ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Usuwanie zbędnego owłosienia jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Do wyboru mamy depilatory do domowego użytku lub profesjonalną depilację u kosmetyczki. Czy warto inwestować w kupno własnego sprzętu czy lepiej korzystać z regularnych wizyt u specjalistów?

Gładkie nogi na co dzień

Kiedyś wystarczała jednorazowa golarka i już w kilka chwil w zaciszu domowej łazienki można było pozbyć się niechcianego owłosienia z dowolnej części ciała. Potem nastała moda na usuwanie nadmiaru włosków w salonach kosmetycznych. Obecnie mini salon kosmetyczny możemy mieć w swoich czterech ścianach. Jeżeli więc zdecydujemy się na kupno depilatora to jaki model wybrać? Na co zwracać uwagę? Co jest ważne? I wreszcie, który depilator jest lepszy - klasyczny, laserowy czy IPL?

 

Rodzaje depilatorów, czyli która opcja najlepsza dla Ciebie?

Depilator to coraz częściej nieodzowny gadżet w łazience każdej kobiety, która chce cieszyć się ciałem bez zbędnego owłosienia nie goląc go przy tym codziennie. W końcu to dzięki nim można cieszyć się gładką skórą przez wiele tygodni. Zanim jednak wybierzesz depilator dla siebie, warto poznać czym różnią się od siebie poszczególne modele oraz jakie mają wady i zalety.

Najpopularniejsze są depilatory klasyczne, które mają mechanizmy oparte na pęsetach lub dyskach osadzonych w głowicy. Podczas depilacji szybko się obracają, otwierając się i zamykając, dzięki czemu skutecznie wyrywają włoski wraz z cebulkami. Efekty po takiej depilacji są podobne, zazwyczaj utrzymują się około trzech- czterech tygodni. Depilatory mające głowice z dyskami lepiej sprawdzają się w przypadku owłosienia gęstego, a te z pęsetami polecane są raczej dla osób z rzadszymi, delikatniejszymi włoskami. Dla skóry skłonnej do podrażnień, wrażliwej i alergicznej wybierzcie jednak dyski ceramiczne zamiast metalowych, ponieważ są one łagodniejsze. Dużym minusem depilatorów klasycznych są niestety bolesne zabiegi. Złagodzić je mogą dodatkowe elementy w depilatorze, czyli np. nakładki masujące, a także funkcja chłodzenia lub nawiewu powietrza. Warto wybrać też model wodoodporny, dzięki czemu można używać go w wannie lub pod prysznicem, co wpływa na nasze odczucia- depilację możesz robić na mokro, a to mniej boli. Jeżeli po takim zabiegu Twoja skóra jest podrażniona, a odrastające włoski wrastają w skórę tworząc nieprzyjemne swędzące czerwone krosty, staraj się jak najczęściej stosować peeling i balsamy nawilżające. Jeżeli i to nie pomoże- pomyśl o innym sposobie depilacji.. a jest ich jeszcze co najmniej kilka.

 

Depilacja laserowa w salonie kosmetycznym

W ostatnich latach rynek kosmetyczny podbijają depilatory laserowe, które skutecznie usuwają włoski nawet na kilka lat. Depilację laserową bezpiecznie i trwale można wykonać w salonie kosmetycznym, zabieg wykonuje wykwalifikowana kosmetyczka lub dermatolog. Taka specjalistka wykona zarówno zabieg fotodepilacji, jak też droższą wersję, czyli przy użyciu lasera diodowego (HPL). Pojedyncze zabiegi nie trwają długo, ale trzeba je powtarzać kilkukrotnie, żeby efekt był zadowalający.

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że depilację laserową można zrobić samodzielnie w zaciszu domowym, otóż nie. Taką depilację wykonują specjaliści w salonach kosmetycznych za pomocą wiązki światła lasera. Energia, która jest wytwarzana przez laser, pochłaniana jest przez barwnik włosa (melaninę), w efekcie, pod wpływem wysokiej temperatury, cebulka włosa jest nieodwracalnie niszczona. Żeby uzyskać zadowalające efekty, kosmetyczka musi odpowiednio dobrać moc i czas trwania impulsu, które są zależne od rodzaju skóry i koloru włosów, a także systematycznie powtarzać zabiegi w odstępie 4–10 tygodni. Cykliczność zabiegów jest konieczna również dlatego, że laser oddziałuje wyłącznie na włosy znajdujące się w fazie wzrostu.

Przed pierwszym zabiegiem depilacji laserowej kosmetolog przeprowadza z nami wywiad, ocenia stan i typ skóry oraz włosa. Od tego uzależnione jest prawidłowe dobranie parametrów lasera. Klientkom, które nie mają przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wykonuje się próbę laserową. Powodami zaniechania mogą być m.in. ciąża, świeża opalenizna, niektóre choroby skóry oraz łuszczyca, cukrzyca lub padaczka.

