarówno termometry, pulsoksymetry czy ciśnieniomierze odgrywają niezwykle ważną rolę. Dziś, dzięki produktom jakie oferuje branża medyczna, dostęp do takich sprzętów medycznych jest bardzo duży, dlatego też każdy z nas może dokonywać kontroli tych właśnie parametrów, działając niemal natychmiast, kiedy tylko pojawi się jakakolwiek nieprawidłowość. Pamiętajmy - im szybciej zareagujemy, tym mniejsze będą konsekwencje choroby, dlatego też regularne badania to absolutnie priorytet dla każdego z nas. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny