Zadbane włosy i paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Jednak umyte, uczesane lub wystylizowane na jakąś konkretną fryzurę włosy czy czyste i pomalowane lakierem paznokcie, to nie wszystko. Na ich wygląd i stan ma wpływ wiele czynników, niestety niekoniecznie pozytywny. Wiele kobiet zmaga się z problemami dotyczącymi włosów i paznokci. Jakie problemy z włosami paznokciami mogą nas dotknąć i czym mogą być one spowodowane?
Problemy z włosami i skórą głowy
Im dłuższe włosy, tym bardziej trzeba o nie dbać, bo szybko widać po nich zaniedbania. Problemem są zarówno włosy puszące się, jak i zbyt oklapnięte, przylegające do skóry głowy. Ponadto niepokój wzbudza również ich wypadanie, manifestujące się dużą ilością włosów pozostających na szczotce po czesaniu albo na poduszce po nocy.
Oprócz tego włosy mogą być suche albo łatwo się przetłuszczać, ale też być łamliwe. Nierzadko w przypadku długich włosów stan końcówek pozostawia wiele do życzenia – splątują się, są pourywane czy rozdwajają się. Skóra głowy także może napotkać problemy, a te nie są takie proste do zauważenia przez włosy. Podstawowym problemem jest łupież, ale również podrażnienia, łojotokowe zapalenie skóry, wypryski na skórze głowy czy oczywiście swędzenie nie są rzadkim zjawiskiem.
Problemy z paznokciami
Jednym z najczęstszych problemów dotyczących paznokci jest po prostu ich grzybica. Poza grzybicą doskwierać może ich miękkość, łamliwość czy rozdwajanie się. Poza tym trzeba też zwracać uwagę na ich ogólny wygląd - bruzdy na paznokciach, przebarwienia, również wymagają wyjaśnienia i interwencji. Lakier bowiem tylko zamaskuje problem, ale go nie zwalczy.
Oprócz samych paznokci, stan skóry wokół nich również może świadczyć o problemach. Ponadrywane, suche skórki to nie jest normalna rzecz. Oczywiście pamiętać należy o tym, że paznokcie są nie tylko u dłoni, ale również u stóp. Przyczyny problemów z paznokciami u rąk i nóg mogą być różne.
Czym mogą być spowodowane problemy z włosami i paznokciami?
Przyczyn problemów z włosami i paznokciami może być naprawdę wiele. Przede wszystkim jednak widząc je, musimy zacząć od przeanalizowania naszego stylu życia. Po pierwsze, należy zastanowić się nad tym, czy na pewno odpowiednio się dba o włosy i paznokcie. Nieodpowiednia pielęgnacja albo zaniedbanie to najczęstsze przyczyny problemów. Oprócz tego nadmierne stosowanie suszarek, lokówek, prostownic, a w przypadku paznokci korzystanie z usług manicurzystek w postaci tipsów czy lakierów hybrydowych również przyczynia się do pogorszenia stanu włosów i paznokci.
Nie bez znaczenia jest także dieta. Niedobory witamin mogą manifestować się właśnie szczególnie problemami z włosami i paznokciami. Składniki odżywcze z pożywienia są wykorzystywane w pierwszej kolejności przez najważniejsze narządy (mózg, serce, wątrobę, żołądek, jelita, płuca, nerki), a także mięśnie czy kości, a dopiero na końcu ich reszta dociera do skóry, a potem do włosów i paznokci. Jeśli jemy zbyt mało witamin, to niewiele ich zostaje włosom czy paznokciom i stąd pojawiają się problemy. Jednak wiele się mówi też o tym, że po paznokciach i włosach ocenimy swój stan zdrowia.
Problemy zdrowotne, a także stosowane terapie i leki również mogą wpływać na stan włosów i paznokci. W przypadku dłoni przyczyną problemów z paznokciami może być także wykonywana praca. Kontakt z ziemią w ogrodzie, z detergentami w domu lub pracy – to wszystko ma negatywny wpływ nie tylko na skórę dłoni, ale także na paznokcie. W przypadku stóp zaś do złego stanu paznokci mogą przyczynić się nieodpowiednie, ciasne buty, nieodpowiednia higiena czy niezmienianie regularnie skarpetek.
Co zrobić, by uniknąć lub pozbyć się problemów z włosami i paznokciami?
Przede wszystkim ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Należy dokładnie określić rodzaj swoich włosów i na tej podstawie dobrać szampon i odżywkę. Zawsze można też odwiedzić trychologa, a więc specjalistę od włosów, który zbada nasze włosy i skórę głowy, zdiagnozuje problem i doradzi, co robić. Stosowanie odżywek, masek na włosy, odpowiednio częste mycie i czesanie to podstawa.
Do czesania warto wybrać odpowiednią szczotkę. Na przykład do włosów puszących się, elektryzujących, suchych i niesfornych warto wybrać szczotkę jonizującą. Prostownicę warto zamienić na szczotkę prostującą, która jest prostsza w obsłudze i ma dodatkowo funkcję jonizacji. Suszarka, prostownica czy lokówka, to urządzenia stosowane notorycznie, bo pozwalają uzyskać w domu stylizacje jak u fryzjera, ale trzeba pamiętać, że tak wysoka temperatura nie ma dobrego wpływu na włosy. Należy stosować te urządzenia z umiarem, nie każdego dnia, a w suszarce można ustawić odpowiednią temperaturę. Pielęgnacja paznokci zaś opiera się na stosowaniu odpowiedniego manicure i pedicure.
Paznokcie nie powinny być zbyt długie i warto stosować odżywki nakładane podobnie jak lakiery. Manicure czy pedicure można wykonać samodzielnie w domu za pomocą na przykład zestawu narzędzi, który pozwoli uzyskać efekty jak z salonu kosmetycznego, ale za niższą cenę i w bezpieczniejszy sposób. Oprócz pielęgnacji, warto przyjrzeć się swojej diecie i suplementować brakujące składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B, cynk czy skrzyp. Oprócz tego warto się regularnie badać, by sprawdzić, czy przyczyna problemów z włosami i paznokciami nie tkwi w jakimś ogólnym problemie zdrowotnym.