Po zabiegu często pojawia się obrzęk lub zaczerwienienie, które zazwyczaj ustępują po kilku godzinach. Warto wtedy traktować skórę bardzo delikatnie, a miejsc depilowanych nie opalać przez dwa tygodnie po zabiegu.

 

Różnica między depilacją laserową a IPL?

Obie metody, czyli depilację laserową oraz IPL, różni rodzaj wykorzystywanego światła. IPL (intensywne, pulsujące światło) wykorzystuje źródło pulsującego światła o szerokim spektrum, a laser to spójna wiązka światła monochromatycznego. Zarówno jeden, jak i drugi zabieg ukierunkowany jest na melaninę znajdującą się w mieszku włosa, po obu można spodziewać się trwałych efektów. Depilatory IPL mają lampę, która naświetla dany fragment skóry. Emitowane światło wchłaniane jest przez cebulki włosowe, co powoduje ich uszkodzenie i zahamowanie wzrostu włosa. Profesjonalne zabiegi laserowe wykonane przez kosmetyczkę działają bardziej precyzyjnie, przynoszą szybkie i trwałe efekty oraz są odpowiednie dla ciemniejszego koloru skóry. Co wpływa na skuteczność zabiegów? Tak naprawdę energia, częstotliwość i kolor włosów to istotne czynniki decydujące, źródło światła – laser czy IPL – mają znaczenie drugorzędne.

 

Depilator IPL- sposób na domowy salon kosmetyczny

Depilatory IPL, a dokładnie epilatory, to zdecydowanie najbardziej nowoczesne, bezpieczne i zaawansowane technologicznie sprzęty do trwałego usuwania owłosienia. Wystarczy raz zainwestować w kupno własnego sprzętu i cieszyć się nim przez długie lata, bez umawiania zabiegów epilacji w salonach kosmetycznych. Jest to jednak dość spory, mimo, że jednorazowy wydatek. Zanim się na niego zdecydujesz musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę przed zakupem.

Po pierwsze, w przypadku zastosowania depilatorów IPL, duże znaczenie ma rodzaj owłosienia. Pamiętacie zasadę działania- urządzenia te generują impulsy światła, które są skierowane do cebulek włosów mając je zniszczyć, niestety jasne i delikatne włoski są w takich zabiegach pomijane. Najlepsze efekty epilacji metodą IPL widać u kobiet, które mają ciemne i mocne owłosienie. Posiadaczki jasnego owłosienia na ciele raczej będą rozczarowane efektami takiego zabiegu.

Epilatory IPL, podobnie jak klasyczne depilatory, mają różne wyposażenie dodatkowe, im model jest bardziej zaawansowany technologicznie, tym jest bardziej uniwersalny. Przykładowo, droższe modele posiadają nakładki do epilacji różnych części ciała (np. miejsc intymnych lub wąsika), bezpieczne filtry UV, a także pracę przy zasilaniu akumulatorowym, jak i sieciowym. Zwróćcie na to uwagę, w końcu regularnie będziecie go używać.

depilator beurer ipl velvet skin pro 

Depilatory IPL- czy dla każdego?

Epilatory są wygodnym i trwałym sposobem na pozbycie się zbędnego owłosienia, jednak nie wszyscy mogą ich używać. Przeciwwskazaniami do używania depilatorów IPL są:

  • ciemna karnacja i jasne włosy – taka kombinacja powoduje, że epilacja nie jest skuteczna
  • ciąża – do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań na temat wpływu emitowanego światła na rozwój płodu, więc lepiej w tym czasie wstrzymać się od używania epilatorów IPL
  • żylaki - epilacja może zaostrzyć problem
  • świeża opalenizna – po epilacji mogą pojawić się poparzenia skóry
  • skóra po peelingu - epilacja może dodatkowo podrażnić skórę i oparzyć ją

 

Depilator klasyczny czy IPL- który wybrać do użytku domowego?

Zaletą klasycznych depilatorów jest ich cena - są znacznie tańsze od epilatorów do użytku domowego, a tym bardziej od depilacji u kosmetyczki. Nie są jednak tak skuteczne, bo usuwają włoski „tylko” na kilka tygodni, a zabiegi trzeba regularnie powtarzać. Ale za to w przypadku depilatorów klasycznych nie istnieje tak dużo przeciwwskazań do używania, jak w przypadku epilatorów, mimo, że te pierwsze powodują znacznie większy ból w czasie ich użytkowania. Są bezpieczne i można z nich korzystać nawet w trakcie ciąży czy podczas opalania. Epilatory IPL są jednak wygodne i trwale usuwają niechciane włoski. A do tego są łatwe i intuicyjne w obsłudze. Zabieg jest bezbolesny, a po depilacji nie ma uczucia dyskomfortu.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny