ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Suche powietrze w domu jest częstym problemem, pojawiającym się tylko latem lub zimą, bądź też obecnym przez cały rok. Ma to niekorzystny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie, a także szkodzi ścianom i meblom w naszym mieszkaniu. Jak nawilżyć powietrze w pokoju profesjonalnymi i domowymi sposobami, a kiedy należy szczególnie zwrócić uwagę na narastający problem?

Zbyt suche powietrze w domu. Skąd się bierze? 

Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża wilgotność powietrza negatywnie wpływa na nasz stan zdrowia. Dlatego też przyjmuje się, że poziom wilgotności powietrza w domu powinien wynosić 40-60%. Jeżeli obserwujemy jakiekolwiek odstępstwa od tych norm, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować poziom wilgotności lub też go zwiększyć, czyli nawilżyć powietrze. 

Suche powietrze w domu wpływa negatywnie na stan naszej błony śluzowej, skutecznie ją wysusza, co przekłada się na problemy z oddychaniem, a także rozwój chorób układu oddechowego. Dostrzegamy, że nasza skóra jest przesuszona, pojawiają się podrażnienia, a niekiedy nawet bolesne rany. Zbyt suche powietrze powoduje, iż możemy mieć problemy z oddychaniem, a w gardle odczuwać drapanie i suchość. Niejednokrotnie objawem suchego powietrza jest męczący kaszel. Suche powietrze w domu sprzyja ponadto nawarstwianiu się kurzu. To z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych, szczególnie u osób wrażliwych i dzieci. Zbyt suche powietrze w domu to problem tych wnętrz, w których panuje wysoka temperatura, a więc kiedy rzadko wietrzymy mieszkanie i wentylacja jest niewystarczająco sprawna. 

Czasami jednak wilgotność powietrza jest zbyt duża, co powoduje, że w domu rozwija się grzyb i pleśń. Zwiększa to ryzyko infekcji, również problemów z układem oddechowym, reakcji alergicznych na skórze i obniża odporność.

 

Profesjonalne sposoby na nawilżanie powietrza, czyli nawilżacze powietrza 

Zastanawiając się, jak szybko nawilżyć powietrze w pokoju, zazwyczaj decydujemy się na zakup nawilżacza powietrza. Jest to specjalne urządzenie, pomagające w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Istnieje wiele rodzajów nawilżaczy, które można dostosować zarówno do warunków panujących w mieszkaniu, jak i indywidualnych potrzeb oraz codziennych nawyków. Niektóre posiadają dodatkowe funkcje, pozwalające na ustawienie dowolnych parametrów. Mają też funkcję jonizacji, a zatem jeszcze lepiej dbają o nasze zdrowie. Nawilżacz powietrza cechuje się równomiernym rozprowadzaniem pary wodnej po całym pomieszczeniu, co często odróżnia go od domowych sposobów na zwiększenie poziomu wilgotności.

nawilzacz powietrza ustawiony na stole razem z 3 kaktusami

Nawilżacz powietrza latem i zimą. Jak wybrać najlepszy?

Co zrobić na suche powietrze w domu, aby skutecznie i szybko przywrócić odpowiedni poziom wilgotności powietrza? Zbyt suche powietrze nie stwarza najlepszych warunków do życia zarówno dla osób dorosłych, jak też seniorów i przede wszystkim dzieci. Chcąc mieć pewność, że skutecznie pozbywamy się problemu, dobrze jest zdecydować się na profesjonalny nawilżacz powietrza. Warto jednak wiedzieć, jakie są jego rodzaju. Każdy z nich pracuje w inny sposób i też sprawdza się dobrze w innych warunkach. 

Wyróżniamy m.in. nawilżacze parowe. Ich działanie opiera się na zagotowaniu wody przy pomocy specjalnej grzałki, po czym wytwarzana jest para wodna. Są to urządzenia niezwykle wydajne, jednak często zużywające dużo prądu. Trzeba więc mieć świadomość wyższych kosztów eksploatacji niż w przypadku innych nawilżaczy powietrza. Przy jego wyborze zwróć uwagę na pobór energii, im jest mniejszy, tym urządzenie bardziej wydajne. Jednocześnie pamiętaj, aby zadbać o równomierne nawilżenie całego pomieszczenia, więc porównaj kilka modeli, uwzględniając obszar, jaki jest w stanie urządzenie nawilżyć. Nawilżacza parowe charakteryzują się cichą pracą, co ma duże znaczenie dla osób, które cenią sobie spokój i komfort we własnym mieszkaniu. Jest więc to też dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. 

Alternatywą jest nawilżacz ultradźwiękowy. Jego działanie bazuje na ultradźwiękach, jak sama nazwa wskazuje. Rozbijają one cząsteczki wody, tworząc w ten sposób mgiełkę nawilżającą powietrze. Użytkownicy cenią go za komfort oraz wygodę obsługi. Często jest też estetyczny wizualnie, stanowiąc ciekawą dekorację wnętrza. To też najcichszy rodzaj nawilżacza powietrza, ponieważ ultradźwięki są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Mogą je jednak słyszeć zwierzęta, nie reagując na nie najlepiej. Dlatego nie będzie to dobre urządzenie do domów, w którym mieszkają czworonożni przyjaciele. 

Ostatnim rodzajem nawilżacza jest nawilżacz ewaporacyjny. Cechuje się wydajnością i oszczędnością w eksploatacji. W swojej pracy wykorzystuje zjawisko ewaporacji, a więc dochodzi do naturalnego odparowania wody. Sprzyja to naszemu zdrowiu, ale też środowisku naturalnemu. Ponadto urządzenie posiada specjalną matę, która służy do oczyszczania powietrza z kurzu i brudu. Wadą nawilżacza ewaporacyjnego jest wysoka cena.

 

Jak nawilżyć powietrze w pokoju domowymi sposobami? 

Możliwe jest również nawilżanie powietrza domowymi sposobami. Jest to jednak wykonalne  tylko przy niewielkiej suchości powietrza. W innych przypadkach zaleca się korzystanie z profesjonalnych urządzeń. Suche powietrze w domu możemy nawilżyć, wypełniając ceramiczne naczynie wodą. Są takie przeznaczone do zawieszenia na kaloryferze, równie dobrze sprawdzi się np. szklana miseczka. Dodatkowo wodę możesz uzupełnić o olejek eteryczny, dzięki któremu pomieszczenie wypełni się pięknym zapachem. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na nawilżenie powietrza jest regularne wietrzenie mieszkania. Powinno się to robić nawet kilka razy dziennie, zarówno latem, jak również zimą. Okno otwieramy na kilka minut i w tym czasie zakręcamy kaloryfer. Jest to ważne nie tylko w przypadku sypialni, gdzie temperatura jest zazwyczaj niższa niż w innych pomieszczeniach.

Wśród sposobów na nawilżanie powietrza jest też hodowla w domu roślin. Przyczyniają się one do utrzymania prawidłowej wilgotności powietrza. W tym celu dobrze sprawdzają się zarówno kwiaty doniczkowe, jak i cięte, które umieszczamy w wazonie i dekorujemy nimi najczęściej stół. 

Co więc zrobić na suche powietrze w domu? Najlepiej skorzystaj z profesjonalnego nawilżacza powietrza. Jeżeli suchość jest niewielka, pomóc może zwiększenie ilości roślin w mieszkaniu, a także ceramiczne naczynie wypełnione wodą. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny