ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Amerykańscy lekarze biją na alarm: pandemia koronawirusa z pewnością nie zakończy się w przeciągu miesiąca, czy dwóch, a pomocne w diagnozowaniu oraz kontroli stanu chorego mogą być pulsoksymetry. Wyposażyć powinien się w nie każdy, kto ma widoczne objawy zakażenia, ale również osoby starsze lub narażone na kontakt z chorym. W Polsce pulsoksymetry można nabyć w ramach zapisania się do narodowego programu Domowa Opieka Medyczna, bądź kupić go samodzielnie np. w aptece. Dlaczego warto mieć to urządzenie w domu i jak kontrolować wysycenie krwi tlenem?

Sytuacja epidemiologiczna na świecie wciąż zdaje się być bardzo poważna. Wiele państw w związku z tym, decyduje się na niemal całkowity lockdown, nawet w obliczu totalnego zwolnienia w gospodarce. W Polsce liczba osób chorych również nie jest zadowalająca, a wielu lekarzy zwraca uwagę na to, z jak wieloma przypadkami mają do czynienia.

Pomocne w domowej diagnozie oraz obserwacji mają być małe i teoretycznie niepozorne urządzenia zwane pulsoksymetrami. Czy każdy chory powinien się w nie zaopatrzyć?

 

Pulsoksymetr – niezawodne urządzenia w ocenie stanu zdrowia pacjenta z COVID-19

Pulsoksymetr mierzy poziom natlenowania krwi w organizmie. Najczęściej jest wykorzystywany w pogotowiu ratunkowym do oceny stanu zdrowia pacjenta, ale coraz częściej na jego obsługę decydujemy się także w warunkach domowych. Pulsoksymetr sprawdza jakość wysycenia krwi tlenem, czyli tzw. saturację, ale może także wskazywać na częstotliwość pracy serca, czyli tzw. puls.

W praktyce pulsoksymetr opiera swoje działanie na wychwytywaniu pochłaniania długości fal przez hemoglobinę. W zależności od tego natężenia wiadomo, czy krew jest natlenowana, czy jest pozbawiona tlenu.

W czasach zmagania się z pandemią COVID-19 taki monitoring jest bardzo ważny, a czasem niezbędny do tego, by uchronić się przed nagłym i niebezpiecznym niedotlenieniem organizmu.

Co ciekawe, według amerykańskich lekarzy, wspomnianych na początku tego wpisu każdy, kto tylko wykazuje objawy zakażenia lub ma jakieś podejrzenie infekcji koronawirusem, powinien mieć w domu taki pulsoksymetr. Nie jest bowiem powiedziane, że chory na COVID-19, który czuje się stosunkowo dobrze, nie odnotowuje spadków nasycenia organizmu tlenem. Taki pacjent wcale nie musi mieć wyraźnych i męczących problemów z oddychaniem. Tymczasem bez wykonywania takich pomiarów możemy nigdy nie dowiedzieć się o niedotlenieniu, a co najgorsze przyzwyczaić się do takiego stanu w organizmie.

Oczywiście trwałe niedotlenienie narządów nie pozostanie bez znaczenia dla naszego organizmu.

mama zakladajaca pulsoksymetr coreczce na palec

Program Domowa Opieka Medyczna – na czym polega?

 Jako, że wielu lekarzy apeluje o posiadanie pulsoksymetru w domu, to stworzono program, dzięki któremu można się w niego wyposażyć. Urządzenia dostarczone do domu mają umożliwić sprawną samokontrolę COVID i nasilenie się objawów choroby.

Aby zgłosić się do Programu należy odwiedzić stronę rządową: https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/o-projekcie i wypełnić odpowiedni wniosek. Pulsoksymetry mogą otrzymać osoby z COVID-19 oraz pacjenci, którzy:

Ukończyli 55 lat,
Zostali zakwalifikowani do programu przez lekarza podstawowej opieki medycznej.
Listonosz powinien dostarczyć pulsoksymetr do 24 h po zgłoszeniu takiej konieczności. Po otrzymaniu urządzenia, należy ściągnąć darmową aplikację PulscoCare Doctor, zalogować się i w ten sposób udostępniać dane do odczytu lekarzowi.

Czy Program faktycznie spełnia wszystkie potrzeby pacjentów, a urządzenia są dostarczane? Opinie są różne, na szczęście w pulsoksymetry można wyposażyć się także samodzielnie, kupując produkt w aptece.

 

Jak wykonać pomiar, by był prawidłowy – ABC obsługi urządzenia!

 Oczywiście, nie samo posiadanie pulsoksymetru da nam bezpieczeństwo oceny sytuacji zdrowia. Należy dołożyć wszelkich starań, by samokontrolę wykonywać poprawnie i w odpowiednich warunkach. W tym celu koniecznie zadbaj o to, by badanie:

Wykonywać zawsze w stanie spoczynku, nie ruszać się i nie być bezpośrednio po aktywności fizycznej, najlepsze wyniki otrzymujemy w pozycji siedzącej,
Przeprowadzać wyłącznie na suchych i czystych dłoniach, najlepiej wcześniej umytych; nie wykonuje się pomiaru na dłoniach zmarzniętych lub chłodnych,
Dokonywać poprzez włożenie palca wskazującego do pulsoksymetru, na palcu nie powinien znajdować się bandaż lub plaster, ani też ciemny lakier.
Jakie wartości powinny nas zaniepokoić?
Dzięki posiadaniu pulsoksymetru pacjenci, którzy przechodzą zakażenie stosunkowo łagodnie nie muszą być hospitalizowani. Samodzielny pomiar i kontrolę stanu zdrowia mogą wykonać we własnym domu. Prawidłowy odczyt % dla poszczególnych grup wiekowych to:

Dzieci i noworodki – 91-96%
Osoby zdrowe i dorosłe – 95-98%
Osoby starsze – 94-98 %
Wyższe wartości mogą się pojawiać w przypadku tlenoterapii i wynosić około 99-100%. Zaś niższe, najczęściej poniżej 90% świadczą o niewydolności oddechowej.

Warto wiedzieć: pulsoksymetr nie ma na celu potwierdzenia u pacjenta zakażenia SARS-CoV-2, ale weryfikację jego stanu zdrowia, szczególnie gdy pozostaje on w domu. Osoba, która przechodzi pierwsze stadium choroby, będzie odnotowywała natlenienie krwi powyżej 95%. Jeśli jednak saturacja będzie spadać to jest to informacja, że w organizmie zaczyna się drugie stadium choroby i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Skąd można wiedzieć, że organizm jest niedotleniony? Najczęściej występują przy tym bardzo charakterystyczne i podobne objawy, jak chociażby: duszność, kaszel, przyspieszenie akcji serca, niepokój, zawroty głowy, czy senność.

Co ciekawe, zwraca się uwagę na istotny fakt, że zdarzali się pacjenci z COVID-19, którzy z trudem łapali oddech, a mimo to nie rozwinęła się u nich ostra niewydolność oddechowa. To dlatego czujność pacjentów przebywających w domu niestety pozostawała uśpiona. Dopiero, gdy w ciężkim stanie trafiali do szpitala, to okazało się, że stan ich zdrowia był bardzo poważny.

Czy posiadanie pulsoksymetru powinno być zatem obowiązkowe? Naszym zdaniem tak. Póki co na pewno powinni się na nie zdecydować wszyscy Ci, którzy wiedzą o zarażeniu COVID-19. Tymczasem w kolejnym artykule podpowiemy, jakie są rodzaje pulsoksymetrów i ile kosztują.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny