Każda kobieta lubi dobrze wyglądać. Wygląd jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny. Szczególnie mocno o swój wygląd dbają gwiazdy telewizji, które przed kamerami zawsze muszą się doskonale prezentować, bo każde niedociągnięcie w wyglądzie jest szybko wyłapywane przez widzów.
Twarz jest najważniejsza, gdyż jest, można powiedzieć, wizytówką. Kiedy rozmawiamy z drugą osobą, patrzymy sobie prosto w twarz. Poza tym twarz nawet w zimie jest odsłonięta, więc nic się na niej nie ukryje, a sam makijaż to za mało, ba, on też może negatywnie wpływać na cerę. Zadbanie o wygląd i stan cery to więc podstawa.
Jak odpowiednio zadbać o cerę?
Przede wszystkim najważniejsze jest oczyszczanie. Zazwyczaj myjemy twarz wodą, ale jeśli nosimy makijaż, woda to za mało. Warto korzystać z oczyszczających płynów micelarnych lub mleczek do twarzy. Oprócz tego na rynku dostępne jest całe mnóstwo różnorodnych kremów, dla kobiet w różnym wieku i z różnymi rodzajami cery. Poza kremami, wśród kosmetyków do twarzy znajdują się także rozmaite maseczki. Dbanie o cerę to jednak nie tylko kosmetyki.
Niektóre niedoskonałości mają swoje przyczyny nie w samej cerze, ale głębiej. Ba, nawet problemy zdrowotne niezwiązane stricte ze skórą mogą powodować wystąpienie na niej zmian. Wtedy niezbędne jest leczenie przyczyny, bo same kosmetyki już nie pomogą. Oprócz kosmetyków, gabinety medycyny estetycznej oferują wiele zabiegów oczyszczających, redukujących zmarszczki i poprawiających stan cery. Jednym z takich zabiegów jest mikrodermabrazja.
Czym jest mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Zwana inaczej mikropeelingiem polega na oczyszczaniu twarzy poprzez mechaniczne złuszczanie zrogowaciałego naskórka za pomocą urządzenia ze specjalnymi głowicami z mikrokryształkami glinu lub korundu, diamentem lub tlenem i solą fizjologiczną.
Mikrodermabrazja pozwala skutecznie zredukować niedoskonałości, zmarszczki, trądzik, przebarwienia, a także rozszerzone pory, zaskórniki czy nawet blizny, które zostają nie tylko po zranieniach, ale również nierzadko po niektórych pryszczach.
Rodzaje mikrodermabrazji
Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji. Konkretny rodzaj zabiegu wybierany jest po wywiadzie z klientką i ocenie stanu jej cery. Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto udać się do dermatologa, który zbada cerę i doradzi, jakie zabiegi będą najlepsze. Nie chodzi bowiem tylko o same efekty, ale także o bezpieczeństwo dla skóry. Do wyboru jest mikrodermabrazja diamentowa, korundowa oraz oxybrazja.
Mikrodermabrazja diamentowa jest stosunkowo delikatna i nie powoduje znacznych podrażnień skóry. Kosmetyczka wybiera głowicę z odpowiednią grubością ziaren. Te o najniższej ziarnistości są przeznaczone do najbardziej wrażliwych miejsc, a więc okolic nosa i oczu. Większe ziarna używane są do policzków i czoła, a średnie na szyję i dekolt. Ten rodzaj mikrodermabrazji jest najlepszy dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i reakcji alergicznych.
Mikrodermabrazja korundowa zaś jest przeprowadzana za pomocą głowic z kryształkami korundu lub glinu. Jest silniejsza od diamentowej i mocniej ściera zrogowaciały naskórek, dzięki czemu jest lepsza do redukcji zmarszczek, zaskórników czy blizn. Po zabiegu może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry, które mija po kilku godzinach.
Oxybrazja natomiast jest przeprowadzana za pomocą tlenu i soli fizjologicznej. Ta opcja jest najlepsza dla osób, które zmagają się z trądzikiem i stanami zapalnymi skóry czy nadmiernym łojotokiem. Tlen zabija bakterie powodujące trądzik, a sól fizjologiczna łagodzi stan zapalny.
Jak przebiega mikrodermabrazja?
Najpierw kosmetyczka oczyszcza twarz klientki z makijażu, potu, sebum i innych zanieczyszczeń. Następnie przeprowadzany jest zabieg za pomocą urządzenia ze specjalną głowicą, która wyrzuca na skórę dany materiał złuszczający, a złuszczony naskórek jest zasysany jednocześnie do pojemnika. Na końcu zabiegu nakładana jest niekiedy maseczka łagodząca, dobierana indywidualnie do rodzaju skóry klientki.
Zabieg jest bezbolesny, ale w zależności od rodzaju i wytrzymałości klientki może być odczuwany niewielki dyskomfort. Zabieg wskazany jest szczególnie u kobiet z trądzikiem, niedoskonałościami, zaskórnikami, rozstępami, przebarwieniami czy zmarszczkami, a więc również, gdy widoczne są oznaki starzenia się skóry.
Cena zabiegu waha się od 100 do 200 złotych za zabieg. Niestety jeden nie wystarczy – najlepiej wykonać 6-10 zabiegów co 2-4 tygodnie. Dopiero wtedy będą widoczne wyraźne efekty.
Mikrodermabrazja w domu
Zabieg mikrodermabrazji można wykonywać nawet samodzielnie w domu. Na rynku oprócz zaawansowanych urządzeń do gabinetów kosmetycznych, dostępne są także urządzenia do użytku domowego. Również u nas można kupić urządzenie do wykonywania mikrodermabrazji w domu. Jest ono bardzo proste w obsłudze i zapewnia nie tylko peeling twarzy, ale także masaż skóry, co pobudza krążenie krwi i stymuluje odnowę komórkową.
Urządzenie takie kosztuje niecałe 300 złotych, a więc jest to cena zaledwie 1 czy 2 zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Zanim jednak zacznie się samodzielnie robić sobie taki zabieg, należy dobrze ocenić stan i rodzaj swojej cery, aby mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Stany zapalne, choroby skóry, znamiona na twarzy czy niedawne zabiegi chirurgiczne, to sytuacje, w których zabiegu nie powinno się wykonywać.