ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Pulsoksymetr jest to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest mierzenie poziomu natlenowania krwi. Służy on do pomiaru między innymi wysycenia krwi tlenem, a więc tak zwanej saturacji. Co więcej, jego działanie pozwala także kontrolować częstotliwość pracy serca, czyli puls.

Sprzęt taki wykorzystywany jest przede wszystkim w szpitalach i w karetkach pogotowia, jednak z racji jego prostego mechanizmu działania, jak również i szybkiego odczytu parametrów, stosowany jest także i wśród chorych pacjentów leżących w domach, ludzi aktywnych czy też tych,  dbających o dobry stan zdrowia. Jak działają pulsoksymetry? W jakich sytuacjach należy je zastosować? Co istotne, na które z dostępnych produktów zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Pulsoksymetr - co to jest?

Pulsoksymetr jest to jedno z niezbędnych urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w celu kontroli stanu zdrowia pacjenta pod kątem pomiaru saturacji krwi. Pulsoksymetria ma za zadanie mierzyć stopień pochłaniania przez tkanki promieniowania, z uwzględnieniem dwóch różnych długości fal. Poprzez swoją metodę badania, jest totalnie nieinwazyjna, pozwalając oznaczyć wysycenie krwi tlenem przezskórnie. Pulsoksymetria jest metodą optoelektroniczną, w której to zachodzą interakcje między tkankami, płynami ustrojowymi człowieka i promieniowaniem optycznym.

 

Jak działa pulsoksymetr?

Zadaniem pulsoksymetru jest pomiar pochłaniania promieniowania o dwóch różnych długościach fali przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych. Jedna fala jest czerwona, druga podczerwona. Istotne tutaj znaczenie ma sygnał, jaki takie pulsoksymetry wykorzystują. Ten składa się bowiem z dwóch składowych - stałej, jak również i zmiennej, czyli pulsującej. Poprzez taki właśnie pomiar można dokładnie obliczyć stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. W związku bowiem z tym, że utlenowana hemoglobina wykazuje zupełnie odmienną zdolność absorpcji światła, niż ta nieutlenowana, w ten sposób można ocenić wartość saturacji. Należy pamiętać tutaj jedynie o tym, że urządzenie takie nie mierzy wentylacji płuc, a jedynie stopień wysycenia krwi tlenem.

 

Pulsoksymetry - rodzaje

Rynek ma nam do zaoferowania różnorodne produkty w branży medycznej. W przypadku pulsoksymetrów wyróżnia się następujące ich rodzaje:

W tym sprzęcie czujnik zakładany jest na palec. Rozwiązanie takie może być używane zarówno w szpitalach, jak również i poza jego terenem, w pracy, na wakacjach, podczas wyjścia na spacer.

W tym sprzęcie wykorzystuje się szereg dodatkowych funkcji, otrzymując urządzenie pozwalające sprawdzić różnorodne parametry. Wykorzystuje się go w szpitalach, jak również w domach opieki i innych miejscach świadczących pomoc medyczną. Oprócz samej saturacji, takie pulsoksymetry sprawdzają także ciśnienie, oddech czy nawet położenie rurki wewnątrztętniczej. Ten nakłada się na palec i na płatek ucha, a w przypadku niemowląt na stopę lub nadgarstek. 

  • aplikacje

Oprócz powyższych dwóch rozwiązań, istnieją dziś także tak zwane aplikacje na smartfony i pulsoksymetry nadgarstkowe, które znajdują się w specjalnych opaskach sportowych, w zegarkach i w smartwatchach. Produkty te działają zupełnie inaczej, wykorzystując odbicie światła od hemoglobiny, które to wykrywa czujnik znajdujący się w sprzęcie. Choć same wyniki nie są tak miarodajne, jak klasycznych urządzeń, to jednak dla wielu okazują się być bardzo pomocne w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie, jeśli w grę wchodzą treningi. 

Wśród dostępnych na rynku produktów, na pewno pionierami w kwestii produkcji tych urządzeń są takie marki, jak: Beurer, Microlife, Yonker czy też Anmer. Jakość produktów, doskonałe ceny, szerokie zastosowanie i gwarancja zadowolenia najbardziej nawet wymagających odbiorców. 

czarny pulsoksymetr 

W jakich sytuacjach sprawdzą się pulsoksymetry?

Pulsoksymetry dokonując pomiaru wysycenia krwi tlenem, stosowane są najczęściej u osób, u których występują takie problemy, jak:

  • choroby układu oddechowego, w tym astma i obturacyjna choroba płuc
  • choroby serca
  • cukrzyca
  • nadciśnienie

Takie urządzenie sprawdzają się także bardzo dobrze wśród konkretnej grupy osób. Dotyczy to przede wszystkim:

  • części kobiet w ciąży
  • sportowców wyczynowych
  • osób pracujących na wysokościach
  • pacjentów pod stałą opieką medyczną

 

Pulsoksymetry - zastosowanie

Zastosowanie pulsoksymetrów jest niezwykle szerokie. Sprawdzają się one w sposób szczególny na oddziałach intensywnej terapii, są nieodzowne na salach operacyjnych, a także i na oddziałach ratunkowych. Są w wyposażeniu karetek pogotowia, w domach opieki, jak również i coraz częściej w domach osób borykających się z problemami układu oddechowego czy układu sercowo - naczyniowego, a także i wśród pacjentów starszych.

 

Pulsoksymetry - na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Choć każdy pulsoksymetr ma takie samo do spełnienia zadanie, każdy model znacząco się między sobą różni i to nie tylko ceną. Na co więc należy zwrócić uwagę, by wybrać dla siebie dobry produkt? Najważniejsze kwestie to:

  • prosta i intuicyjna obsługa
  • czytelny, wyraźny wyświetlacz
  • określony rodzaj zasilania - bateria czy akumulator
  • dodatkowe opcje: funkcja oszczędzania baterii, automatyczne wyłączanie, pomiar dodatkowych parametrów

Wykorzystując pulsoksymetr, aby prawidłowo przeprowadzić pomiar, należy nałożyć go na palec wskazujący prawej lub lewej ręki. Niezbędne jest w trakcie badania usunięcie wszelkich opatrunków, skrócenie paznokci, zmycie lakieru czy usunięcie tipsów, jeśli takie są. Palec powinien być suchy i ciepły. Tylko w ten sposób pomiar pulsoksymetrem jest w stanie być jak najbardziej możliwy.  

Bez wątpienia żadnych problemów związanych z dusznościami, z bólem w klatce piersiowej czy z zawrotami głowy, absolutnie nie można bagatelizować. Jeśli pojawia się przypadłość, która nas niepokoi - należy od razu działać. Często zdarza się tak, że pulsoksymetry stanowią nieodłączny element codziennego funkcjonowania i ich zakup jest konieczny. W przypadku zaś szpitali, karetek pogotowia i innych miejsc świadczących pomoc medyczną, sprzęt taki stanowi nieodzowną część wyposażenia każdej takiej placówki. 

Zapraszamy Państwa serdecznie do spojrzenia na inne artykuły z tej kategorii, w których to dowiecie się, jakie są normy pulsoksymetrów, jak interpretować wyniki badań oraz jakie znaczenie urządzenia te mają w leczeniu ludzi z Covidem. Wytłumaczymy dokładnie pojęcie saturacji oraz zobaczymy, jak w tym wszystkim mają się płuca palacza.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny