Poziom wilgotności powietrza w domu ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, normą jest 40-60% i nie powinna być ona przekroczona zarówno w górnej, jak i dolnej granicy. Do kontroli wilgotności powietrza przeznaczony jest wilgotnościomierz, czyli higrometr pokojowy. Jak działa takie urządzenie i jakie parametry są kluczowe przy jego wyborze?
Co to jest higrometr?
Higrometr pokojowy to inaczej wilgotnościomierz pokojowy, urządzenie przeznaczone do pomiaru wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Szczególnie dobrze sprawdza się w domach, w których istnieje ryzyko zbyt małej lub nadmiernie dużej wilgotności. W obu przypadkach mamy warunki, które nie sąnajlepsze dla człowieka, szkodzą jego zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet zagrażają jego życiu. Wilgotność powietrza możemy regulować, używając do tego nawilżaczy lub osuszaczy powietrza. Aby jednak wiedzieć, czy jest to konieczne oraz które z tych urządzeń będzie nam potrzebne, trzeba dokonać właściwych pomiarów. Higrometr do niedawna używany był w laboratoriach, saunach, hotelach oraz budynkach przemysłowych, gdzie muszą panować konkretne warunki. Obecnie możemy zdecydować się na wilgotnościomierz do domu, który został przystosowany do warunków panujących w budynkach mieszkalnych.
Higrometr pokojowy może być prostym urządzenie, mającym podstawowe funkcje, ale też rozbudowanym wilgotnościomierzem z dodatkowymi opcjami. Wybór powinien być uzależniony od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu, ale też indywidualnych preferencji użytkownika.
Wilgotnościomierz powietrza domowy – rodzaje
Wilgotnościomierz do domu występuje w różnych wariantach. Poszczególne modele różnią się mechanizmem działania, ale też przeznaczeniem. Najprostszym urządzeniem tego typu jest wilgotnościomierz włosowy. Wykorzystuje on właściwości włosa mającego zdolność do rozszerzania się pod wpływem wilgotności powietrza. W takim higrometrze stosuje się włosy ludzkie, a czasem końskie, często również syntetyczne. Jego zaletą jest niska cena i stosunkowo duża niezawodność. Nie należą jednak do najdokładniejszych, dlatego mogą sprawdzić się tylko tam, gdzie potrzebne są wyniki orientacyjne oraz wskazania przybliżonych wartości wilgotności powietrza.
Innym modelem jest higrometr kondensacyjny, którego wskazania opierają się o wyznaczenie temperatury punktu rosy. Oznacza to, że wilgotność powietrza jest wyliczana na podstawie temperatury, przy której dochodzi do skraplania się pary wodnej.
Najbardziej zaawansowane technologicznie są wilgotnościomierze powietrza domowe elektroniczne. Posiadają więcej funkcji, niż tylko pomiar wilgotności powietrza. Dokonują również pomiaru temperatury i innych parametrów dotyczących mikroklimatu, jaki panuje w pomieszczeniu. Droższe modele będą wyróżniała się bardzo dużą precyzyjnością, co jest ważne, jeżeli zależy Ci na dokładnych wynikach. Niektóre można połączyć dodatkowo ze smartfonem, aby zyskać jeszcze większą kontrolę nad warunkami, jakie panują w mieszkaniu.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując wilgotnościomierz powietrza do domu?
Kupując wilgotnościomierz do domu, trzeba sprawdzić niektóre parametry, które są kluczowe dla dokładności i skuteczności pomiaru. Jeżeli chodzi o higrometr włosowy, to analizuje on tylko wilgotność powietrza. Higrometry elektroniczne przekazują nam znacznie więcej informacji, tj. wilgotność względna i bezwzględna, temperatura punktu rosy czy też wilgotność właściwa. Wilgotność względna jest stosunkiem ciśnienia cząstkowego pary wodnej do ciśnienia nasycenia, czyli określa proporcje rzeczywistej zawartości pary wodnej do wartości maksymalnej. Najlepszą wartością dla człowieka będzie wilgotność względna na poziomie 40-70%. Wilgotność bezwzględna informuje nas o tym, jaka jest zawartość pary wodnej w 1 m3 powietrza. Z kolei wilgotność właściwa to zawartość pary wodnej w 1 kg powietrza.
Higrometr pokojowy może pracować tylko w konkretnych warunkach. Ważna jest temperatura otoczenia, w której pracuje prawidłowo i bez zakłóceń. Warto sprawdzić, w jakim zakresie temperaturowym dobrze działa wybrany przez Ciebie model.
Wilgotnościomierz pokojowy i jego funkcje dodatkowe
Higrometr pokojowy może być wyposażony w dodatkowe opcje, które z pewnością będą dużym udogodnieniem dla Ciebie oraz pomogą Ci w jeszcze lepszej kontroli warunków panujących w Twoim mieszkaniu. Wilgotnościomierz do domu może mierzyć również temperaturę powietrza, a więc zastępować termometr. Niektóre modele wskazują ponadto najwyższą i najniższą osiągniętą temperaturę, a także najwyższe i najniższe stężenie pary wodnej w powietrzu. Ciekawą opcją jest łączność ze smartfonem za pomocą Bluetooth za pomocą specjalnej aplikacji dedykowanej dla konkretnego modelu higrometru. Na wyświetlaczu może pojawiać się też godzina.
A gdzie kupić higrometr? Obecnie jest wielu producentów, którzy oferują ciekawe rozwiązania, zarówno proste urządzenia, jak też bardziej zaawansowane i rozbudowane. Higrometr pokojowy kupimy m.in. w sklepie internetowym, gdzie możemy porównać kilka modeli pod względem parametrów i dodatkowych funkcji. Warto również zapoznać się z opiniami o producentach i interesujących Cię modelach.
Dlaczego warto zdecydować się na wilgotnościomierz do domu?
Wiele osób nie ma świadomości, że poziom wilgotności powietrza w ich mieszkaniu jest za niski lub za wysoki. Pojawiają się jednak charakterystyczne objawy świadczące o niesprzyjających warunkach panujących w pomieszczeniu. Wśród nich jest suchość w gardle, kaszel, katar, przesuszenia i podrażnienia skóry, łzawienie oczu, bóle głowy, a niekiedy również omdlenia. Wilgotność powietrza ma wpływ na nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Jest szczególnie ważna w rozwoju dziecka. Wilgotnościomierz do domu pomoże Ci kontrolować nawilżenie powietrza, a także zdecydować, czy dla poprawy warunków nie jest konieczne zastosowanie nawilżacza lub osuszacza powietrza. Wilgotnościomierz powietrza domowy powinien być niewielki rozmiarów, aby nie wpływał negatywnie na estetykę wnętrza.