ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Z pewnością i w dobie panującego koronawirusa coraz częściej słyszysz o konieczności posiadania lub zastosowania nieinwazyjnego urządzenia do pomiaru poziomu natlenowania krwi – pulsoksymetru? Jeśli pomimo często dostarczanych informacji wciąż nie do końca wiesz, do czego służy taki przyrząd i jakie ma zastosowanie to koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Umieścimy tutaj najważniejsze informacje o tym, czym jest pulsoksymetr, jak działa oraz jak odczytywać wyniki zamieszczone na ekranie urządzenia. Dzięki tym informacjom zdobędziesz wiedzę, o tym, czy pulsoksymetr jest Ci konieczny i kiedy wykonać pomiar. Taką wiedzą możesz podzielić się z członkami swojej rodziny, by skutecznie zabezpieczyć ich na wypadek trwałego i niebezpiecznego niedotlenienia.

 

Pulsoksymetr – najważniejsze informacje!

Pulsoksymetr to nieduże i nieinwazyjne urządzenie, którego głównym zadaniem jest pomiar wysycenia krwi tlenem, czyli tzw. saturacji. Aktualnie wykorzystuje się go zarówno w pogotowiu ratunkowym, jak i w warunkach domowych. Jest w stanie z naprawdę dużą dokładnością wskazać także częstotliwość pracy serca, czyli puls. Można go kupić w każdej aptece, prosząc farmaceutę o poradę w jego wyborze.

Pulsoksymetria należy do obszaru metrologii, a samo urządzenie podaje wynik korzystając z metody optoelektronicznej. Pomocne przy podawaniu wyniku okazują się tu interakcje zachodzące pomiędzy promieniowaniem optycznym, a tkankami i płynami ustrojowymi ludzkiego ciała.

pulsoksymetr na palcu mezczyzny w maseczce

Działanie pulsoksymetru – co należy wiedzieć!

Z obsługą urządzenia poradzi sobie każdy. Wystarczy odpowiednio zapoznać się z załączoną ulotką. Warto jednak wiedzieć, że obsługa pulsoksymetru nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani szkolenia. W warunkach domowych wykonasz pomiar tak samo dobrze, jak w przypadku leczenia szpitalnego.

Pulsoksymetr działa na zasadzie pulsykometrii, czyli emitowania światła o różnej długości fali:

660 nm – światło czerwone,
940 nm – światło podczerwone.

Na jakiej zasadzie zbierane są dane o stanie zdrowia? Otóż hemoglobina pochłania długość fal w różnym stopniu w zależności od tego, czy transportuje tlen, czy jest go pozbawiona. Na podstawie tych różnic pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę i wykorzystując stałą absorpcji, urządzenie jest w stanie podać stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Taki wynik jest następnie podawany w procentach i udostępniany do odczytu. Wyniki otrzymane na urządzeniu mogą ostrzec pacjenta przed wystąpieniem hipoksemii, czyli niebezpiecznego niedotlenienia. Taki pomiar oznacza zbyt niską zawartość tlenu we krwi tętniczej. Warto wiedzieć, że niedotlenienie, nie zdiagnozowane w porę może powodować nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu wielu narządów, a w skrajnie trudnych przypadkach doprowadzi także do śmierci pacjenta.

Aby prawidłowo odczytać wynik otrzymany na urządzeniu należy trzymać się założonej skali procentowej, która wynosi dla prawidłowego natlenienia około od 95% do 99%. Jeśli natomiast urządzenie jest stosowane na wyższych wysokościach to urządzenie musi być odpowiednio skalibrowane, podając wyniki z dokładnością do od 2%-4% i mieścić się w skali od 70-100%.

Należy zaznaczyć, że pomiar pulsoksymetrem jest całkowicie nieinwazyjny. Urządzenie nakłada się na palec, najczęściej wskazujący, a oznaczenie natlenienia odbywa się przez skórę. Otrzymany przez pulsoksymetr sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej. I to właśnie zmienna opisuje absorbancję pulsującej krwi.

Dokładność pomiaru może być mniejsza w przypadku podwyższonych poziomów karboksyhemoglobiny, methemoglobiny lub bilirubiny. Poziom może być także obniżony przez błękit metylenowy. To jednak nie jedyne przyczyny otrzymania nieprawidłowych danych pomiaru. Mogą być one także przekłamane wówczas, gdy pacjent ma zimne kończyny, nadmiernie rusza się podczas badania oraz ma pomalowane paznokcie na ciemny kolor. Aby dobrze przygotować się do badania nie należy także wykonywać na paznokciach tipsów.

 

Zastosowanie pulsoksymetru – w jakich obszarach?

Pulsoksymetr może wspomóc leczenie i aktualizować stan zdrowia wielu osób. Jego wartość dodaną zauważono szczególnie w pandemii koronawirusa. Zakażeni pacjenci bardzo często są bowiem narażeni na niedotlenienie.

Coraz szersze zastosowanie tego urządzenia sprawia, że staje się ono bardzo znane i doceniane podczas analizy stanu zdrowia:

Osób, u których występują trudności z oddychaniem,
Podczas i po zakończeniu znieczulenia ogólnego,
Przy diagnozowaniu stanu zdrowia osób będących w różnej grupie wiekowej - od niemowlaka po osoby starsze (przy czym u dzieci stosuje się opaski z czujnikiem, u starszych klips zakładany na palec),
Sportowców, którzy uprawiają dyscypliny związane ze znaczną wysokością np. skoki spadochronem, narciarstwo lub wspinaczkę wysokogórską,
Osób cierpiących na choroby układu oddechowego lub sercowo naczyniowego,
Osób starszych borykających się z chorobami przewlekłymi,
Pacjentów poddawanych tlenoterapii,
Osób cierpiących na bezdech senny,
Pacjentów z cukrzycą, astmą, obturacyjną chorobą płuc,
Zakażonych wirusem SARS – CoV – 2,
Chorujących na mukowiscydozę.
Pulsoksymetry okazały się wyjątkowo pomocne przy okazji wybuchu pandemii koronawirusa. Dzięki nim wielu zakażonych może skutecznie sprawdzić i zweryfikować poziom natlenowania krwi, a w razie niebezpiecznych spadków szybko skontaktować się z pogotowiem. Jeśli zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać to zajrzyj do naszego kolejnego artykułu dotyczącego podziału i rodzajów pulsoksymetrów! Wskażemy w nim modele idealne dla Ciebie oraz przedział cenowy dla poszczególnych modeli.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny