Nieprawidłowa dieta i zbyt mało ruchu to niejedyne przyczyny powstawania cellulitu. Bywa, że problem dotyczy także Pań o wysportowanych sylwetkach. "Pomarańczowa skórka" spędza sen z powiek wielu kobiet, które szukając ratunku, decydują się na szereg różnych zabiegów w salonach kosmetycznych. Czy możliwa jest walka z cellulitem w domowych warunkach? Jeśli tak, jak tego dokonać?
Przyczyny powstawania cellulitu
Znienawidzona przez kobiety pomarańczowa skórka określana jest jako zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej. Problem ten dotyczy głównie kobiet, z uwagi na fakt, że ich tkanki posiadają inną budowę niż tkanki mężczyzn. Inne ułożenie tkanek względem siebie sprawia, że cellulit nie występuje u Panów. Miejsca, w których cellulit występuje najczęściej to brzuch, uda i pośladki.
Wyróżnia się trzy rodzaje cellulitu:
- cellulit tłuszczowy
- cellulit wodny
- cellulit cyrkulacyjny
Przyczyną cellulitu tłuszczowego jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Grudki tłuszczu uciskają naczynia, uniemożliwiając prawidłowy przepływ toksyn i wydalanie ich z organizmu. Toksyny zalegające w organizmie przyczyniają się do dalszego rozrostu tkanki tłuszczowej, co jeszcze bardziej potęguje problem związany z cellulitem. Ten rodzaj cellulitu występuje głównie u Pań, których wskaźnik BMI nie jest w normie i borykają się z dodatkowymi, nadprogramowymi kilogramami, a nawet nadwagą i otyłością.
Cellulit wodny może z kolei występować także u osób szczupłych, które nie mają problemów ze zbyt wysoką wagą. Jakie są przyczyny jego powstawania? Za cellulit wodny odpowiedzialne są problemy z krążeniem krwi i limfy, a także zaburzenia związane z układem hormonalnym. W przypadku cellulitu tłuszczowego mamy do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej, z kolei w przypadku cellulitu wodnego, gromadzony jest nadmiar wody i toksyn.
Cellulit cyrkulacyjny to w największym skrócie połączenie obu powyższych odmian - cellulitu tłuszczowego i wodnego. W tym przypadku obserwujemy nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej i wody wraz z toksynami.
Nieestetyczne wgłębienia nie tylko stanowią przyczynę kompleksów, ale także mogą być oznaką problemów zdrowotnych. Wspomniane wcześniej zaburzenia hormonalne czy problemy z układem krążenia to, obok braku ruchu i nieodpowiedniej diety, główne przyczyny powstawania cellulitu.
Domowe sposoby na cellulit
Cellulit na brzuchu, na udach czy na pośladkach to wróg numer jeden sporej grupy kobiet. Proponowane w gabinetach kosmetycznych zabiegi często dają oczekiwane efekty wizualne, jednak nie eliminują problemu, przez co stale on powraca.
Jak walczyć z cellulitem w domowych warunkach?
- Zadbaj o dietę - unikaj tłustych, smażonych potraw, soli i cukru, a także wypijaj dzienną zalecaną dawkę wody. Usuwanie toksyn i niegromadzenie nadprogramowej tkanki tłuszczowej jest kluczowe w walce z pomarańczową skórką. Dbaj o to, co jesz, a Twoje ciało odwdzięczy Ci się piękną i gładką skórą.
- Bądź aktywna - nie chodzi o to, aby od razu praktykować katorżnicze codzienne treningi. Odpowiednią dawkę ruchu zagwarantuje Ci nawet spacer, jeśli będzie on Twoją regularną aktywnością fizyczną.
- Wstań z krzesła - jeśli pracujesz w pozycji siedzącej to czasem ciężko oderwać się od natłoku obowiązków. Niemniej jednak pamiętaj o tym, aby robić przerwy w pracy, które możesz wykorzystać na krótkie ćwiczenia gimnastyczne. Jeśli nie masz takiej możliwości, po prostu przejdź się po pomieszczeniu, w którym pracujesz - ważne, aby pobudzić krążenie.
- Wykonuj regularnie peeling - możesz wykorzystać dedykowane do tego kosmetyki, a także zastosować produkty, które masz pod ręką. Do przygotowania domowego peelingu możesz użyć soli morskiej lub fusów po kawie zmieszanych z łyżką oliwy z oliwek. Wcieraj je w zwilżone ciało, wykonując delikatny masaż. Spłukuj peeling ciepłą wodą, a na koniec stosuj naprzemiennie ciepły i zimny natrysk.
- Kremuj ciało - wybieraj w tym celu takie balsamy, w których składzie znajdują się składniki takie jak kofeina, algi, ekstrakt z kasztanowca czy bluszczu. Mają działanie pobudzające krążenie i redukujące tkankę tłuszczową.
Walka z cellulitem - czas na większy kaliber
Jeśli stosujesz się do powyższych zaleceń, a mimo wszystko problem z cellulitem nadal pozostaje nierozwiązany, zdecyduj się na podjęcie kolejnych kroków - postaw na profesjonalne narzędzia. I wcale nie chodzi o zabiegi wykonywane w profesjonalnych salonach kosmetycznych - nadal mówimy przecież o zwalczaniu cellulitu w domowych warunkach! Co więc jeszcze możesz zrobić? Stosuj regularnie masażer antycellulitowy. Opinie mówiące o tym, że regularne wykonywanie masażu przynosi oczekiwane efekty, nie wzięły się znikąd. Kompaktowe masażery, pomagają stymulować pracę układu krwionośnego, dzięki czemu ujędrniają ciało, pozostawiając skórę ud, brzucha i pośladków gładką i napiętą. Na rynku znajdziesz także aparaty do masażu antycellulitowego. Ich ergonomiczny kształt sprawia, że użytkowanie takich aparatów jest wygodne. Wypustki znajdujące się w części masującej rozbijają tkanki tłuszczowe oraz pobudzają krążenie krwi i limfy, co znacząco wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
Małe nawyki, duże efekty
W walce z cellulitem kluczową rolę odgrywa regularność. Nie wystarczy wykonywać masażu antycellulitowego przez kilka tygodni czy też wprowadzić zdrowej diety na miesiąc. Najlepsze efekty przychodzą z czasem, a przekładają się na nie małe nawyki. Nawet krótki trening połączony z masażem, ale wykonywany systematycznie, przyniesie bardziej spektakularne rezultaty niż intensywny udział w kilkugodzinnych treningach. Jeśli chcesz wprowadzić dodatkowe rytuały pielęgnacyjne, które pomogą zwalczyć Ci cellulit, wykonuj przez kilka minut dziennie masaż szczotką. Szczotkowanie skóry pobudza krążenie i pomaga utrzymać sprężystość i gładkość skóry.
Cellulit pojawiający się na udach, pośladkach i brzuchu bywa źródłem zmartwień, ale pamiętaj, że Twoje nawyki żywieniowe, styl życia i codzienna pielęgnacja również mają wpływ na powstawanie pomarańczowej skórki. Chcąc z nią walczyć, zastosuj wyżej wymienione domowe sposoby na walkę z cellulitem i zobacz, jakie zmiany zajdą w Twoim ciele.